Nya förslag ska göra det lättare att dela läkemedel mellan civil och militär sjukvård
22.6.2026 14:39:29 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och Försvarsmakten föreslår förändringar i regelverket för att läkemedel snabbare ska kunna omfördelas mellan civila och militära vårdgivare i akuta situationer. Syftet är att stärka Sveriges beredskap och säkerställa att patienter får tillgång till nödvändiga läkemedel även när ordinarie distributionsvägar inte fungerar.

Tillgång till läkemedel är en grundläggande förutsättning för att hälso- och sjukvården ska kunna fungera vid fredstida kriser, höjd beredskap och ytterst krig. I en gemensam rapport till regeringen har Läkemedelsverket och Försvarsmakten analyserat hur läkemedelshanteringen kan bli mer flexibel och robust när samhället utsätts för stora påfrestningar.
Analysen visar att det i vissa situationer kan uppstå lokal brist på läkemedel hos en vårdgivare samtidigt som samma läkemedel finns tillgängligt hos en annan. Dagens regelverk ger dock begränsade möjligheter att omfördela läkemedel mellan olika vårdgivare.
– För att hälso- och sjukvården ska kunna fungera även under mycket svåra förhållanden behöver läkemedel kunna användas där de gör störst nytta. Därför föreslår vi förändringar som skapar bättre förutsättningar för samverkan mellan civil och militär sjukvård, säger Eva Pettersson, enhetschef på Läkemedelsverket.
Arbete för att stärka läkemedelsberedskapen
Förslaget innebär bland annat att läkemedel i särskilda situationer ska kunna omfördelas mellan Försvarsmakten, civila vårdgivare och utländska militära vårdgivare när det är nödvändigt för att kunna ge vård som är avgörande för liv och hälsa. Rapporten är en del av det pågående arbetet med att stärka Sveriges läkemedelsberedskap och totalförsvar.
– En robust läkemedelsförsörjning byggs inte när krisen kommer. Den byggs i vardagen genom samverkan, planering och tydliga regelverk. Det här förslaget är ett exempel på hur vi stärker förutsättningarna för att patienter ska få behandling även under mycket svåra förhållanden, avslutar Eva Pettersson.
Myndigheternas bedömning är att förslagen stärker patientsäkerheten, totalförsvaret och den civila beredskapen samtidigt som de ökar möjligheterna till effektiv samverkan mellan olika vårdgivare.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Mer än hälften av svenskarna känner inte igen en giftsvamp8.9.2026 08:50:51 CEST | Pressmeddelande
Drygt hälften av befolkningen vet inte hur man känner igen en giftsvamp i den svenska skogen. Det visar en ny Novus-undersökning. Det allra viktigaste medskicket till svampplockaren är att bara äta svamp som man med säkerhet vet är matsvamp i Sverige.
Pilotprojekt för gemensamma nordiska förpackningar på engelska förlängs2.9.2026 11:03:32 CEST | Pressmeddelande
Tillstånd för gemensamma nordiska engelskspråkiga förpackningar förlängs till den 1 januari 2035.
Pressträff: Arbetet för ökad tillgång till östrogenläkemedel2.9.2026 09:27:00 CEST | Pressinbjudan
Läkemedelsverket och socialminister Jakob Forssmed bjuder in media till en pressträff för att informera om arbetet för att öka tillgången till östrogenläkemedel i Sverige. På pressträffen presenteras en nyhet.
Nationella läkemedelsstrategin samlar landets aktörer31.8.2026 08:55:00 CEST | Pressmeddelande
Sverige står inför stora möjligheter men också betydande utmaningar inom läkemedelsområdet. Nya behandlingar utvecklas samtidigt som ett förändrat omvärldsläge ställer högre krav på tillgång, beredskap och samverkan. Den 3 december samlas därför myndigheter, hälso- och sjukvård, patientorganisationer, akademi och industri till konferensen om Nationella läkemedelsstrategin.
Uppmaning till skolledningen: visa vår livsviktiga film31.8.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
De senaste fem åren har tonåringars självskador med läkemedel ökat med nästan 32 procent. En enkel åtgärd som försvårar en impulsiv självskadehandling är att låsa in hemmets mediciner. För att nå vårdnadshavare med det budskapet uppmanar nu Giftinformationscentralen landets skolor att visa en film på höstens föräldramöten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum