Kör försiktigt förbi vägarbeten, de är här för att stanna
10.6.2026 07:00:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
I sommar genomförs vägarbeten över hela landet, vilket medför risker både för trafikanter och de som arbetar vid vägen. Som bilist bör man planera för längre restider på dessa sträckor och anpassa hastigheten. Varje år inträffar det omkring 300 trafikolyckor med personskador i samband med vägarbete.
– När vägnätet nu till slut ska rustas upp på riktigt kommer det att ställa krav på att alla trafikanter kör försiktigt förbi vägarbeten, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert på Riksförbundet M Sverige. Den kommande tolvårsperioden kan bli den mest intensiva för vägarbeten på mycket länge.
Under 2026 till 2037 har regeringen avsatt 35 miljarder kronor för att bygga i kapp underhållsskulden i vägnätet. Det handlar om trettio års underinvesteringar som skall tas igen. Bland annat innebär det att slitlager som är bortom sin livslängd ska bytas runt om i hela landet samtidigt som en rad större nybyggen inom väginfrastrukturen också inleds och färdigställs.
– Man måste som trafikant ha med sig att vägarbeten är något bra, en investering som man får njuta frukterna av längre fram, säger Jacob Sidenvall. Vi ser tyvärr i statistiken att det fortfarande sker olyckor i samband med vägarbeten.
Under åren 2003–2021 inträffade 5 667 trafikolyckor med personskador i eller i anslutning till vägarbeten. I elva procent av olyckorna skadades någon svårt. Totalt inträffade 74 dödsolyckor under perioden. Vart fjärde dödsfall i svenska arbetsolyckor har det senaste decenniet varit vägtrafikrelaterade.
– I de mätningar vi gjort tidigare år håller endast en av tre motortrafikanter hastigheten förbi vägarbeten. Att inte dämpa farten är respektlöst och äventyrar säkerheten för de som i jobbet tvingas vistas inom riskområde, säger Jacob Sidenvall.
Den vanligaste olyckstypen vid vägarbeten är upphinningsolyckor där ett fordon kör in i ett framförvarande fordon.
– Ibland handlar det om att man är distraherad, antingen av något i fordonet, som en skärm, och ibland något utanför i trafikmiljön, säger Jacob Sidenvall. Det är helt avgörande för trafiksäkerheten att man håller uppsikt och är beredd på att det kan vara mycket vägarbeten i Sommarsverige.
De kommande åren kommer att vara särskilt intensiva vad gäller vägarbeten. Det är hög tid att göra det till en princip att köra försiktigt förbi arbetsfordon och arbetsplatser. Men förutom förbättrat trafikbeteende det finns också åtgärder för att stärka säkerheten.
– De som utför arbeten på och längs vägarna gör det för trafikanternas skull, säger Jacob Sidenvall. Som trafikant måste man visa dessa personer hänsyn och respekt oavsett om det är anläggningarbete, kantklippning eller eftersök av trafikskadat vilt. Men myndigheter och entreprenörer måste också i högre grad använda sig av åtgärder som trafikljus, bom eller lots vid vägarbeten, utöver omledning av trafik.
På Trafikverkets hemsida finns en sammanställning av aktuella vägarbeten i landet: Karta - www.trafikverket.se
Nyckelord
Kontakter
Jacob Sidenvallpressekreterare
Tel:072-0709012jacob.sidenvall@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med cirka 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister. Vi arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet och står bakom ambitionen om en fossiloberoende fordonsflotta till 2030. Tillsammans med våra 28 lokalklubbar undersöker vi vägkvalitet och efterlevnad av trafikregler i hela landet. M Sverige driver ett intensivt och långsiktigt opinionsarbete till gagn för Sveriges bilister.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Ta fram reflexerna nu12.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Ungefär 30 gående omkommer i trafikolyckor varje år, i huvudsak i kollisionsolyckor med biltrafik. Risken är högre under vinterhalvåret, då mörkret försämrar sikten. Därför är det viktigt att bära reflex. För bästa synlighet ska reflexerna placeras långt ner på ben och armar.
M Sverige släpper resultatet från Stora Elbilsenkäten 20269.10.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige presenterar Stora elbilsenkäten 2026. Över 6 400 elbil- och laddhybridförare har svarat på frågor om varför de valt laddbart, hur bilen används och vilka förutsättningar som krävs för att fler ska kunna ställa om. – Elbilen är här för att stanna men omställningen når inte alla, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
Hyresgäster stängs ute från omställningen – var fjärde nekas laddstolpe2.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Möjligheten att ladda i anslutning till hemmet är ofta avgörande för att ta steget till en laddbar bil. Men klyftan mellan boendeformer är stor. Riksförbundet M Sveriges rapport om resultatet från Stora elbilsenkäten 2026 visar att 25 procent av de hyresgäster som bett sin hyresvärd om att få en laddstolpe installerad har blivit nekad. Det kan jämföras med flerbostadshus generellt där drygt 10 procent blivit nekade.
Nu är det hög tid att ansöka om internationellt körkort1.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Inför höstens och vinterns resor uppmanas svenskar som planerar att köra eller hyra bil utomlands att kontrollera om ett internationellt körkort behövs. Intresset för långväga destinationer som Japan, Australien och Nya Zeeland ökar, samtidigt som många resenärer riskerar att missa viktiga regler kring körkort och bilhyra. Ett internationellt körkort kan vara avgörande för att få hämta ut hyrbilen och bör därför ansökas om i god tid före avresa.
Vem, varför och hur har man elbil?24.9.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Riksförbundet M Sverige har genomfört en stor rikstäckande enkät som kartlägger vilka förutsättningar som möjliggjort elbilsinnehav. Resultatet – som presenteras på elbilsmässan Ecarexpo den 9–11 oktober med M Sverige som partner – är en vägledning för påskyndad omställning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum