OJÄMLIK IBD-VÅRD – DAGS FÖR FÖRÄNDRING!
19.12.2024 08:00:00 CET | Mag- och tarmförbundet | Pressmeddelande
Idag lever omkring 68 000 personer med de inflammatoriska tarmsjukdomarna Crohns sjukdom och ulcerös kolit. Sjukdomarna är kroniska och medför ofta smärta, trötthet och en sänkt livskvalitet. De kan kraftigt påverka det psykiska måendet, sociala relationer och störa skolgång och förvärvsarbete.

Lyckligtvis får många IBD-patienter en adekvat vård, men samtidigt finns ojämlikheten på området som är påtagligt kopplad både till kön och socioekonomi. Variationen på vårdkvaliteten är också stor mellan sjukvårdsregionerna vilket ger upphov till en ojämlik IBD-vård.
Så får det givetvis inte vara.
I denna vecka har vår ordförande Karl Gustavsson skrivit ledaren till SvD-bilagan Kroniska sjukdomar. Läs hela texten på temat Ojämlik IBD-vård här.
Läs fler pressnyheter från Mag- och tarmförbundet här.
Om oss
Mag- och tarmförbundet är en partipolitiskt obunden organisation som arbetar för att de 1,5 miljoner svenskar som lever med mag- och tarmproblem ska kunna leva ett liv med god livskvalitet.
Vi driver opinion för att säkra våra medlemmars rätt till en jämlik vård, anpassad skolgång, fungerande arbetsliv och ett tillgängligt samhälle.Vi sprider kunskap för att bryta tabun om mag- och tarmproblem.
Vi ger ut tidningen Allt om mage fyra gånger om året – Sveriges enda magasin med inriktning på maghälsa. Tidningen går ut till medlemmar, vårdcentraler och specialistmottagningar i en upplaga mellan 7 200 - 8 000 ex.
Mag- och tarmförbundet drivs av ideella krafter och har 5 500 medlemmar, 13 länsföreningar och 3 lokalföreningar över hela landet. Majoriteten av våra medlemmar lever med egna sjukdomar, skador eller funktionsstörningar i mage, tarm och bäckenbotten. Övriga är närstående- eller stödmedlemmar.
Följ Mag- och tarmförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mag- och tarmförbundet
En magvänlig skola: fem råd till skolan30.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Tillgång till fräscha toaletter, flexibilitet vid frånvaro och friluftsdagar nära en toalett. I helgen träffades en grupp ungdomar som lever med mag- och tarmsjukdomar i Åkersberga för att ta fram råd för en magvänligare skola.
Sexologen ger dejtingråd till mag-tarmsjuka18.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Omkring 1,5 miljoner svenskar lever med mag- och tarmproblem. För många blir en dejt extra nervös eftersom oron för magen kan ta över hela kvällen. Sexologen och psykoterapeuten Kalle Norwald menar att lösningen inte är att dölja besvären utan att hitta ett sätt att dejta som känns tryggt.
Regeringen och S glömmer de redan skadade kvinnorna11.9.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Både Socialdemokraterna och regeringen har under valspurten presenterat förslag på området förlossningsvård och kvinnohälsa. Men inget av utspelen tar upp orättvisan i att kvinnor som drabbats av sena förlossningsskador kan förlora rätten till ersättning innan skadan ens upptäckts.
Lagen sviker förlossningsskadade kvinnor24.8.2026 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Sfinkterskador vid förlossning – en bristning som skadar ändtarmens slutmuskel – kan orsaka tarmläckage efter årtionden. Men patientskadelagens tioåriga preskriptionstid räknas från skadetillfället, inte från när besvären upptäcks. Mag- och tarmförbundet kräver i en artikel i Sydsvenskan att reglerna ändras.
Är det ett vallöfte, S?18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna meddelade i måndags den 17 augusti att de vill "göra det billigare att hämta ut medicin" som en reaktion på regeringens tidigare höjning av egenavgiften i högkostnadsskyddet. Men systemet är fortfarande hårt mot patienterna och mjukt mot läkemedelsbolagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum