52 miljarder skäl att slopa skatten på trafikförsäkringen
12.2.2026 07:00:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
M Sverige kräver att regeringen slopar skatten på trafikförsäkringspremien. Trots ursprungliga löften går inte en krona tillbaka till bilägarna.
– Skatten måste bort nu, säger Heléne Lilja, vd på Riksförbundet M Sverige.
År 2007 infördes en skatt på trafikförsäkringen som del av en reform för ökad trafiksäkerhet som aldrig genomfördes. Resultatet blev en fast skattebörda på 32 procent som fram till 2025 har gett staten en intäkt på ungefär 52 miljarder kronor – utan att bilägarna någonsin fått något tillbaka.
På ett enda ställe i regeringens årsredovisning för 2024 nämns intäkten från skatten på trafikförsäkringen. 2 767 193 000 kronor krävdes in från ägare till trafikförsäkringspliktiga fordon. Skatten är heller ingenting politiker vill diskutera eller ändra, det ger en bra intäkt till statskassan. Men Riksförbundet M Sverige kräver att skatten tas bort helt.
– Att slopa trafikförsäkringsskatten är en enkel och viktig åtgärd för att minska kostnaderna för bilister och ägare till andra trafikförsäkringspliktiga fordon, säger Heléne Lilja, vd på Riksförbundet M Sverige. Det handlar ändå om över 2,5 miljarder kronor som årligen betalas in utan att få något tillbaka.
Sveriges bilister har de senaste åren sett kostnaderna för bilinnehavet öka markant, inte minst som en konsekvens av inflationen, valutan och ökade tekniska krav. Skatter som moms, malusskatt och borttagen klimatbilsbonus har bidragit till att göra det betydligt dyrare för de som behöver bilen.
När trafikförsäkringsskatten infördes lovade politiker att pengarna skulle återföras till bilisterna och belöna ett trafiksäkert beteende. Men reformen man planerade för 20 år sedan genomfördes aldrig. Det enda man hann göra var att besluta om skatten på trafikförsäkringspremien. Det har enbart lett till högre kostnader för fordonsägaren.
– Skatten måste bort nu. Den har ingen koppling till trafiksäkerhet och slår mest mot dem som inte har några alternativ till bilen, säger Heléne Lilja.
Riksförbundet M Sverige uppmanar regeringen att besluta om att avskaffa trafikförsäkringsskatten.
Nyckelord
Kontakter
Heléne Liljavd
Tel:070-243 09 35helene.lilja@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Öppna registret för bättre trafiksäkerhet24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Låt civilsamhällets aktörer med spetskompetens återuppta arbetet med att granska faktiska olyckor. Att stänga ute civilsamhället från olycksdatabasen Strada motverkar Sveriges arbete för Nollvisionen och försvårar för ideella krafter att bidra med faktabaserad kunskap.
Mer än var tredje bilist kör för fort utanför skolor17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
35 procent av personbilarna körde fortare än 30 km/tim utanför svenska grundskolor. Det visar en ny nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige, där hastigheter mättes vid skolor i 23 kommuner runt om i landet.
Skolstart ökar trafikolyckorna, visa hänsyn till nya trafikanter10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
När höstterminen börjar skadas varje år barn som är på väg till skolan. Det finns saker man kan göra för att minska riskerna för unga ovana trafikanter.
Kräftskivorna närmar sig -förbjud eftersupning6.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Högtider leder tyvärr ofta till ökad rattonykterhet. Det är viktigt att upprätthålla respekten för lagarna kring rattfylla, och att uppdatera dem för att stänga till märkliga kryphål.
Fossilfria nybilar bästa sättet att få ner utsläppen3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om inte utsläppen minskar snabbare tvingas svenska bilister som inte haft råd att ställa om att betala ett allt högre pris för bensin och diesel. Förutom att öka inblandningen av förnybar bensin och diesel finns egentligen bara en åtgärd. – Nya bilar borde inte behöva fossila drivmedel, det menar Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum