9 av 10 svenska handlare tar fortsatt emot kontanter som betalmedel
1.7.2022 06:00:00 CEST | Svensk Handel | Pressmeddelande

Nya smidiga och tekniska betallösningar för konsumenten gör att allt färre väljer kontanter som betalmedel. Trots det fortsätter stora delar av handeln att erbjuda möjligheten att betala med sedlar och mynt. Något som fortfarande är viktigt för många grupper i samhället.
Totalt 88% av handlarna svarar att de fortsatt accepterar kontanter; 93% av dessa är verksamma inom dagligvaruhandeln och 83% inom sällanköpshandeln.
- Årets undersökning visar att möjligheten till att betala kontant fortsätt är viktigt för stora konsumentgrupper. Handeln ska finnas tillgänglig för alla, och tar därför ansvar för att hantera kontanter när kontanthanteringen på andra håll monteras ned, säger Bengt Nilervall, näringspolitisk expert inom betalfrågor på Svensk Handel.
De flesta handlare tror inte butiken kommer sluta ta emot kontanter
Nästan ingen handlare som tillfrågats i undersökningen kommer att sluta ta emot kontanter i år eller nästa år. Tvärtom, kommer en majoritet fortsatt förespråka en mix av betallösningar där kontanter ingår. Endast 8% av handlarna tror att de kommer sluta med kontanter 2024/2025 och 16% under 2026 eller senare. Drygt 7 av 10 tror inte att butiken kommer att sluta ta emot kontanter.
- Kontantbetalningar kommer att fortsätta accepteras i butiker under många år framöver. Därför är det viktigt att nu se över vilka som egentligen ska bära huvudansvaret för själva hanteringen. Här måste staten kliva in och ta ett större ansvar för en fungerande kontanthantering, avslutar Bengt Nilervall.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder
Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels närmare 8 500 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Nina Jönsson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Second hand-marknaden tog fart i april3.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Efter ett svagt första kvartal fick second hand-marknaden ny fart i april. Försäljningen ökade med drygt sju procent jämfört med samma månad förra året och uppgick till nära 1,3 miljarder kronor. Starkast utveckling noterades för second hand-mode, som nådde den högsta aprilförsäljningen sedan mätningarna inleddes.
Studentfirandet väntas omsätta 1,8 miljarder – saker till hemmet toppar studenternas önskelista2.6.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Årets studentfirande väntas generera nära 1,8 miljarder kronor i försäljning för handeln. Samtidigt som omkring 87 000 elever tar studenten planerar drygt var fjärde svensk att vara med och fira. När studenterna själva får välja toppas önskelistan av saker till hemmet.
Svensk Handel välkomnar böter för Temu – ”inte en dag för tidigt”28.5.2026 14:03:26 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handel välkomnar EU-kommissionens beslut att bötfälla den kinesiska onlinegiganten Temu med anledning av försäljningen av farliga och giftiga produkter. Dessa problem har påtalats under lång tid, varför det är positivt att kommissionen äntligen agerar. Samtidigt kvarstår behovet av att ta itu med grundproblemet.
Splittrad framtidstro i handeln28.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Svensk Handels Handelsbarometer för maj visar en fortsatt dämpad framtidstro i handeln, med tydliga skillnader mellan delbranscherna. Framtidstron inom sällanköpsvaruhandeln ökade, medan den minskade inom både dagligvaruhandeln och partihandeln.
Svensk Handel välkomnar budgetåtgärder som stärker köpkraften26.5.2026 13:52:15 CEST | Pressmeddelande
Under tisdagseftermiddagen presenterade regeringen och Sverigedemokraterna ett stöd till kollektivtrafiken, som är menat att halvera biljettpriser på månadskort från och med 1 juli till 31 december. Stödet är en del av en ändringsbudget som stärker köpkraften.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

