MigrationsverketMigrationsverket

Besök Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter i Mölndal

27.5.2026 10:28:37 CEST | Migrationsverket | Pressinbjudan

Dela

Välkommen till en pressträff där Migrationsverket och Polismyndigheten berättar mer om EU:s nya migrations- och asylpakt och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Mölndal.

Den 12 juni införs EU:s migrations- och asylpakt – ett europeiskt projekt för att hantera migrationen till EU och stärka EU:s gränskontroll. Med migrationspakten införs gemensamma asylregler för alla EU-länder – från Spanien till Sverige – som börjar gälla och tillämpas den 12 juni. Den nya lagstiftningen är en stor förändring som påverkar asylprocessen, kontrollen av migranter och mottagandet av personer som söker skydd.

Vid pressträffen får du veta mer om migrations- och asylpakten och vad den innebär för verksamheten på mottagnings- och återvändandecentret i Mölndal. Vi berättar även mer om en planerad utökning av antalet platser på centret. Media ges också en visning av centret.

Dag och tid: Måndag 1 juni klockan 14.30.

Plats: Migrationsverkets mottagnings- och återvändandecenter på Streteredsvägen 90 i Kållered (ingång via personalentrén som är mot bilparkeringen).

Anmälan: Via mejl till press@migrationsverket.se. Skriv ”pressträff Mölndal” i ämnesraden och ange ditt namn och vilken redaktion du arbetar för.

Frågor: Kontakta Migrationsverkets presstjänst på 010‑485 66 55 eller press@migrationsverket.se.

Nyckelord

Kontakter

Följ Migrationsverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Migrationsverket

Webbinarium: Återvandringsbidraget – vem kan få det och varför får så många avslag?2.4.2026 09:26:31 CEST | Pressinbjudan

Välkommen till ett webbinarium där du som journalist får veta mer om frivillig återvandring och återvandringsbidrag, varför många ansökningar avslås och hur utbetalning, kontroller och återkrav fungerar. Vi berättar också varför Migrationsverket informerar mer om bidraget och hur vi arbetar för att motverka fusk, missbruk och felaktiga utbetalningar. Du får också möjlighet att ställa frågor till Migrationsverkets expert.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye