Helsingborgsprofil tar plats i nationell djurförsökskommitté
I varje medlemsland i EU ska det finns en nationell kommitté för skydd av djur som används i djurförsök. I den svenska kommittén ingår sedan i februari Djurens Rätts vice ordförande Sofia Kamlund från Helsingborg.

Den svenska nationella kommittén för skydd av djur som används i djurförsök ligger hos Jordbruksverket och har funnits sedan år 2013. Kommittén är resultatet av ett EU-direktiv som handlar om att ersätta djurförsök i unionen. Kommitténs uppdrag är bland annat att ge råd och stöd när det gäller försöksdjur och den etiska prövningen av djurförsök.
Den 3 februari i år tillsattes en ny kommitté med nya ledamöter av Jordbruksverket, och i den nya kommittén ingår numera Djurens Rätts vice ordförande Sofia Kamlund, hemmahörande i Helsingborg.
– Det är väldigt spännande att nu få komma in i nationella kommittén. 3R-centrat har både kommit igång och fått förlängd finansiering, så jag ser fram emot att vara en del i Sveriges samordnade 3R-arbete där vi på sikt kan fasa ut alla plågsamma djurförsök, säger Sofia Kamlund.
Kommittén ska bland annat verka för att utvecklingen inom djurförsöksverksamheten sker i enlighet med de 3 R:en: att ersätta djurförsök med andra metoder (replace), att minska antalet djur (reduce) och att förfina, i betydelsen minska lidandet (refine).
Nyckelord
Kontakter
Linn ÅkessonKommunikationschef
Tel:08-555 914 47Tel:070-649 20 41press@djurensratt.seBilder
Om
Djurens Rätt är Sveriges största djurrätts- och djurskyddsorganisation med omkring 50 000 medlemmar. Vi är partipolitiskt obundna och arbetar för en värld där djur respekteras som kännande individer med rätt till sina egna liv. Djurens Rätt är beroende av frivilligt stöd för att kunna hjälpa djuren.
Följ Djurens Rätt
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Djurens Rätt
Djurens Rätt i gemensamt EU-upprop: Förbjud vilda djur på cirkus3.3.2021 13:00:00 CET | Pressmeddelande
I samband med Världsdagen för natur- och djurliv (World Wildlife Day) lanseras idag en gemensam EU-kampanj för att införa ett förbud mot vilda djur på cirkus i EU. En ny opinionsundersökning visar att 68 procent av européerna vill se ett sådant förbud. Bakom kampanjen står Djurens Rätt tillsammans med Eurogroup for Animals – en sammanslutning av ett 70-tal djurrätts- och djurskyddsorganisationer i Europa.
Jane Goodall och 140 forskare uppmanar EU att avveckla burarna23.2.2021 09:24:45 CET | Pressmeddelande
I ett öppet brev ställer sig en stor grupp forskare, ledda av den världskända primatologen Jane Goodall, bakom initiativet End the Cage Age. Initiativet har som mål att avveckla burhållningen inom EU:s livsmedelsproduktion och forskarna uppmanar EU-kommissionen att införa lagstiftning som säkerställer detta.
“Sluta med turbokycklingar” – Djurens Rätts uppmaning till Linas Matkasse i ny kampanj3.2.2021 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Idag inleder Djurens Rätt en kampanj för att få Linas Matkasse att ta mer ansvar för kycklingarna genom att säga nej till så kallade turbokycklingar. Något som det framgångsrika företaget ännu inte valt att göra. Detta trots att många av företagets konkurrenter redan tagit sitt ansvar i frågan genom att börja jobba med European Chicken Commitment.
Historiskt besked från regeringen idag: Sverige stänger ner minkindustrin under 202127.1.2021 13:40:12 CET | Pressmeddelande
Minkindustrin i Sverige stängs ner i Sverige under 2021 som en konsekvens av coronapandemin, det meddelade regeringen på en pressträff idag, onsdag. Djurens Rätt gläds åt beskedet och ser det som ett definitivt slut på djurplågeriet på minkfarmerna.
Hur ser djurvälfärden ut hos matkasseföretagen?20.1.2021 09:00:00 CET | Pressmeddelande
I en ny rapport av Djurens Rätt rankas matkasseföretagens hållbarhetsarbete utifrån djurvälfärd med fokus på kycklingar, detta då 94 % av alla djur som används som livsmedel är just kycklingar. Tillsammans med Hello Fresh, Marley Spoon, Veckansmiddag och Årstiderna hamnar Matkomfort i toppen av rankingen i företag som tar ansvar. Marknadsledande Linas matkasse och sju andra företag hamnar i botten.
Dafgårds ställer krav på djurvälfärden för kycklingar genom European Chicken Commitment5.1.2021 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Företagsjätten Dafgårds är nästa svenska företag att ställa krav på kycklingbranschen genom att ta med European Chicken Commitment (ECC) i sina inköp. Beslutet gäller för deras färdiga rätter Dafgårds, Billys och Gorbys. Ett konkret och tydligt sätt att förändra för de djur som är flest och som har det sämst, menar Djurens Rätt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum