Kvinna fick inte utnyttja sin vårdförsäkring för graviditetsrelaterade besvär – diskriminering enligt DO
11.6.2026 10:01:00 CEST | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande
Ett försäkringsbolag nekade en kvinna att utnyttja sin vårdförsäkring för en skada som uppkommit i samband med graviditet eftersom försäkringsvillkoren gjorde undantag för sådana skador. Diskrimineringsombudsmannen, DO, menar att kvinnan utsatts för könsdiskriminering och begär nu att försäkringsbolaget betalar diskrimineringsersättning till henne.
Kvinnan vände sig till sitt försäkringsbolag för att få vård enligt sin vårdförsäkring. I försäkringsbolagets villkor fanns ett undantag som innebar att skador som uppstår i samband med en graviditet inte omfattas. Eftersom skadan som kvinnan sökte vård för var graviditetsrelaterad nekades hon vård enligt försäkringen. DO gör bedömningen att försäkringsvillkoret är otillåtet och att tillämpningen av det innebär att kvinnan diskriminerats.
Försäkringsbolaget har, efter ett tidigare beslut från DO, ändrat sina villkor sedan händelsen.
– Lagen ställer höga krav på att säkerställa att gravida har ett starkt skydd. Detta skydd är viktigt både för personer som är gravida och för samhället. Den typen av villkor som undantar skador till följd av graviditet är inte acceptabla. DO ser därför positivt på att försäkringsbolaget nu har ändrat sina villkor, säger Sandra Danowsky, processförare på DO.
Försäkringstjänster omfattas av diskrimineringslagens förbud mot diskriminering. Enligt EU:s likabehandlingsdirektiv framgår även att en sämre behandling av kvinnor, på grund av graviditet, bör anses vara en form av direkt könsdiskriminering som ska förbjudas i försäkringstjänster.
Även Konsumentverket har nyligen granskat olika försäkringsbolags avtalsvillkor för vårdförsäkringar. Konsumentverket har bedömt att undantag i villkoren, som innebär att skador som uppstår i samband med en graviditet inte omfattas, är diskriminering.
DO konstaterar att kvinnan har utsatts för diskriminering som har samband med kön och begär att försäkringsbolaget betalar 45 000 kr i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Bolaget har fram till den 1 juli att ta ställning till DO:s begäran. Därefter kan DO komma att lämna in stämningsansökan till tingsrätten.
DO 2026/4152.
Nyckelord
Kontakter
Presstjänst
Tel:0736-82 82 10media@do.seEtt samhälle fritt från diskriminering.
Läs mer om vår verksamhet på www.do.se
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Diskriminering när Arbetsförmedlingen inte bokade fysiska möten9.6.2026 09:01:00 CEST | Pressmeddelande
Det var diskriminering när Arbetsförmedlingen bokade telefonmöten med en person med funktionsnedsättningar som hade behövt träffas fysiskt. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att Arbetsförmedlingen betalar diskrimineringsersättning till kvinnan.
DO kräver ersättning efter diskriminering i vården3.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen (DO) kräver att Praktikertjänst Aktiebolag betalar diskrimineringsersättning till en kvinna med hörselnedsättning. Detta efter det diskriminerande bemötande som hon fick av en läkare i samband med ett besök på en vårdcentral.
Chef utsatte anställd för sexuella trakasserier2.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
En chef på ett åkeriföretag i sydvästra Sverige utsatte under en julfest en av företagets anställda för sexuella trakasserier. Den bedömningen gör DO och begär nu att företaget ska betala diskrimineringsersättning till kvinnan.
Ledarhund nekades i butik – diskriminering enligt DO28.5.2026 09:02:31 CEST | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en kvinna som är blind nekades tillträde till en butik för att hon hade med sig sin ledarhund. Företaget ska därför enligt DO betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Diskrimineringsombudsmannen deltar på Järvaveckan26.5.2026 14:25:00 CEST | Pressmeddelande
Diskrimineringsombudsmannen, DO, deltar på Järvaveckan 2026. Medarbetare från DO finns på plats i DO:s utställartält (E:06) den 27–28 maj. Lars Arrhenius, diskrimineringsombudsman, kommer även att tala på Järvaveckans 10-årsjubileum.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum