Kom igång och utvecklas i träningen med audios

Tänk dig att ha tränaren i lurarna och få pepp och motivation under hela passet. Med Friskis träningsaudios är det bara att trycka på play och hänga på.
– Friskis fortsätter bredda och utveckla träningsutbudet. Vi hoppas att fler ska våga bryta mönster och testa nya saker för att upptäcka och utmana kroppen på olika sätt. Det gör inte bara träningen roligare utan också mer hållbar över tid, säger Tina Uppfeldt, som är chef för Friskis&Svettis träningsutveckling.
Idag erbjuds audios inom allt från träning med skivstång och kettlebells till yinyoga samt olika löparpass i träningsappen Friskis Go.
– Att slippa tänka och planera är ett smart sätt att sänka tröskeln till träningen. Här behöver du varken hålla koll på intervaller eller räkna repetitioner. Du vet att du får ett bra upplägg och kvalitet i träningen som kan vara svår att få till på egen hand, säger Tina Uppfeldt.
Nyligen släpptes också ett nytt kom igång-program för att ge fler chansen att hitta sin grej inom träningen. Programmet sträcker sig över tre veckor och ett av passen varje vecka är en träningspodd. Förutom ett grymt träningspass får du tips och kunskap om träning och hälsa samtidigt som du rör på dig, kanske ute, på löpband eller träningscykel.
– Det blir en skön mix av teori och praktik som vi tror kan tilltala många, säger Tina Uppfeldt.
Träningspoddar är också en viktig del i Utifrån och in, ett träningsprogram för kropp och tanke som riktar sig till unga för mer välmående i vardagen. Programmet finns öppet och tillgängligt online.
– I Utifrån och in blandas fysisk träning med olika mentala strategier för att må bra i vardagen. Närmare 30 000 personer har redan tagit del av programmet som också funkar fint att använda till exempel i skolan eller tillsammans i familjen, säger Tina Uppfeldt.
Nyckelord
Kontakter
Tina UppfeldtChef Friskis&Svettis träningsutveckling
Tel:08-54551745tina.uppfeldt@riks.friskissvettis.seBilder
Om
Människor i alla åldrar utgör Friskis&Svettis genom sina medlemskap. Vi är fördelade i 156 ideella idrottsföreningar, varav 104 i Sverige och resterande i Norge och övriga Europa. Friskis&Svettis vill alltid att fler ska få chans att hitta sin grej inom träningen.
Följ Friskis&Svettis
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friskis&Svettis
Friskis gymsnack sätter fokus på psykisk hälsa2.5.2023 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Under maj månad lyfter organisationen Mind samtalet mellan människor som motkraft till psykisk ohälsa. De kallar kampanjen Varje samtal räknas och uppmuntrar oss att i högre utsträckning se och prata med varandra. Kampanjen matchar fint med Friskis&Svettis idé om träning och medmänskliga möten.
Friskis Go firar 1 år28.3.2023 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
I dagarna är det ett år sedan Friskis&Svettis lanserade träningsappen Friskis Go som nu har över 75 000 användare i hela Sverige. Friskis fortsätter kontinuerligt att utveckla utbudet för att fler ska kunna hitta sin grej inom träningen.
Glädjande besked från svenska folket - fler tränar mer och färre sällan eller aldrig14.3.2023 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Efter utmanande tider med ökat stillasittande och ruckade träningsrutiner, visar den senaste statistiken en generell ökning inom träning. Fler tränar mer. Ett glädjande besked när Friskis&Svettis 156 lokala föreningar nu håller sin gemensamma årsstämma i Västerås. Den första med nya generalsekreteraren Janna Hellerup Ulvselius på plats.
Friskis 8 familjehacks för mer rörelse10.2.2023 07:59:00 CET | Pressmeddelande
Inget att göra? Friskis tipsar om 8 aktiviteter perfekta till sportlovet som inte kostar skjortan. Skriv ut och sätt på kylskåpet eller lägg i familjechatten och plocka fram när inspirationen tryter.
Friskis tips för att fixa vintermörkret31.1.2023 07:59:00 CET | Pressmeddelande
Känns det extra gnatigt och tjatigt där hemma just nu? Mörkar morgnar och vinterslask kan tömma vem som helst på energi. Friskis tipsar om Utifrån och in, ett träningsprogram för kropp och tanke, för att ta hand om dig och varandra lite extra i väntan på våren.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum