En kaffepaus med vetenskaplig grund – nu firar Fika efter en forskare 10 år!
16.3.2026 08:21:04 CET | Umeå universitet | Pressinbjudan
Umeå universitets uppskattade populärvetenskapliga evenemang Fika efter en forskare fyller jämnt och det uppmärksammas lördag den 21 mars på Kajscenen Väven i Umeå.

– Med tioårsjubileet vill vi fira det engagemang som vår publik, våra forskare och arrangörer har visat genom åren och samtidigt lyfta fram hur viktigt det är att skapa arenor där forskning tar plats i offentligheten. För Medicinska fakulteten är det av stor betydelse att vi flyttar ut forskningen från campus till Umeå centrum för att stärka kopplingen mellan universitetet och samhället, säger Josy ter Beek, arrangör och ordförande i informationskommittén vid Medicinska fakulteten, Umeå universitet.
Sedan starten 2016 har Fika efter en forskare blivit ett uppskattat forum där många Umeåbor samlas på lördagar för att möta forskare inom medicin och hälsa i ett samtalsnära och lättillgängligt format över en kopp kaffe och en bulle, med stort utrymme för nyfikna frågor och dialog.
För forskarna är budskapet tydligt: det här är en chans att prata om sin forskning med en vetgirig publik och samtidigt stärka förtroendet för vetenskapen. För publiken – ofta två fullsatta sittningar med runt 150 personer vardera, plus många som följer livesändningen digitalt – innebär det att få ta del av ett smörgåsbord av ämnen i ett lättsmält format. Många besökare beskriver arrangemanget som ett utmärkt sätt att lära sig nya saker och hålla sig uppdaterade om vetenskapliga framsteg.
Det är informationskommittén vid Medicinska fakulteten, Umeå universitet, som organiserar Fika efter en forskare.
– Idén föddes på ett kreativt möte där vi ville hitta nya sätt att göra medicinsk forskning mer tillgänglig. Vårt tidigare huvudevenemang, ‘Forskningens dag’ på campus, hade börjat tappa i både popularitet och besökare, vilket gjorde att vi behövde tänka om, berättar Carin From, tidigare ledamot i informationskommittén.
Kommittén valde då att ta fram ett nytt koncept med koncisa och engagerande presentationer under tio minuter, med fokus på visuell storytelling. Dessutom flyttades evenemanget ner på stan för att komma närmare Umeborna.
– När vi provade det nya formatet var vi osäkra på hur ”Fikat” skulle tas emot. Till vår glädje blev det lyckat och intresset har bara vuxit sedan dess, säger Carin From.
Med åren har Fika efter en forskare fortsatt att utvecklas, men kortformatet har blivit kvar och gör fortfarande stor succé. Vid jubileumstillfället lördagen den 21 mars kommer tre av initiativtagarna att vara med: Kristina Lejon, Mari Norgren och Birgitta Olofsson. Som vanligt kommer tre forskare från olika ämnesområden att berätta om sin forskning, varav Hugo Lövheim och Christina West även medverkade under premiäråret. Evenemanget blir därmed både en tillbakablick på starten 2016 och ett exempel på hur forskningskommunikation till allmänheten har utvecklats sedan dess.
– I en tid då desinformation och förenklade budskap sprids allt snabbare, både i samhället och online, blir mötesplatser för öppen och populärvetenskaplig forskningskommunikation allt viktigare, säger Jon Petter Stoor, nuvarande ledamot i informationskommittén.
Jon-Petter får medhåll från Maria Gustafsson, vice ordförande i kommittén:
– Det är värt att komma ihåg att forskning till stor del finansieras med skattepengar och ofta är beroende av att människor deltar i studier. Därför är det en självklarhet att vi berättar om vad forskningen kommer fram till, säger hon.
För journalister
Journalister hälsas varmt välkomna att bevaka evenemanget eller att höra av sig för att boka intervju med arrangörer, medverkande och/eller publik. Plats: Väven i Umeå.
Det finns möjlighet att intervjua föreläsarna samt nuvarande och tidigare ledamöter från informationskommittén. Kontakta Josy ter Beek eller Ingrid Söderbergh om du vill boka en tid innan eventet startar.
Lördag 21 mars. Första föreläsningsomgången startar kl. 13.00. Andra föreläsningsomgången (samma föreläsare) startar kl. 14.00.
Mer information om evenemanget och en skattkista med tidigare föreläsningar: https://www.umu.se/fika
Mer läsning
Läs tidigare reportage från 2025 om Fika efter en forskare:
https://www.umu.se/nyheter/en-kopp-kaffe-en-dos-forskning_12091734/
Nyckelord
Kontakter
Josy ter Beek, ordförande i Informationskommittén vid Medicinska fakulteten, Umeå universitet
Telefon: 090-786 91 66
E-post: josy.beek@umu.se
Ingrid Söderbergh, forskningskommunikatör vid Medicinska fakulteten, Umeå universitet
Telefon: 070-60 40 334
E-post: ingrid.soderbergh@umu.segör
Bilder



Om oss
Umeå universitet är ett bredduniversitet och ett av Sveriges största lärosäten med över 41 500 studenter och omkring 4 600 medarbetare. Här finns en mångfald av utbildningar av hög kvalitet och forskning inom alla vetenskapsområden samt det konstnärliga området. Universitetet erbjuder en undervisnings- och forskningsmiljö av världsklass och bidrar med kunskap av global betydelse. Här gjordes den banbrytande upptäckten av gensaxen CRISPR-Cas9 som tilldelats Nobelpriset i kemi. Vid Umeå universitet är allt nära. Våra sammanhållna campus gör det lätt att mötas, samarbeta och utbyta kunskap, något som gynnar en dynamisk och öppen kultur.
Följ Umeå universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Umeå universitet
Genetiker utmanar teorin om hur celler behåller sin identitet13.3.2026 09:28:04 CET | Pressmeddelande
En av de mest vedertagna modellerna för hur celler minns sin identitet kan vara felaktig. Det visar en ny studie från två forskargrupper vid Umeå universitet. I Science Advances presenterar de resultat som omkullkastar en grundidé om hur Polycomb-systemet styr cellens minne.
Kapselteknik ger nya möjligheter att studera enskilda celler12.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Forskare har utvecklat en kapselbaserad metod som gör det möjligt att analysera samma cell i flera experimentella steg. Tekniken löser en tidigare begränsning inom cellforskningen och kan göra det lättare att studera sjukdomsmekanismer på encellsnivå.
Flera nya kurser, nya intagsvarianter och helt nya utbildningar - många nyheter i höstens utbildningsutbud11.3.2026 11:05:00 CET | Pressmeddelande
Anmälan inför höstterminen öppnar måndag 16 mars klockan 09:00 och vid Umeå universitet finns flera nya kurser och ett nytt alternativt intag för socionomer och kuratorer samt ett unikt magisterprogram i offentlig upphandling. Och många andra nyheter! Universitetet följer samhällsutvecklingen och arbetsmarknadens efterfrågan när utbudet för höstterminen 2026 nu presenteras.
Attityder och ord som bromsar klimatpolitiken5.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
De flesta säger sig ta klimatförändringarna på allvar. Ändå svajar stödet för statliga klimatåtgärder. En ny studie från Umeå universitet visar att det inte bara handlar om förnekelse utan om hur vi resonerar kring problemet. Vissa sätt att tänka kring klimatet kan i sig bromsa viljan att agera även om vi tar problemet på allvar.
Klimakteriet ur olika perspektiv27.2.2026 08:00:00 CET | Nyheter
Klimakteriet har fått ett ökat fokus i samhället det senaste decenniet. Vid Umeå universitet bedrivs forskning som tittat på klimakteriet ur humanistiska och genusvetenskapliga perspektiv. Få tips på forskning som lyfter ett ämne som berör många.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum