Akavia om regeringens budget för rättsväsendet: Välkommen satsning på rättsområdet – men mer än ökad budget behövs för att vända utvecklingen
14.9.2023 16:01:48 CEST | Akavia | Pressmeddelande
Idag bjöd statsminister Ulf Kristersson och justitieminister Gunnar Strömmer in till pressträff där regeringens satsningar på det rättspolitiska området presenterades som en del av den kommande budgetpropositionen. Fackförbundet Akavia, med 135 000 akademiker, däribland många som arbetar inom rättsväsendet, välkomnar budskapet om ökade resurser till rättsväsendet.

Regeringen aviserade idag en satsning på rättsväsendet där anslagen anges öka från 69 till 90 miljarder mellan 2023-2026 varav stora delar tilldelas Polismyndigheten och Kriminalvården.
- Akavia välkomnar dagens besked om att satsningar görs på rättsväsendet. Vi behöver dock vidare analysera budgetpropositionen när den presenteras senare i september för att kunna ta ställning till vad satsningarna innebär i praktiken framförallt för de myndigheter som inte framhållits vid presskonferensen. Även om vi välkomnar att regeringen vid presskonferensen uttalade att man ser behovet av att stärka hela rättsväsendet genom långsiktiga satsningar, återstår det att se om de ökade anslagen också i slutändan innebär fler anställda och satsningar på kompetensutveckling, annars riskerar satsningen att bli ett slag i luften, säger Johan Kjellsson, rättspolitisk talesperson på Akavia.
Kompetensförsörjningen inom rättsväsendet är en avgörande fråga för en framgångsrik brottsbekämpning.
- Vi ser stora utmaningar med kompetensförsörjningen framöver, inte minst vad gäller åklagare och domare. Det är redan idag svårt att behålla erfaren personal och att trygga den högt specialiserade kompetensen. För våra medlemmar bör detta innebära att rättsväsendets myndigheter nu får utrymme att fortsatt satsa på en förbättrad arbetsmiljö och villkor för att öka attraktiviteten i arbetsplatserna, säger Johan Kjellsson.
Ny lagstiftning kräver resurser.
- Vi vet att det finns många förslag på straffrättens områden som utreds just nu och om de blir verklighet kommer det att innebära större arbetsbörda framöver. Vi välkomnar därför att regeringen kopplar detta till ökad medelstilldelning, säger Johan Kjellsson.
Årets budgetproposition framstår hittills i stort sett i linje med förväntningarna hos Akavia.
- Vi får närmare analysera budgetpropositionen i sin helhet när den nu läggs den 20 september men utifrån vad som sagts på regeringens presskonferens om utgiftsområde 4, Rättsväsendet tycker vi att detta verkar vara en budget i linje med det förväntade sett utifrån tidigare uttalanden och de skrivningar som finns om rättsväsendet i Tidöavtalet, avslutar Johan Kjellsson.
Nyckelord
Kontakter
Filip LindmarkPress- och PR-ansvarig
Tel:+46706652949filip.lindmark@akavia.seBilder

Om Akavia
Akavia är ett fackförbund och en intresseorganisation för ekonomer, jurister, samhällsvetare, It-akademiker, personalvetare och kommunikatörer. Förbundet har 135 000 medlemmar och är det tredje största förbundet inom Saco.
Akavia
Box 5167
102 44 Stockholm
Följ Akavia
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akavia
Akavia om vårbudgeten: Nyexaminerade har inte råd att vänta13.4.2026 08:26:36 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårändringsbudget presenteras i ett läge som fortsatt präglas av geopolitisk och ekonomisk osäkerhet. Mot bakgrund av den expansiva budgeten för 2026 är utrymmet för nya satsningar begränsat. Men akuta utmaningar på arbetsmarknaden, inte minst den höga arbetslösheten bland nyexaminerade, behöver prioriteras.
Osäkerhet inför valet: 1 av 3 akademiker har inte valt block9.4.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
2 av 3 akademiker har ännu inte bestämt sig för vilket parti de ska rösta på och 1 av 3 har ännu inte bestämt sig för vilket block. Samtidigt finns en stor oro kring det politiska samtalsklimatet. Det visar en ny enkät från fack- och professionsförbundet Akavia.
Akavia lanserar lärosätesbarometer – här är studenterna mest nöjda1.4.2026 11:30:00 CEST | Pressmeddelande
Handelshögskolan i Stockholm, Lunds universitet och Karlstads universitet hamnar i topp i Akavias nya lärosätesbarometer, som rankar Sveriges lärosäten utifrån utbildningskvalitet. Resultatet bygger på enkätsvar från fack- och professionsförbundets medlemmar som studerar och ger en unik bild av hur väl utbildningarna svarar mot studenternas förväntningar.
9 av 10 ser kompetensutveckling som avgörande30.3.2026 11:00:33 CEST | Pressmeddelande
Den 1 april öppnar ansökan till omställningsstudiestödet för höstens utbildningar. Intresset för kompetensutveckling bland yrkesverksamma akademiker är mycket stort, 9 av 10 ser kontinuerlig kompetensutveckling som avgörande för att vara attraktiv på arbetsmarknaden. Det visar nya siffror från fackförbundet Akavia. Nu behöver högskolor och universitet bättre rustas för att matcha efterfrågan.
Positiv löneutveckling för nyexaminerade akademiker27.3.2026 08:39:14 CET | Pressmeddelande
Trots en tuffare arbetsmarknad för nyexaminerade akademiker ökade ingångslönerna med 3,4% från föregående år. Även löneskillnaden mellan kvinnliga och manliga nyexaminerade akademiker är lägre. Det visar ny lönestatistik från fack- och professionsförbundet Akavia.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum