DO redovisar uppdrag om diskriminering som har samband med religion
1.12.2022 09:00:00 CET | Diskrimineringsombudsmannen | Pressmeddelande
Det senaste året har DO arbetat med ett regeringsuppdrag som har handlat om att utveckla kunskap om diskriminering som har samband med religion eller annan trosuppfattning. I arbetet har DO gått igenom anmälningar till DO, rättsfall och befintlig svensk forskning på området. DO har dessutom genomfört dialogmöten med fler än 50 organisationer och trossamfund.
– Det är slående att de organisationer vi mött ger en sådan samstämmig bild av diskriminering, säger diskrimineringsombudsman Lars Arrhenius.
Diskrimineringen drabbar enskilda med olika religioner eller trosuppfattningar, och inom alla samhällsområden. Utsattheten handlar om att barn trakasseras i skolan, arbetssökande sorteras bort i rekryteringsprocesser och att familjer upplever hinder i kontakter med sjukvården. Diskriminering och negativa föreställningar om religion påverkar många människors livsvillkor och utgör ett reellt hinder för individers tillgång till lika rättigheter och möjligheter.
– Det är tydligt att de som på olika sätt är synliga i sin tro, till exempel flickor och kvinnor som använder slöja, är särskilt utsatta för diskriminering – inte minst i skolan, säger Lars Arrhenius.
Underlaget visar också att det finns kunskapsluckor och behov av ytterligare arbete och kunskap för att komma till rätta med diskrimineringen.
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Länkar
Om
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Hovrätten ändrar tingsrättens dom om Försvarsmakten – DO överklagar till HD11.3.2026 13:34:32 CET | Pressmeddelande
Det var inte diskriminering när Försvarsmakten nekade en person som diagnostiserats med Aspergers syndrom som barn att prövas för värnplikt. Det meddelar Svea hovrätt i en dom idag. Beskedet innebär att hovrätten ändrar tingsrättens tidigare dom. Diskrimineringsombudsmannen, DO, kommer att överklaga domen.
Busschaufför utsatte resenär för trakasserier10.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Föraren för en av Region Stockholms SL-bussar utsatte en resenär för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet när han uttalade sig kränkande om resenärens ukrainska ursprung. Den bedömningen gör DO och begär nu att Region Stockholm ska betala 50 000 kronor i diskrimineringsersättning till passageraren.
DO framställer krav i ytterligare ett ärende om utebliven teckenspråkstolk4.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
DO bedömer att det var diskriminering i form av bristande tillgänglighet när Region Stockholm inte tillhandahöll teckenspråkstolk i samband med en operation. DO begär nu att regionen ska betala 30 000 kronor i diskrimineringsersättning till den utsatta patienten.
Man som använder rullstol diskriminerades i samband med bussresor25.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Region Örebro län utsatte en man som använder rullstol för diskriminering genom att inte vidta skäliga åtgärder för tillgänglighet i samband med ett flertal bussresor. Diskrimineringsombudsmannen, DO, begär nu att regionen ska betala 100 000 kronor i diskrimineringsersättning till mannen.
Kvinna blev uppsagd efter besked om graviditet och föräldraledighet – DO begär ersättning24.2.2026 09:10:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en kvinna blev uppsagd från sitt arbete på en ortodontiklinik i Stockholms län. Diskrimineringsombudsmannen (DO) menar att uppsägningen har samband med kvinnans graviditet och planerade föräldraledighet och begär att arbetsgivaren betalar ersättning till kvinnan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
