Örebro universitet

KOL och diabetes kan vara en farligare kombination än väntat

30.10.2026 07:08:11 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande

Dela

För personer med KOL kan andra sjukdomar innebära mer än en extra diagnos. Den som samtidigt har typ 2-diabetes, depression eller ångest har förhöjd risk för död och flera hjärt-kärlsjukdomar. Riskökningen är större än väntat utifrån sjukdomarna var för sig. Det visar en ny avhandling vid Örebro universitet.

Carolina Smith spikar sin avhandling om multisjuklighet hos personer med KOL. Hennes forskning visar att vissa sjukdomskombinationer är kopplade till större hälsorisker än väntat.
Carolina Smith spikar sin avhandling om multisjuklighet hos personer med KOL. Hennes forskning visar att vissa sjukdomskombinationer är kopplade till större hälsorisker än väntat. Maja Eriksson Örebro universitet

KOL, kroniskt obstruktiv lungsjukdom, förekommer ofta tillsammans med andra långvariga sjukdomar. Men riskerna med att ha flera diagnoser samtidigt går inte alltid att förstå genom att titta på varje sjukdom för sig.

Carolina Smith, specialist i allmänmedicin vid vårdcentralen Skoghall och doktorand vid Örebro universitet, har undersökt dessa samband. I en svensk registerstudie med drygt 5,6 miljoner personer studerade hon och hennes forskarkollegor kombinationerna KOL och typ 2-diabetes samt KOL och depression eller ångest.

För båda kombinationerna var risken för död högre än summan av riskerna för sjukdomarna var för sig. Samma mönster sågs för flera hjärt-kärlsjukdomar, bland annat hjärtsvikt. Den högre risken var ett av resultaten som förvånade henne.

– Patienter med kronisk obstruktiv lungsjukdom, KOL, har ofta andra kroniska sjukdomar, och denna multisjuklighet påverkar sjukdomens förlopp och behandling i primärvården, säger Carolina Smith.

Även den psykiska hälsan har betydelse

Avhandlingen omfattar fyra studier om multisjuklighet, som innebär att ha minst två långvariga sjukdomar samtidigt. I en av studierna följdes patienter med KOL i primärvården under åtta år. Tidigare depression var förknippad med ökad risk för senare försämringsepisoder, då KOL-symtomen förvärras. Tidigare ångest var förknippad med högre dödlighet.

Resultaten pekar på betydelsen av att uppmärksamma den psykiska hälsan när vården planerar behandling och uppföljning för personer med KOL.

Studierna visar samband, men kan inte fastställa att sjukdomskombinationerna i sig orsakar riskökningarna. De prövar heller inte om en viss behandling minskar riskerna.

Hela sjukdomsbilden behöver uppmärksammas

Forskningen visar också att personer som senare får en KOL-diagnos oftare har andra kroniska sjukdomar redan före diagnosen, jämfört med personer utan registrerad KOL. Efter den första registrerade KOL-diagnosen är risken också förhöjd för bland annat hjärt-kärlsjukdom, depression och benskörhet.

– När vi möter en patient med KOL behöver vi se hela sjukdomsbilden. Även depression och ångest behöver uppmärksammas när vi planerar patientens behandling och uppföljning, säger Carolina Smith.

Kontakter

Carolina Smith, specialist i allmänmedicin och doktorand vid Örebro universitet
Telefon: 010-831 84 33
E-post: carolina.smith@oru.se

Bilder

Carolina Smith spikar sin avhandling om multisjuklighet hos personer med KOL. Hennes forskning visar att vissa sjukdomskombinationer är kopplade till större hälsorisker än väntat.
Carolina Smith spikar sin avhandling om multisjuklighet hos personer med KOL. Hennes forskning visar att vissa sjukdomskombinationer är kopplade till större hälsorisker än väntat.
Maja Eriksson Örebro universitet
Ladda ned bild

Länkar

Om oss

Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 78 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom två centrumbildningar: AI, robotik och cybersäkerhet och Mat och hälsa. 

Följ Örebro universitet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet

Biter du ihop när du blir arg? Ny behandling ska hjälpa mot tyst ilska28.10.2026 11:27:54 CET | Pressmeddelande

En del håller masken när de blir arga, men fortsätter att koka inombords. Nu utvecklas en KBT-behandling vid Örebro universitet för den tysta ilskan. – Målet behöver inte vara att sluta känna ilska, utan att lära sig hantera och uttrycka den på ett sätt som fungerar bättre, både för en själv och för andra, säger Johannes Larsson, doktorand i psykologi vid Örebro universitet.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye