SBAB Bank

Bostadspriserna föll på bred front i juli – kan inte förklaras av normala säsongsmönster

3.8.2021 07:00:00 CEST | SBAB Bank | Pressmeddelande

Dela
Lägenhetspriserna föll i samtliga regioner i Sverige i juli med undantag av Stormalmö. I Storstockholm backade lägenhetspriserna med 2,6 procent. Villapriserna föll med 3,4 respektive 4,4 procent i Storgöteborg och Stormalmö medan de stod mer eller mindre stilla i Storstockholm. Prisnedgångarna kan inte förklaras av normala säsongsmönster. Det visar SBAB:s och Booli:s prisindex HPI baserat på samtliga registrerade bostadsförsäljningar på Booli under juli.

Lägenhetspriser föll på bred front i juli i större delen i Sverige

Lägenhetspriserna föll i samtliga regioner i Sverige i juli med undantag av Stormalmö. I Storstockholm backade lägenhetspriserna med hela 2,6 procent. Prisnedgångarna kan inte förklaras av normala säsongsmönster.

- Man ska vara försiktig med att tolka enskilda månadsutfall, men det blir mer och mer tydligt att vi gått in i ett betydligt lugnare läge på bostadsmarknaden. Vi har nu haft två månader med röda siffror i våra storstadsområden. Den negativa utvecklingen för lägenheter under juli kan inte förklaras av normala säsongsmönster, säger Robert Boije, chefsekonom på SBAB.

- Vi såg att prisökningstakten på bostäder avtog redan runt april och utvecklingen sedan dess stärker bilder av att prisutvecklingen på lägenheter mattats av betydligt. Normalt brukar dock augusti ge prisökningar på lägenheter som är större än 12-månadsgenomsnittet. Det är därför möjligt att vi även detta år får en viss uppgång i augusti. Samtidigt brukar resten av hösten vara lugnare, så vi bör nog förvänta oss en i stort återhållsam utveckling på marknaden för lägenheter i höst, fortsätter Robert Boije.

Markant fallande villapriser i Storgöteborg och Stormalmö

Villapriserna föll med 3,4 respektive 4,4 procent i Storgöteborg och Stormalmö. Prisnedgångarna kan inte förklaras av normala säsongsmönster. I Storstockholm stod priserna mer eller mindre stilla (+ 0,3 %).

- Fallen i villapriserna i Storgöteborg och Stormalmö i juli är relativt stora. Det följer efter en period där villapriserna ökat betydligt mer än lägenhetspriserna, vilket sannolikt kan förklaras av en fortsatt stor efterfrågan på större bostadsyta under pandemin. Men även för villor ser nu utvecklingen således ut att mattas av, säger Robert Boije.

Se tabell med prisutveckling i olika områden i Sverige nedan.

Anm: SBAB Booli Housing Price Index (HPI) uppdateras en gång i månaden och visar prisutvecklingen på bostadsmarknaden den senaste kalendermånaden, de tre senaste kalendermånaderna, de 12 senaste månaderna, sedan årsskiftet och sedan den senaste toppnoteringen. Indexet baseras på samtliga på Booli registrerade bostadsförsäljningar under den aktuella perioden. HPI beräknas som ett index med en hedonisk prismodell som förutom prisnoteringar använder information om bl.a. bostädernas storlek, taxeringsuppgifter, tomtstorlek, antal rum, våning, månadsavgift och geografisk placering, samt avgift till bostadsrättsföreningen. På så sätt tar indexet hänsyn till (kontrollerar för) att de bostäder som sålts vid olika tidpunkter kan skilja sig åt. För geografisk information används kommun- och stadsdelstillhörighet. Prisindexet går tillbaka till 2013. Indexet är uppdelat för lägenheter och villor och beräknas för 6 geografiskt skilda områden. Indexet finns tillgängligt i Boolis analysverktyg Booli Pro. Booli är en del av SBAB.

Kontakter

Bilder

Om

SBAB Bank
SBAB Bank
Svetsarvägen 24
171 04 Solna

0771-45 30 00https://www.sbab.se/

SBAB:s affärsidé är att med nytänkande och omtanke erbjuda lån och sparande samt andra tjänster för bättre boende och boendeekonomi till privatpersoner, bostadsrättsföreningar och fastighetsbolag i Sverige. SBAB bildades 1985 och ägs av svenska staten. Bostadssajten Booli och boendeappen Boappa är en del av SBAB. Antal bolånekunder uppgår till 288 000 och 391 000 privatpersoner har sparkonto (per den 30 juni 2021). Antal medarbetare (FTE) är 811. SBAB bidrar till bättre boende och boendeekonomi. SBAB prioriterar fyra av FN:s globala hållbarhetsmål (8, 11, 12 och 13) inom ramen för Agenda 2030. Målen utgör en integrerad del av SBAB:s hållbara styrmodell och dagliga arbete. Läs mer på: sbab.se, booli.se, boappa.com, facebook.com/sbabbank, twitter.com/sbabbank, linkedin.com/company/sbab-bank.

Följ SBAB Bank

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SBAB Bank

Höjt bolånetak förändrar spelplanen – fler unga kan köpa sin första bostad23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Nu kan unga vuxna med medianinkomst köpa en etta i nästan hela landet. Enligt SBAB:s senaste kartläggning räcker medianinkomsten i upp till 23 av 25 kommuner – och det höjda bolånetaket gör att fler snabbare kan ta steget in på bostadsmarknaden. Kombinationen av högre inkomster, en relativt inkomsten svag prisutveckling på bostäder och lättade lånevillkor ligger bakom utvecklingen.

Åtta av tio planerar lång semester – snittbudget 16 00017.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Semestern står sig stark i svenska hushåll. Nästan 8 av 10 planerar sommarledighet och de flesta tänker vara lediga fyra veckor eller mer, enligt en ny undersökning från SBAB. I snitt planerar svenskarna att spendera drygt 16 000 kronor på semestern. Samtidigt påverkar de höga bränslepriserna och risken för inställda avgångar planeringen för de som tänkt flyga. En av tre har ändrat sina planer till följd av detta. De struntar i att flyga, avvaktar med att boka eller flyger någon annanstans än de först planerat.

Långt ifrån självklart att Riksbanken måste höja styrräntan även om Hormuzsundet öppnar först efter sommaren15.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB har gjort en fördjupad inflationsanalys/prognos där det antas att Hormuzsundet öppnar först i september samt med och utan sänkt matmoms, skatt på drivmedel och subventionerad kollektivtrafik. Inflationen, så som den normalt redovisas, överstiger i detta mer negativa scenario inflationsmålet kraftigt i år och något även kommande två år. Den trendberäknade inflationen (det underliggande inflationstrycket) understiger dock inflationsmålet både i år och kommande två år även om öppnandet av sundet förskjuts till september. Avgörande för Riksbankens beslut om styrräntan blir i detta läge hur inflationsförväntningarna utvecklas och i vilken mån dessa påverkas av den på normalt vis redovisade inflationen, inflationen rensad för temporära regeländringar eller den trendberäknade inflationen. Utfallet beror rimligen också på hur väl Riksbanken lyckas kommunicera kring skillnaden i dessa olika sätt att följa inflationsutvecklingen.

Störst potential för byggande av nya villor10.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

Under årets första kvartal var det balans mellan den potentiella efterfrågan och utbudet av nya hyresrätter i Sverige som helhet. För villor rådde däremot ett tydligt underskott medan bostadsrätter låg på gränsen mellan balans och underskott. Störst potential för byggande av villor är det i Stockholms och Skånes län. Antalet sålda nya bostäder har ökat något under våren jämfört med samma period förra året, men höga produktionskostnader i förhållande till priserna på andrahandsmarknaden dämpar efterfrågan på nya bostäder. Konflikten i Mellanöstern riskerar också att dämpa efterfrågan och förlänga kräftgången för bostadsbyggandet.

Nästan normal temperatur på husmarknaden – lägenheter på efterkälken5.6.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande

SBAB/Booli:s indikator Bomarknadstempen som mäter hur lätt det är att sälja en bostad visar att temperaturen på den svenska bostadsmarknaden som helhet fortsatte att stiga i maj. Ökningen gäller för både hus och lägenheter men samtidigt som husmarknaden nästan uppnått normal temperatur ligger lägenhetsmarknaden på efterkälken i den kalla zonen. Trots höjt bolånetak och sänkt amorteringskrav syns ingen nämnvärd uppgång i temperaturen för ettor.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye