Akavia

Akavia om vårbudgeten: Nyexaminerade har inte råd att vänta

13.4.2026 08:26:36 CEST | Akavia | Pressmeddelande

Dela

Regeringens vårändringsbudget presenteras i ett läge som fortsatt präglas av geopolitisk och ekonomisk osäkerhet. Mot bakgrund av den expansiva budgeten för 2026 är utrymmet för nya satsningar begränsat. Men akuta utmaningar på arbetsmarknaden, inte minst den höga arbetslösheten bland nyexaminerade, behöver prioriteras.

Charlotte Tarschys, chefsekonom, Akavia. Foto Åsa Hafmar
Charlotte Tarschys, chefsekonom, Akavia. Foto Åsa Hafmar

Akavia är särskilt oroade över den höga arbetslösheten bland nyexaminerade akademiker. Arbetslöshet i samband med examen riskerar att bita sig fast och innebära långsiktigt sämre karriär- och löneutveckling. Akavia efterlyser därför riktade åtgärder för att underlätta övergången från studier till arbete, såsom utvidgade sänkta arbetsgivaravgifter för unga till att även omfatta nyexaminerade, fler arbetsmarknadsnära moment i högskolan samt satsningar på att anställa fler nyexaminerade i staten.

- De som nu har en färsk examen har inte tid att vänta. Arbetslöshet i början av karriären riskerar att bli kostsam för både för individen och samhället på lång sikt. Vi behöver snabba insatser för att få unga i jobb och säkra framtidens kompetensförsörjning, säger Charlotte Tarschys, chefsekonom på Akavia.

I takt med att AI förändrar arbetsmarknaden välkomnar Akavia regeringens uppdrag till SCB att analysera AI:s påverkan på högskoleutbildade. De förmågor som akademisk utbildning tränar kommer att vara relevanta även på morgondagens arbetsmarknad, men för att ta tillvara potentialen behövs en uppdaterad bild av kompetensbehovet.

- Det är glädjande att regeringen lyssnar in det vi och andra parter har efterfrågat om behovet av ökad kunskap om AI:s effekter på arbetsmarknaden. Våra medlemmar är bäst i klassen på att ta ansvar för sitt livslånga lärande och framtidssäkra sin kompetens, men de behöver en uppdaterad kunskapsbild och goda förutsättningar att fylla på kompetens, säger Hanna Birath, sakkunnig AI och livslångt lärande på Akavia.

För mer information, vänligen kontakta
Filip Lindmark, pressansvarig
filip.lindmark@akavia.se eller 0706-65 29 55

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Charlotte Tarschys, chefsekonom, Akavia. Foto Åsa Hafmar
Charlotte Tarschys, chefsekonom, Akavia. Foto Åsa Hafmar
Ladda ned bild
Hanna Birath, sakkunnig, Akavia. Foto Åsa Hafmar
Hanna Birath, sakkunnig, Akavia. Foto Åsa Hafmar
Ladda ned bild

Om Akavia

Akavia är fack- och professionsförbundet för de som vill mer, som tror på sin kompetens och förmåga att få saker att hända. För de som kunnigt och tryggt driver utvecklingen framåt, för en upplyst framtid. Förbundet bildades 2020 och samlar i dag 145 000 ekonomer, jurister, samhällsvetare, it-akademiker, personalvetare och kommunikatörer samt chefer och företagare. Akavia är partipolitiskt obundet och det tredje största förbundet inom Saco.

Akavia
Box 5167
102 44 Stockholm

http://www.akavia.se

Följ Akavia

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Akavia

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye