Regeringen och S glömmer de redan skadade kvinnorna
11.9.2026 06:30:00 CEST | Mag- och tarmförbundet | Pressmeddelande
Både Socialdemokraterna och regeringen har under valspurten presenterat förslag på området förlossningsvård och kvinnohälsa. Men inget av utspelen tar upp orättvisan i att kvinnor som drabbats av sena förlossningsskador kan förlora rätten till ersättning innan skadan ens upptäckts.

- "Omkring 4,5 procent av förstföderskorna får en sfinkterskada vid förlossningen. Många av dem lever i flera decennier innan de förstår hur allvarlig skadan faktiskt är. Då har preskriptionstiden gått ut och dessa kvinnor lämnas utan möjlighet till ekonomisk upprättelse”, säger Karl Gustavsson, ordförande i Mag- och tarmförbundet.
Sfinkterskador vid förlossning, en bristning som skadar ändtarmens slutmuskel, kan orsaka tarmläckage efter årtionden. En studie från Göteborgs universitet visar att kvinnor som får en sfinkterskada vid förlossning har dubbelt så stor risk att drabbas av avföringsläckage. Problemen kan visa sig först femton till tjugo år efter förlossningen, långt efter att patientskadelagens tioåriga preskriptionstid löpt ut.
- ”Preskriptionsreglerna i patientskadelagen sågs över 2013. Då visste vi ganska lite om sfinkterskador och hur de kan dyka upp många år efter en förlossning. Men kunskapsläget har förändrats. Forskningen har sprungit om lagen som nu måste uppdateras”, säger Karl Gustavsson.
Den 19 augusti presenterade Socialdemokraterna ett vallöfte om att stärka kvinnors hälsa genom hela livet. Ett av målen var att ”förlossningsskador upptäcks, behandlas och följs upp bättre.” Den 3 september gav regeringen Socialstyrelsen i uppdrag att analysera vilka åtgärder som krävs för en patientsäker mödrahälsovård och förlossningsvård.
Inget av utspelen tar upp vad som som ska hända med de kvinnor som redan förlorat sin rätt till ersättning innan skadan upptäckts.
Mag- och tarmförbundet kräver att § 23 i patientskadelagen ändras så att preskriptionstiden räknas från det att skadan upptäcks.
Förbundet kräver också att de kvinnor som redan förlorat sin rätt till ersättning kompenseras via en enklare process, utan att behöva driva en ordinarie skadeståndsprocess.
- ”Om två dagar går Sverige till val. Både regeringen och Socialdemokraterna har nu chansen att visa att de menar allvar. Vi vill se ett tydligt besked. Ska preskriptionsreglerna i patientskadelagen ingå i era respektive uppdrag och kommissioner, ja eller nej? Sverige har en samhällsskuld till de kvinnor som varken fått hjälp eller kompensation för sitt lidande”, avslutar Gustavsson.
Nyckelord
Kontakter
Peter EnerothGeneralsekreterare
Tel:08-55 80 99 55peter.eneroth@magotarm.seLänkar
Om oss
Mag- och tarmförbundet är en partipolitiskt obunden organisation som arbetar för att de 1,5 miljoner svenskar som lever med mag- och tarmproblem ska kunna leva ett liv med god livskvalitet.

Följ Mag- och tarmförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Mag- och tarmförbundet
Lagen sviker förlossningsskadade kvinnor24.8.2026 06:15:00 CEST | Pressmeddelande
Sfinkterskador vid förlossning – en bristning som skadar ändtarmens slutmuskel – kan orsaka tarmläckage efter årtionden. Men patientskadelagens tioåriga preskriptionstid räknas från skadetillfället, inte från när besvären upptäcks. Mag- och tarmförbundet kräver i en artikel i Sydsvenskan att reglerna ändras.
Är det ett vallöfte, S?18.8.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Socialdemokraterna meddelade i måndags den 17 augusti att de vill "göra det billigare att hämta ut medicin" som en reaktion på regeringens tidigare höjning av egenavgiften i högkostnadsskyddet. Men systemet är fortfarande hårt mot patienterna och mjukt mot läkemedelsbolagen.
Nytt nummer av Allt om mage lyfter IBS och skam30.6.2026 11:10:24 CEST | Nyheter
IBS är en vanlig diagnos, men fortfarande något många har svårt att prata öppet om. I det nya numret av Mag- och tarmförbundets medlemsmagasin Allt om mage belyses hur IBS kan påverka vardag, livskvalitet och känslan av skam – liksom behovet av bättre stöd i vården.
Mag- och tarmförbundet i Aftonbladet: Staten är hårdare mot patienterna än mot läkemedelsbolagen25.6.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dag möts socialminister Jakob Forssmed (KD) och läkemedelsjättarnas branschorganisation Lif i Almedalen för att diskutera läkemedelspolitik. Men medan patienterna har fått höjda avgifter för läkemedel har staten mjuknat och backat från kraven på systematisk prispress mot läkemedelsbolagen.
IBS-sköterskor en lösning på läkarbristen24.6.2026 06:30:00 CEST | Pressmeddelande
Närmare en miljon svenskar kämpar med IBS i sin vardag. Trots att det är en av våra vanligaste mag-tarmsjukdomar är vägen till rätt diagnos och behandling ofta krokig. Det är vårdcentralen som ska ta hand om de allra flesta av dem. Men istället blir det ofta en karusell av korta punktinsatser och nya ansikten vid varje besök.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum