Utredning tillsätts om hur statens ansvar för läkemedel ska utökas
27.3.2026 08:00:00 CET | Blodcancerförbundet | Pressmeddelande
Regeringen har äntligen gett en särskild utredare uppdraget att analysera och föreslå hur statens ansvar för läkemedel och vaccin ska utökas, stärkas och organiseras. Blodcancerförbundet välkomnar en rejäl översyn av dagens ojämlika läkemedelssystem.

Den 26 mars kom beskedet som Blodcancerförbundet väntat på, efter Vårdansvarskommitténs förslag om ett utökat statligt ansvar för läkemedel. Regeringen ger en särskild utredare i uppdrag att analysera och föreslå hur statens ansvar för läkemedel och vaccin ska utökas, stärkas och organiseras.
Socialminister Jakob Forssmed medgav på en pressträff att det svenska läkemedelssystemet inte fungerar så bra som det borde göra. Myndigheternas sätt att hantera läkemedel och vaccin har inte hängt med när den medicinska utvecklingen går fort.
- Det skapar en ojämlik tillgång på läkemedel eller att det tar för lång tid innan man får tillgången. Det sätt vi introducerar och hur vi organiserar och hanterar läkemedel i Sverige, har nått vägs ände, säger Jakob Forssmed.
Dagens ojämlika vård oacceptabel
- För Blodcancerförbundet är det inte acceptabelt att Sveriges organisering av vården, skapar en ojämlik vård. Det påverkar vilka behandlingar en blodcancerpatient erbjuds, konstaterar Sofia Segergren, Blodcancerförbundets generalsekreterare och fortsätter:
- Jag hoppas att det nu äntligen finns en möjlighet att göra något åt situationen och ser fram emot att höra resultaten från utredningen. Men det behöver också leda till faktiska beslut.
Finansieringen av läkemedel viktig
Övriga uppdrag till utredaren, som också är viktiga för blodcancerpatienter, är att de ska förslag ett mer enhetligt, transparent och effektivt system och säkerställa att patienter i hela Sverige får tillgång till kostnadseffektiva och medicinskt motiverade behandlingar och vaccinationer, säger hon.
- De nya behandlingarna för blodcancerpatienter är ofta dyra och den samhällsekonomiska diskussionen om kostnadsnytta står i skarp kontrast till den drabbade och dess familjs tankar om överlevnad, mående, livskvalitet. Sverige behöver komma framåt kring framtida finansiering av behandlingar, hävdar Sofia Segergren.

Problematiskt delat ansvar
Socialdepartementet konstaterar att dagens system för läkemedel och vaccin är i många delar fragmenterat och saknar en gemensam struktur som motsvarar dagens och morgondagens vårdformer. Skillnader i finansiering och processer mellan regionerna, gör att tillgången till behandling varierar.
Samtidigt är ansvaret uppdelat mellan staten och regionerna, där beslut om nya läkemedel och vaccin fattas på olika nivåer, och flera centrala processer saknar i dag nationell samordning.
Regeringen har gett Karin Johansson i uppdrag att som särskild utredare analysera och föreslå hur statens ansvar för läkemedel och vaccin kan utökas, stärkas, och organiseras. Syftet är att skapa ett transparent och effektivt system som säkerställer patienters tillgång till kostnadseffektiva och medicinskt motiverade behandlingar.
Uppdraget ska delredovisas senast den 1 juni 2027 och slutredovisas senast den 31 december 2027.
Utredningens uppdrag
• Utredningen tar ett helhetsgrepp och ska analysera:
• En finansieringsmodell för ett utökat och stärkt statligt ansvar inom ramen för statens budgetprocess
• En lämplig styrning och reglering
• Processer för enhetliga bedömningar och hantering av läkemedel och vaccin
• Processer för en statlig centraliserad hantering av sekretessbelagda priser
• Modeller för riskdelning, finansiering och innovationsfrämjande
• Hur fri förskrivningsrätt kan balanseras mot statligt kontrollerad subventionsrätt
• En genomförandeplan med tidsplan
Se presskonferensen
Se den inspelade presskonferensen på regeringskansliet den 26 mars 2026
Bild på Sofia Segergren - Foto: Susanne Kronholm
Sammanfattande text: Håkan Sjunnesson/ Blodcancerförbundet
Bilder

Om oss
Blodcancerförbundet är Sveriges enda patient- och intresseorganisation som fokuserar på enbart blod- och blodcancersjukdomar. Vi har drygt 5000 medlemmar i lokalföreningar runt om i Sverige, som är patienter, anhöriga/närstående och stödmedlemmar.
Blodcancerförbundet finns till för de som drabbats av blodcancer eller annan allvarlig blodsjukdom, deras anhöriga/närstående och personal inom hematologin, blodcancervården.Vi är en demokratisk, ideell rikstäckande patient- och medlemsorganisation. För att driva våra frågor med mer styrka samarbetar vi med andra aktörer och är medlemmar i: Funktionsrätt Sverige , Nätverket mot cancer , EUPATI Sverige, Giva Sverige och ATMP Sweden.Vi ser oss själva som ”blodcancerberördas röst utåt” och arbetar aktivt, engagerat och långsiktigt för att bidra till en bättre vardag, vård och rehabilitering för landets blod- och blodcancerdrabbade.
Genom vår insamlingsverksamhet till blodcancerforskning och medlems- och påverkansarbete, bidrar vi själva till att livsviktig forskning och utveckling genomförs.
Följ Blodcancerförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Blodcancerförbundet
Patienten måste vara i centrum för sin egen vård10.6.2026 10:34:25 CEST | Pressmeddelande
Patientriksdagen 2026 lanserar idag ett manifest. Det innehåller tre krav till ansvariga inom vårdpolitiken med huvudbudskapet, att patienterna måste vara i centrum: Dagens "vårdlotteri" måste avskaffas för en jämlik och rättvis vård, tillgången till innovationer behöver snabbas på och en trygghet för patienter i kristider måste garanteras.
Blodcancerförbundet fick sista ordet på patientriksdagen5.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
- Det behövs politiska beslut för att göra vården mer jämlik och rättvis. Blodcancerförbundet hoppas mycket på den pågående utredningen, om hur en ökad statligt ansvar för läkemedel kan bli verklighet, sa Sofia Segergren, generalsekreterare för Blodcancerförbundet under patientriksdagen 2026.
Det här behövs i morgondagens cancervård4.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Titta och lyssna på några av deltagarna under Världscancerdagen 2026, som uttrycker vad som är viktigt för att skapa en ännu bättre cancervård med tillhörande rehabilitering i framtiden.
Stora förhoppningar vid utökat statligt läkemedelsansvar3.2.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag medverkar Blodcancerförbundets generalsekreterare Sofia Segergren med en skarp debattartikel i Svenska Dagbladet-bilagan "Kampen mot cancer" inför Världscancerdagen i morgon den 4 februari.
Nya cancerstrategin får både ris och ros av BLCF23.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Blodcancerförbundet välkomnar en uppdaterad nationell cancerstrategi, men den nylanserade cancerstrategin får både ris och ros av Blodcancerförbundet. Strategin lyfter fram vården av barn och ungdomar, rehabilitering och palliativ vård, men den är för kortsiktig och saknar tydliga tidsatta mål och statliga åtgärder vid ATMP-läkemedelsförsörjning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum