Fyra år efter invasionen: Bönderna är redo – men Sverige måste prioritera mat, värme och tak över huvudet
24.2.2026 14:14:30 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande
Den 24 februari är det fyra år sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina. Under dessa år har världen fått en brutal påminnelse om hur modern krigsföring ser ut. Attackerna riktas inte bara mot militära mål – utan mot kraftstationer, spannmålssilos, jordbruksmark och civila bostäder. Syftet är tydligt: att bryta motståndskraften genom att slå mot vardagen.

-Ukraina slåss för även vår frihet och vi behöver göra vad vi kan för att hjälpa dem. Vi hedrar Ukraina genom att lära av dem och dra erfarenheter från deras situation. I Ukraina har vi sett hur elförsörjning, värme och livsmedelsproduktion blivit direkta måltavlor. Det är en påminnelse om att civilsamhällets funktioner är avgörande i kris och krig. Därför måste vi i Sverige prioritera det mest grundläggande: mat, värme och tak över huvudet, säger Palle Borgström, förbundsordförande på LRF.
Bönderna är en del av det civila försvaret
Sveriges bönder producerar inte bara livsmedel – de producerar motståndskraft.
-En stor del av beredskapen börjar på gården. För att ha en beredskap i kristider, behövs en stark försörjningsförmåga i fredstider. Det som nu händer i Ukraina visar att livsmedelsproduktionen är en strategisk resurs. Vill vi vara robusta måste vi börja med maten, fortsätter Palle Borgström.
Under de senaste åren har många lantbrukare stärkt Sveriges beredskap genom konkreta beredskapsåtgärder på gården:
- Extra dieseltankar för att säkra drivmedel
- Ökad lagring av spannmål och foder
- Reservkraft och batterilösningar
- Egen energiproduktion och koppling till biogas
- Förstärkt vattenförsörjning
-Våra bönder är beredda. De vet hur man ökar produktionen vid behov. De vet hur man arbetar med självförsörjning. Men de kan inte göra det utan rätt förutsättningar. Lönsamheten måste finnas där – i fredstid såväl som i kristid, säger Palle Borgström.
Sedan 2022 har beredskapsfrågorna fått större politisk tyngd. Samtidigt återstår avgörande frågor om Sveriges faktiska försörjningsförmåga. Sverige är i flera led fortsatt starkt beroende av import – inte bara av livsmedel, utan av insatsvaror som är avgörande för att kunna producera mat över huvud taget.
Hushållen vet vad som är viktigast
Enligt LRF:s opinionsundersökning tycker 95% av hushållen att Sverige ska prioritera att producera mer mat inom landet för att stärka beredskapen. 77% tycker att det är orealistiskt att Sverige kan lita på import av mat i fall av kris eller krig.
Nu måste politiken omsätta den viljan i konkreta beslut som stärker lönsamhet, konkurrenskraft och investeringar i svensk livsmedelsproduktion.
Kom och se beredskapen i praktiken
Många av de åtgärder som nu diskuteras på nationell nivå genomförs redan ute på gårdarna.
LRF bjuder därför in beslutsfattare och media att ta del av hur beredskapen ser ut i praktiken – och vad som krävs för att Sverige ska kunna producera mer mat, värme och energi i både fred och kris.
Beredskap byggs inte i teorin. Den byggs i produktion.
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Om oss
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med drygt 120 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen.
LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. http://www.lrf.se/
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Lantbrukets kostnadskris lämnas olöst13.4.2026 16:05:26 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårbudget som presenteras i dag innehåller viktiga satsningar på bekämpning av invasiva arter. Det är positivt för både lantbruket och den biologiska mångfalden. Samtidigt saknar LRF besked som ger lantbrukare andrum i en pressad kostnadssituation, inte minst när det gäller gödsel och diesel. Kostnadsökningen som pressar lantbruket idag kommer även pressa matpriserna uppåt imorgon.
Efter år av osäkerhet: skogsägare är ett steg närmare ersättning vid artskydd8.4.2026 15:28:27 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har idag presenterat en proposition om ersättning när skogsbruk och annan pågående markanvändning hindras till följd av artskyddsbestämmelser, till exempel när fåglar eller växter gör att skogsbruket förbjuds. Markägaren har enligt lagförslaget rätt till full ersättning, 125% av värdet på det man förlorar på intrånget, precis som vid exempelvis reservatsbildning.
Matmomssänkningen: 9 av 10 vill ha mer svensk mat – samtidigt riskerar prispress att minska produktionen2.4.2026 08:28:21 CEST | Pressmeddelande
När matmomsen sänks ska mat bli mer tillgänglig för hushållen. Samtidigt ökar kostnaderna kraftigt i svenskt lantbruk – vilket riskerar att slå direkt mot den svenska matproduktionen.
Ökningen av svenska lamm kan fördubblas2.4.2026 06:14:00 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på svenskt lammkött ökar och den inhemska lammproduktionen växer för första gången sedan 2018. Antalet får och lamm steg med cirka 28 000 djur (+9 %) mellan december 2024 och 2025, även antalet företag med fårproduktion ökade. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar. Med rätt politiska förutsättningar kan lamm- och fårproduktionen snabbt bli en starkare del av svensk livsmedelsproduktion, beredskap och biologisk mångfald.
Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot i LRF:s styrelse31.3.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valberedningen i Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) har nu presenterat sitt förslag till riksförbundsstyrelse. Förslaget innebär en förändring där Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum