Hyrorna i Stockholm behöver höjas med 3,6 procent 2022

- Vi kan konstatera att hyrorna i regionen under lång tid har utvecklats sämre än både kostnader och inkomster. Det är inte långsiktigt hållbart. Vill vi säkra hyresrätten som boendeform måste den ekonomiska utvecklingen i samhället återspeglas även i hyresutvecklingen, säger Oskar Öholm, vd Fastighetsägarna Stockholm.
Drygt 80 procent av Sveriges vuxna befolkning har nu fått minst en spruta mot covid-19 och besökssiffror, flöden och omsättningen ökar. Detta har mycket stor betydelse för Stockholm med sin stora tjänstesektor. Även bostadsmarknaden spelar en viktig roll för återhämtningen både på kort och lång sikt. Ska ekonomin kunna fortsätta växa måste arbetsmarknaden fungera och fler arbetstillfällen skapas på orter där företagen utvecklas. Det krävs ett större och bredare utbud av bostäder, inte minst hyresrätter, på dessa platser.
- Att tillväxten åter tar fart i Stockholm är mycket positivt, inte bara för huvudstadsregionen utan även för övriga Sverige. Att ge regionens hyresrätter rätt förutsättningar har därför betydelse för landet som helhet. Baserat på de positiva ekonomiska utsikterna för regionen bedömer vi att hyrorna i huvudstaden därför borde höjas med 3,6 procent under 2022, säger Nathalie Brard, förhandlingschef Fastighetsägarna Stockholm.
Nyckelord
Kontakter
Oskar ÖholmVd Fastighetsägarna Stockholm
Tel:070-350 96 61oskar.oholm@fastighetsagarna.seNathalie BrardChef Fastighetsmarknad, Fastighetsägarna Stockholm
Tel:08-617 77 27nathalie.brard@fastighetsagarna.seBilder

Länkar
Om
Fastighetsägarna Stockholm är en medlems- och branschorganisation för fastighetsägare i Stockholms och i Gotlands län med 4 500 medlemmar. Vi strävar efter en väl fungerande
fastighetsmarknad och driver fastighetsbranschens frågor framåt – hållbar stadsutveckling, en välfungerande bostadspolitik, fastighetsägares digitala verklighet. Vi arbetar för en levande stad som utvecklas hållbart, nu och i framtiden.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Fastighetsägarna satsar för att skapa sommarliv på Grönsakstorget15.12.2025 11:20:17 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna GFR har beslutat att bevilja 50 000 kronor i projektmedel till satsningen ”Sommarliv på Grönsakstorget 2026”. Projektet ska bidra till att utveckla Grönsakstorget i centrala Göteborg från parkeringsyta till ett levande stadstorg med ett brett utbud av evenemang, mötesplatser och aktiviteter.
Nobel Week Lights sätter ljus på trygga och attraktiva platser i Stockholmsregionen11.12.2025 09:43:21 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna Stockholm är för tredje året i rad stolt partner till ljusfestivalen Nobel Week Lights – ett årligt engagemang som syftar till en mer attraktiv, levande och hållbar stadsutveckling där kultur och kreativitet får ta plats. I festivalens nytillkomna satsning i Tensta hoppas arrangörerna att ljusfestivalen skapar positiva flöden, trygghet och trivsel.
Införande av tvistelösning krävs för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden10.12.2025 14:06:59 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att Energimarknadsinspektionen tagit fram ett åtgärdspaket för stärkt kundskydd på fjärrvärmemarknaden. Införandet av en tvistelösning är ett viktigt steg för att stärka kundernas ställning men måste kombineras med en skälighetsprövning för att få verklig effekt.
Bra att regeringen vill syna kommunernas avfallstaxor10.12.2025 11:08:47 CET | Pressmeddelande
Fastighetsägarna välkomnar att regeringen i dag presenterat flera förslag för att komma till rätta med de kraftigt ökade avfallstaxorna. Ett av huvudförslagen är att kommunerna från den 1 juli 2026 ska särredovisa kostnader och intäkter för avfallshanteringen.
Välkomna förslag om starkare trygghet i bostadsrättsföreningar28.11.2025 15:28:31 CET | Pressmeddelande
Idag lämnades promemorian Stärkt trygghet i bostadsrätter över till regeringen. Betänkandet innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter. Fastighetsägarna välkomnar förslagen som överensstämmer med de behov som Fastighetsägarna lyft tidigare.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
