Anna Achmatova – politiserad poet
9.3.2026 08:30:00 CET | Axess | Pressmeddelande
Under sin livstid censurerades hon av Sovjetunionen – nu används hennes minne i kriget mot Ukraina. I nr 2 av Axess skriver Per-Arne Bodin om den politiserade poeten Anna Achmatova. Och på tal om hur kulturyttringar används i nationella berättelser tar vi oss också an Sveriges självbild: Maurico Rojas guidar oss genom hundra år av svensk identitetskris.

Dessutom: Emma Gate samtalar med Sung-ju Lee om hans flykt från Nordkorea, Rikard Westerberg skriver om varför frihandelseran går mot sitt slut, Magnus Henrekson om hur välfärdsstaten underminerar förutsättningarna för sin egen existens, Håkan Lindgren om den (o?)undvikliga AI-utvecklingen, Bengt G Nilsson om det muslimska landet som bara Israel erkänner, Susanna Birgersson om varför danskarna inte är att lita på, Björn Linnell om en omöjlig kulturpolitik, Per Wästberg om det Muslimska brödraskapet, Erik W Larsson om en nitisk jakt på medicinska diagnoser, Edward Blom om hur man gör sig av med sina vänner, och Nina Lekander stiftar bekantskap med en ovanligt genuskorrekt professor.
Nyckelord
Kontakter
Linnéa BackvallRedaktionsassistentAxess magasin
linnea.backvall@axess.seLänkar
Din tidskrift för fördjupning och bildning
Axess magasin är en tidskrift inom humaniora och samhällsvetenskap som ges ut av Axess Publishing AB.
Följ Axess
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Axess
USA 250 år8.6.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Sommaren 1776 förklarade sig 13 kolonier självständiga från Storbritannien. Därmed inleddes ett av världens största politiska experiment. I Axess nr 5 skriver Svante Nordin, Hans Bergström och Lars Trägårdh om USA:s tumultartade födelse, där spänningarna mellan frihetliga ideal och federalism har format den världsmakt vi ser idag. Vi bjuder också på 16 extra sidor om sommarens läsning: nio av de mest intressanta titlarna våren 2026 recenseras i vår fackboksspecial.
Akademisk ofrihet4.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Hur står det till med den fria forskningen? I nya numret av Axess Magasin tar sig tre skribenter an akademisk ofrihet från olika perspektiv: Sten Widmalm skriver om det yttre hotet från den politiska makten, Bo Rothstein om det inre hotet i form av ideologisk likriktning, och Henrik Schildt Lundberg om hur en grupp forskare och mecenater försöker återuppfinna den akademiska friheten i USA.
Hur redo är Sverige för krig eller kris?6.4.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Precis som före andra världskriget är vi idag illa rustade för det skakiga läget i världen. Nya numret av Axess Magasin djupdyker i den svenska beredskapen. Vi undersöker ämnet i fyra essäer: Mikael Holmström om den militära, Ulrik Franke om den ekonomiska, Blanche Sande om den psykologiska och Edvard Hollertz om matförsörjningen. Är vi redo för kriget eller krisen om den kommer?
Premiär för ”Förr eller senare” – en ny historiepodd från Axess magasin12.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
I ”Förr eller senare” med PJ Anders Linder utforskas de långa linjerna för att göra samtiden mer begriplig i historiens ljus.
Vem var Hugo Valentin?9.2.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
I årets första nummer av Axess skriver tre kännare om Hugo Valentin – historieprofessorn och antinazisten vars namn fram till förra året gav namn åt ett forskningscentrum vid Uppsala universitet. Vi minns hans liv och gärning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum