Alternativ cementförsörjning i Sverige
31.5.2022 07:00:00 CEST | Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser | Pressmeddelande

– Rapporten belyser effekter och merkostnader som uppstår om kalkstensbrytningen eller cementproduktionen i Slite ska ersättas, och pekar på åtgärder som staten och privata aktörer kan behöva vidta om dessa situationer uppstår, säger Sverker Härd, generaldirektör på Tillväxtanalys.
Tillväxtanalys rapport är resultatet av ett samarbete med fem andra myndigheter: Boverket, Energimyndigheten, Fortifikationsverket, SGU och Trafikverket. Ytterligare ett stort antal organisationer har bidragit med expertkunnande och granskning av underlag och beräkningar.
– Resultatet av vårt gemensamma arbete är en tydligare bild av alternativen till en fortsatt kalkstensbrytning eller cementproduktion i Slite, säger Carl Wadell, projektledare på Tillväxtanalys.
I slutrapporten ”Uppdrag om fördjupad kartläggning och analys av efterfrågan på cement i olika sektorer, tillgången till kalksten, klinker och cement samt förutsättningarna för import” presenteras konsekvenser av tre olika scenarier för minskad eller upphörd produktion i Slite på Gotland:
– På kort sikt beror effekterna av ett eventuellt stopp av kalkstensbrytningen i Slite i stor utsträckning på vilka möjligheter Cementa har att etablera en alternativ försörjning. En nedsatt cementförsörjning får negativa konsekvenser för svenskt samhällsbyggande och den svenska ekonomin konstaterar Carl Wadell.
Tillväxtanalys presenterar i rapporten förslag på åtgärder till regeringen för att möjliggöra och underlätta import eller alternativ inhemsk försörjning av kalksten, klinker och cement:
Nyckelord
Kontakter
Karin FalkeströmKommunikationsstrateg
Tel:010-447 44 45karin.falkestrom@tillvaxtanalys.seBilder

Länkar
Om
Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyserStudentplan 3
831 40 Östersund
010-447 44 00https://www.tillvaxtanalys.se/
Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser, Tillväxtanalys, är en myndighet under Näringsdepartementet. Vårt uppdrag är att analysera och utvärdera svensk tillväxt- och näringspolitik. Genom vår kunskap bidrar vi till att effektivisera, ompröva och utveckla tillväxtpolitiken samt genomförandet av Agenda 2030. Myndigheten som leds av generaldirektör Sverker Härd har sitt huvudkontor i Östersund. Vi har även ett kontor i Stockholm.
Följ Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Myndigheten för tillväxtpolitiska utvärderingar och analyser
Sverker Härd får förlängt förordnande som generaldirektör för Tillväxtanalys7.5.2026 15:40:00 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har beslutat att förlänga Sverker Härds förordnande som generaldirektör för Tillväxtanalys med tre år, till och med 31 augusti 2029.
EU vill granska företags utlandsinvesteringar – kan slå fel29.4.2026 09:30:00 CEST | Pressmeddelande
Svenska företags investeringar utomlands tycks ha en positiv betydelse för svensk ekonomi, bland annat vad gäller att öka efterfrågan på högutbildad arbetskraft. Nu vill EU granska investeringarna. Men fel utformad lagstiftning kan motverka sitt syfte. Det visar en ny rapport från Tillväxtanalys.
Antalet konkurser planar ut22.1.2026 11:05:00 CET | Pressmeddelande
Efter flera år av ökande konkurser planar utvecklingen ut på en hög nivå 2025. Det visar den samlade konkursstatistiken för det gångna året som Tillväxtanalys publicerar idag.
Så kan statens finansiering till företag bli mer effektiv15.1.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Statens stöd till företag är omfattande och svårt att överblicka. Tillväxtanalys slutredovisar idag regeringsuppdraget om det statliga företagsfrämjandet och presenterar flera förslag som ska bidra till ett mer effektivt och samordnat system.
Distansarbete kan ge storstadslöner utan höga boendekostnader17.12.2025 08:05:00 CET | Pressmeddelande
Distansarbete gör det möjligt att jobba i storstäderna, få högre lön och samtidigt slippa de höga levnadskostnaderna. Det visar en ny studie från Tillväxtanalys.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum