SBAB Bank

Glädjeskutt hos Sveriges storstadsmäklare

26.3.2026 07:00:00 CET | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela

Optimismen har ökat påtagligt hos landets storstadsmäklare. Jämfört med mäklarnas bedömning inför årets första kvartal räknar betydligt fler mäklare inför det andra kvartalet med såväl ökande utbud, högre efterfrågan, stigande bostadspriser och budpremier samt kortare försäljningstider.

Tre skäl till mäklarnas ökade optimism är att bostadsmarknaden brukar vakna till liv under våren, att konjunkturuppgången nu verkar vara på G och att aktiviteten i Stockholms och Göteborgs innerstadsområden är tillbaka på normala nivåer vilket inger hopp om spridningseffekter.
Tre skäl till mäklarnas ökade optimism är att bostadsmarknaden brukar vakna till liv under våren, att konjunkturuppgången nu verkar vara på G och att aktiviteten i Stockholms och Göteborgs innerstadsområden är tillbaka på normala nivåer vilket inger hopp om spridningseffekter.

– Om förra Mäklarbarometern visade på lite ljusare framtidstro hos landets storstadsmäklare får denna mätning betraktas som något av ett glädjeskutt, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

I SBAB:s Mäklarbarometer får fastighetsmäklare verksamma i landets tre storstadsregioner fyra gånger om året bedöma marknadsläget kommande kvartal utifrån en rad parametrar. Inför årets andra kvartal tror 84 procent av mäklarna att utbudet kommer att öka, vilket är en påtaglig ökning jämfört med den bedömning som gjordes inför årets första kvartal (39 procent). Samtidigt tror många fler mäklare, 75 procent, att även efterfrågan kommer att öka, jämfört med 59 procent inför kvartal 1. Många fler, 62 procent jämfört med 41 procent, tror också på kortare försäljningstider. 

Trots att det är fler mäklare som tror på ett ökat ubud än ökad efterfrågan syns en stor ökning i andelen mäklare som tror på stigande bostadspriser (se tabell 1). Skillnaden mellan andelen mäklare som tror på stigande respektive fallande bostadspriser – nettotalet – under kvartal 2 är mycket större än motsvarande tal för kvartal 1 (se diagram 1). Nettotalet tangerar nästan den tidigare högsta nivån. 51 procent av mäklarna tror att skillnaden mellan utgångspris och slutpris kommer att öka under andra kvartalet 2026 att jämföra med 34 procent inför föregående kvartal. 
 
– Jag tror att den ökade optimismen hos landets storstadsmäklare kan tillskrivas tre faktorer: Att bostadsmarknaden brukar vakna till bättre liv under våren, att den efterlängtade konjunkturuppgången nu verkar vara på G och att aktiviteten i Stockholms och Göteborgs innerstadsområden är tillbaka på normala nivåer vilket inger hopp om spridningseffekter. Med risk för att lägga lite smolk i glädjebägaren återstår dock att se vad den senaste tidens högre energipriser och räntor innebär för utvecklingen på bostadsmarknaden framöver, säger Robert Boije.

Tabell och diagram återfinns i bifogat pressmeddelande (pdf).

Fakta om SBAB:s Mäklarbarometer:

SBAB:s Mäklarbarometer är en kvartalsvis enkät till 220 fastighetsmäklare i Stor-Stockholm, Stor-Göteborg och Stor-Malmö som genomförts sedan 2005. Den görs av Origo Group på uppdrag av SBAB. Den senaste undersökningen gjordes mellan 25 februari och 10 mars. 

Anm. Normalt kommenteras Mäklarbarometern av SBAB:s privat- och bostadsekonom, Linda Hasselvik. I hennes tillfälliga frånvaro denna gång kommenteras den av SBAB:s chefsekonom, Robert Boije.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Robert Boije, Chefsekonom, SBAB
Robert Boije, Chefsekonom, SBAB
Ladda ned bild
Robert Boije, Chefsekonom SBAB
Robert Boije, Chefsekonom SBAB
Ladda ned bild

Dokument

Om SBAB

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och mäklarguiden Hittamäklare är en del av SBAB:s trygga och enkla tjänster för bolån och boendeekonomi utan krångel. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, hittamaklare.se, facebook.com/sbabbank och linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Ingen synbar påverkan på bostadspriserna i april av höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav3.5.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Bostadspriserna sammantaget i Sverige steg med 1 procent i april. Lägenhetspriserna steg med 0,6 procent och huspriserna med 1,3 procent. Trenden, där både normala säsongseffekter och andra tillfälliga effekter rensats bort, pekar också på en något starkare underliggande prisökning på hus än för lägenheter. Mest steg lägenhetspriserna i Mellersta Sverige. I Norra Sverige föll de. Villapriserna steg som mest i Norra Sverige medan de föll i Storgöteborg. Detta visar SBAB Booli Housing Price Index (HPI).

Pensionärerna vill både leva nu och hjälpa nästa generation – så undviks framtida arvstvister29.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB:s senaste undersökning visar att en majoritet av pensionärerna i första hand vill leva upp sina pengar medan de kan. En betydande andel vill samtidigt lämna pengar efter sig, i första hand till barn och barnbarn. De kommande decennierna förväntas kapitalöverföringarna mellan generationerna bli mycket stora till följd av stora kapitalvinster på bostäder. Få saker kan splittra familjer så mycket som arvstvister. Det belyser vikten av att ha ordning på hur gåvor och framtida arv ska regleras och till exempel upprätta ett formellt testamente.

Bräcklig konjunkturuppgång, ökad risk för högre inflation men oförändrad styrränta23.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

BNP-tillväxten i år revideras ned från 2,8 till 2,4 procent till följd av konflikten i Mellanöstern. Av samma skäl bedöms inflations- och ränteriskerna nu ligga mer på uppåt- än nedåtsidan jämfört med föregående prognos. Huvudscenariot är dock fortfarande oförändrad styrränta fram till mars nästa år. Bostadspriserna väntas stiga med drygt 4 procent och bostadsbyggandet öka svagt. Även om styrräntan blir oförändrad kan bolåneräntorna komma att variera beroende på ändrade marknadsräntor och därmed upplåningskostnader för bankerna.

Rekordmånga band bolåneräntan i mars17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Rörlig ränta dominerar och har gjort så i flera år men i mars syntes ett tydligt trendskifte. 12 procent av SBAB:s nya kunder valde att binda hela eller en del av sitt lån vilket kan jämföras med 5 procent vid den förra uppföljningen i december. Det är den högsta andelen sedan det turbulenta ränteåret 2022. Detta sker i ett läge där marknadsräntorna stigit och det mot slutet av månaden blev tydligt dyrare att binda sina lån. Det senare bedöms inte ha påverkat utfallet i mars i någon större utsträckning men kan få ökad betydelse framöver.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye