Vänsterpartiet Stockholms stad

Fler barn på kollo än tidigare – nu är det dags att söka igen

18.2.2026 06:30:00 CET | Vänsterpartiet Stockholms stad | Pressmeddelande

Dela

Kollo slog rekord 2025 – fler barn fick sommarens bästa upplevelse, även från stadsdelar som tidigare varit underrepresenterade. Nu är det dags att söka till årets kollo.

Alexandra Mattson står med armarna i kors på en gata i stadsmiljö, hon har svart kavaj och vit topp
Alla barn har rätt till ett roligt sommarlov, tycker Alexandra Mattson (V). Foto: Maurits Otterloo Inga restriktioner

6 673 barn har åkt på kollo under 2025 vilket är ca 200 fler än för bara två år sedan. Antalet som åker från de mest underrepresenterade delarna av staden har också ökat, det visar statistiken för kollosommaren 2025.  

– Många barn som inte brukar åka på kollo åkte förra året, i Skärholmen ser vi en ökning på 94 barn. Det här har vi jobbat med på olika sätt under hela den här mandatperioden så det är väldigt kul att se att vårt arbete med att nå ut till fler gör skillnad, säger Alexandra Mattsson (V), förskole-, fritids- och fastighetsborgarråd i Stockholms stad.

Inför 2025 så gjorde det rödgröna styret i Stockholm om kolloavgifterna för att göra det billigare, eller rent av gratis, för fler barn att åka på sommarkollo. Tidigare så har styret även tagit fram nya riktlinjer för kollo för att få en jämnare fördelning av kolloplatserna till barn från olika delar av staden.

- Alla barn ska ha ett sommarlov att se fram emot, och för många är den veckan man är på kollo den absolut roligaste veckan av hela sommaren. Därför har vi jobbat stenhårt för att se till att fler barn får möjlighet att ta del av den upplevelsen, och det arbetet fortsätter. Jag hoppas att vi får skicka ännu fler barn på kollo nu till sommaren, särskilt de som aldrig har varit på kollo förut, säger Alexandra Mattsson.

Ansökan till 2026 års kollo öppnar idag den 18 februari, mer information om hur man ansökar finns på Kollo - Stockholms stad. 

Fakta Kollo 2025

  • 33 kollogårdar
  • 6 673 barn har åkt på kollo (2024: 6 530 2023: 6 467 )
  • Ytterligare 610 barn har fått erbjudande om plats men tackat nej
  • Störst ökning i antal barn står Skärholmen för där 280 barn åkte på kollo (2004: 186) 

Här har antalet barn som åkt på kollo ökat som mest

Stadsdel

 Ansökningar 2025

Antal barn

som åkt 2025

Antal barn

som åkt 2024

Ökning

Hägersten-Älvsjö

1 612

1 108

1 037

71

Hässelby-Vällingby

683

567

494

73

Järva

404

334

262

72

Skärholmen

325

280

186

94

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Alexandra Mattson står med armarna i kors på en gata i stadsmiljö, hon har svart kavaj och vit topp
Alla barn har rätt till ett roligt sommarlov, tycker Alexandra Mattson (V).
Foto: Maurits Otterloo Inga restriktioner
Ladda ned bild

Vänsterpartiet är Stockholms stads tredje största parti med 15,4 %. Tillsammans med Miljöpartiet och Socialdemokraterna utgör vi det rödgröna styret i Stockholms stad. Vi arbetar tillsammans för ett öppet, jämlikt och klimatsmart Stockholm.

Följ Vänsterpartiet Stockholms stad

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Stockholms stad

Den rödgröna majoriteten beslutar om nyproduktion av nära 500 hyresrätter över hela staden17.2.2026 10:34:57 CET | Pressmeddelande

Igår fattade kommunfullmäktige i Stockholms stad beslut om att bygga 156 nya hyresrätter i Farsta strand, 122 hyresrätter på Lilla Essingen, 76 hyresrätter i Solberga, och 146 hyresrätter i Norra Ängby. Projekten innehåller både Stockholmshus, LSS-lägenheter och kommersiella lokaler. Dessutom utreder vi vidare förutsättningarna för att använda den tidigare panncentralen i Solberga för kulturverksamhet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye