XXL

XXL öppnar i Skövde idag

11.9.2026 09:50:48 CEST | XXL | Pressmeddelande

Dela

Idag slår XXL upp dörrarna till sin nya butik på Stallsiken i Skövde. Etableringen innebär ett brett utbud av sport- och friluftsprodukter för kunder i området, med ett nytt lokalt team under ledning av varuhuschefen Pontus Thorin.

Bild av en person som står framför en stor byggnad med XXL-logotypen ovanpå.
Varuhuschef Pontus Thorin öppnar idag dörrarna till nya XXL Skövde. Foto: Sebastian Högman, XXL

Den nya butiken erbjuder produkter för allt från löpning, träning, fotboll och ishockey till cykling, skidåkning, fiske och friluftsliv. Butiken har även en egen cykelverkstad.

För Pontus Thorin, som är född och uppvuxen i Skövde, är öppningsdagen kulmen på flera veckors förberedelser tillsammans med det nya butiksteamet.

”Idag handlar framför allt om att äntligen få välkomna Skövdeborna in i butiken. Vi har lagt ner mycket arbete på att bli klara och är stolta över det vi har byggt upp tillsammans som team. Oavsett om du ska upp på Billingen, ut och fiska, träna eller spela i någon av de lokala föreningarna är vår ambition att du ska kunna hitta det du behöver hos oss, och möta medarbetare som verkligen vill hjälpa till”, säger Pontus Thorin, varuhuschef på XXL Skövde.

Öppningen i Skövde är en del av XXL fortsatta utveckling av butiksnätet i Norden.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Bild av en person som står framför en stor byggnad med XXL-logotypen ovanpå.
Varuhuschef Pontus Thorin öppnar idag dörrarna till nya XXL Skövde.
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Varuhuschef Pontus Thorin
Varuhuschef Pontus Thorin
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild
Foto: Sebastian Högman, XXL
Ladda ned bild

Sports unite all

Sedan starten 2001 har XXL vuxit fram som en ledande destination för sport och friluftsliv i Norden. XXL har i dag över 80 varuhus i Norge, Sverige och Finland samt Nordens största sportbutik online. Vi erbjuder välkända varumärken till de lägsta priserna.

Sommaren 2025 förvärvades XXL av Frasers Group och avnoterades från börsen. Frasers Group är ett brittiskt detaljhandelsföretag som specialiserar sig på sport, träning, mode och livsstilsprodukter. Företaget driver ett flertal olika varumärken och butiker världen över.

Följ XXL

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från XXL

Frasers Group öppnar Nordens första Sports Direct-flaggskeppsbutik i Helsinki Citycenter2.2.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande

Frasers Group öppnar sin första Sports Direct-butik i Norden, med en ny flaggskeppsbutik i Helsinki Citycenter som planeras öppna våren 2026 2. februari 2026 – Frasers Group meddelar att bolaget öppnar sin första Sports Direct-butik i Norden, med en ny flaggskeppsbutik i Spondas köpcentrum Helsinki Citycenter som planeras öppna våren 2026. Etableringen utgör ett viktigt steg i koncernens ambition att bli den ledande sportåterförsäljaren i Norden och förverkligar den strategiska planen att driva både XXL och Sports Direct på dessa marknader.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye