Vivab föreslår höjningar - dricksvattnet blir dyrare
30.8.2024 08:41:00 CEST | Vivab | Pressmeddelande
Du kan räkna med att dricksvattnet blir dyrare. Hela VA-Sverige delar stora utmaningar med en åldrande infrastruktur och ökade kostnader för investeringar. Vårt viktigaste livsmedel står också inför klimatförändringar samt nya säkerhets- och miljökrav.

VA-taxan i Varberg höjs med 20 procent och i Falkenberg med 10 procent. Avfallstaxan höjs med 6 procent i båda kommunerna. Det är förslaget som beslutades av Vivabs styrelse under torsdagen. Taxehöjningarna sker i en omvärld där det mesta ökar i kostnad. Lägg därtill de resurser som krävs för att möta övriga utmaningar. Räkna med att vårt viktigaste livsmedel kommer bli dyrare.
Vi behöver agera nu för att undvika en vattenkris likt energikrisen. Vinsten med att agera nu blir lägre kostnader på sikt, tryggare leveranser, lägre utsläpp och att vi bibehåller vår infrastruktur för kommande generationer, säger Henrik Petzäll, VD Vivab.
Vivab behöver göra stora investeringar för att ersätta gamla anläggningar och ledningar men också för att kommunerna ska kunna växa. Det kräver även att bolaget rustar organisationen med fler medarbetare och ny kompetens.
Vivab har en plan för hur vi ska vårda våra tillgångar, främst då anläggningar och personalens kompetens. Vi ska gå från färre akuta insatser till mer förebyggande arbete och strategisk planering, säger Henrik Petzäll, VD Vivab.
Att inte hantera utmaningarna nu kan innebära fler och längre driftstörningar, större utsläpp, risk för kontaminering, förstörelse av infrastruktur samt att vi står med anläggningar som förlorat sitt värde.
Vad är vattnet värt?
Vad är då vattnet värt? Idag står vatten och avlopp för 1,4 procent av ett hushålls utgifter, vilket gör det prisvärt jämfört med till exempel el eller drivmedel. Så när taxorna höjs är det ändå från en ganska låg nivå. Under 2023 och 2024 höjdes VA-taxorna med rekordhöga nivåer i Sverige och den trenden kommer troligen fortsätta. Branschorganisationen Svenskt Vatten menar att vi kommer se ett fyra gånger så dyrt vatten till år 2040. Ett av branschens problem är finansieringsmodellen.
Kommunala VA-bolag får inte gå med överskott och kan därför inte bygga upp eget kapital. Ett undantag är att vi vid vissa nyinvesteringar kan fondera pengar till avskrivningar. Konsekvensen av att vi inte kan förstärka bolagets egna kapital gör att taxan behöver följa kostnadsutvecklingen år för år. Det gör också att taxan påverkas kraftigt vid en hög investeringstakt, med ökade ränte- och avskrivningskostnader, säger Patrik Eurenius, ekonomichef Vivab.
Rent vatten är en av vår tids viktigaste frågor. Utan vatten klarar vi oss helt enkelt inte. Det är också en bransch som står inför en cirkulär omställning. Vivab behöver förebygga konsekvenser av klimatförändringarna och kan göra mycket för att minska vår påverkan på miljön.
Vi har en verksamhetsplan där hållbarhet är den allra viktigaste frågan. Vi ska kunna fortsätta leverera ett rent och gott dricksvatten, rena avloppsvattnet och bidra till en hållbar konsumtion. Det ställs nya miljökrav på oss samtidigt som vi ska gå från ett linjärt tänk till cirkulära system. Det vi gör nu är att säkra vårt viktigaste livsmedel för kommande generationer, säger Peter Sjöholm, styrelseordförande Vivab.
Taxorna beslutas av kommunfullmäktige i respektive kommun och kommer att gälla från 1 januari 2025.
Läs mer om varför vi höjer taxorna: Hållbara taxor - Vivab.se
Henrik Petzäll, VD - om utmaningar och åtgärder.
Telefon: 076-513 03 12
Patrik Eurenius, ekonomichef - fakta om taxor, kostnader och finansieringsmodell.
Telefon: 076-529 81 93
Peter Sjöholm, styrelseordförande Vivab - om styrelsens avvägningar och beslut.
Telefon: 070-728 26 88
Om Vivab
Vi jobbar helhjärtat för en hållbar framtid med rent och gott dricksvatten, friska vattendrag och minskat avfall. Vivab är ett kommunalt bolag och en viktig aktör inom grön samhällsutveckling på västkustens mittpunkt. Vi vill förändra hur vi bygger våra samhällen och tar hand om våra resurser. Vi gör det genom att erbjuda hållbara vatten- och avfallstjänster och inspirera dig till en hållbar konsumtion. Tillsammans kan vi göra det möjligt!
Bilder





Följ Vivab
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Vivab
Närsorteringen är nära – snart i villa- och fritidshusområden1.10.2026 10:35:45 CEST | Pressmeddelande
Från oktober 2026 till mars 2027 inför Vivab Närsortering för villa- och fritidshushåll i Falkenberg och Varberg. De nya fyrfackskärlen gör det enklare att sortera förpackningar hemma och bidrar till ökad materialåtervinning. Under införandet kommer nya kärl att levereras ut samtidigt som de gamla kärlen tas om hand. För att inte missa viktig information uppmanas kunderna att registrera sitt mobilnummer på Vivabs webbplats.
Resterkocken fyller 10 år – från matrest till mästarrätt29.9.2026 09:46:07 CEST | Pressmeddelande
Det som för många är en tråkig matrest kan bli någon annans bästa recept. Nu öppnar Resterkocken för nya bidrag från elever som ser möjligheter där andra ser rester.
Taxehöjningar för trygga vattentjänster28.8.2026 08:37:44 CEST | Pressmeddelande
Taxan för vatten- och avfallstjänster höjs de kommande åren, därefter klingar höjningarna av. Vivab arbetar med både utveckling och effektivisering för att hantera en stor underhållsskuld och stora investeringar.
Första analysen av vattenläckan i Varberg klar29.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En kombination av brott på en äldre ledning och problem att producera vatten på grund hög grumlighet. Det är den primära anledningen till att dricksvattnet sinade i kranen i mars i år och sedan behövde kokas under några dagar.
Ny avfallstaxa beslutad inför Närsortering i Falkenbergs kommun25.6.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Falkenbergs kommun har beslutat om en ny avfallstaxa som anpassas till införandet av Närsortering – det nya insamlingssystemet som gör det enklare för hushållen att sortera sina förpackningar och bidra till ökad materialåtervinning. Den nya taxan börjar gälla den 1 oktober 2026.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum