Stor undersökning om elbilsinnehav i sommar
17.6.2026 10:00:00 CEST | M Sverige | Pressmeddelande
Under sommaren har alla som kör laddbar bil möjlighet att tala om vad som är viktigt för deras val av bil, hur de använder sin elbil och om laddinfrastrukturen fungerar där de bor.
– Det är viktigt att fastställa vad som faktiskt får omställningen att äga rum, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig Riksförbundet M Sverige.
Det långsiktiga målet för fordonstrafiken är att lämna de fossila bränslena till förmån för laddbar teknik. Det är en målsättning som Riksförbundet M Sverige – konsumentorganisationen för Sveriges bilister – står bakom. Men en sådan omställning måste genomföras på ett sätt som fungerar i praktiken, och för så många som möjligt. Som ett led i den omställningen skapar M Sverige nu en större kunskapsöversikt genom en omfattande och rikstäckande enkät som vänder sig till de som redan haft möjlighet att välja en laddbar bil.
– Det finns statistik och fakta kring elbilar, men det saknas en mer övergripande bild över vilka som faktiskt har en laddbar bil, hur de bor och använder sin bil och varför de skaffade den. Genom att undersöka hur det ser ut för de som i dag kör laddbart, blir det lättare att se vad som behövs för att underlätta för morgondagens elbilsägare, säger Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig Riksförbundet M Sverige.
Bilbranschens organisation Mobility Sweden rapporterade att i maj 2026 var två av tre nyregistrerade personbilar laddbara, och över 40 procent av nyregistreringarna gällde rena elbilar. Det går också att se var dessa bilar har registrerats, men det är svårare att dra slutsatser om hur och var bilarna används.
– Med hjälp av en rikstäckande enkätundersökning vill vi höra av de som faktiskt använder bilarna, oavsett om de äger den själv, privatleasar eller har förmånsbil, säger Carl-Erik Stjernvall. Undersökningen kommer att ge viktiga insikter om vad som gjort det möjligt för dem att välja bort fossila bränslen.
Information om och inbjudan till enkäten – som är helt anonym – sker genom M Sveriges samtliga kanaler som press, direktutskick, sociala medier och i direktkontakt med riksförbundets klubbar och avdelningar runt om i landet. Elbilsägare kommer kunna bidra till undersökningen under sommaren 2026. Resultatet av undersökningen kommer att analyseras och sammanställas i en för allmänheten tillgänglig rapport.
För att delta i undersökningen hänvisas till: msverige.se/enkat
Nyckelord
Kontakter
Carl-Erik Stjernvallteknisk expert och hållbarhetsansvarig
Tel:072-076 73 40carl-erik.stjernvall@msverige.seRiksförbundet M Sverige är med 60 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Välj stora vägar i midsommar17.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Midsommar är årets största trafikhelg. Torsdagen är en populär resdag för den som ska till sin stuga eller annat midsommarfirande. I år kan man räkna med kraftigt ökad trafik i hela landet.
Spara pengar i sommar, undvik böter i miljözoner11.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Under sommaren är det många som reser med bil eller husbil ut i Europa. Är man inte uppmärksam på vilka miljözoner och vägavgifter som gäller riskerar man kostsamma böter.
Kör försiktigt förbi vägarbeten, de är här för att stanna10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar genomförs vägarbeten över hela landet, vilket medför risker både för trafikanter och de som arbetar vid vägen. Som bilist bör man planera för längre restider på dessa sträckor och anpassa hastigheten. Varje år inträffar det omkring 300 trafikolyckor med personskador i samband med vägarbete.
Låt inte studentfirandet sluta med en olycka5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
De närmaste dagarna kommer tusentals ungdomar gå ut gymnasiet och fira med att tillsammans åka på studentflak genom staden. Tyvärr innebär det också olycksrisker, och varje år skadas studenter i fall- och trafikolyckor. – Någon kanske tycker att studentfirandet och flakåkandet är omgärdat av för många regler, men det är av omsorg för våra ungdomar de finns, säger Jacob Sidenvall på Riksförbundet M Sverige.
Nu kommer M-märket att synas längs vägarna2.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Håll utkik efter M-märket när Riksförbundet M Sverige påbörjar årets undersökningssäsong.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum