Kommersiellt flyg till Kiruna, Luleå och Umeå
19.4.2020 10:13:24 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande

SAS har nu meddelat Trafikverket att de kommer att flyga kommersiellt från Arlanda till Kiruna, Luleå och Umeå från och med måndagen den 20 april..
Det innebär att dessa linjer undantas från den trafik Trafikverket upphandlar. Amapola kommer, som tidigare avtalat, trafikera Arlanda till Visby, Sundsvall, Örnsköldsvik, Östersund och Skellefteå.
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Bengt Olsson, presschef Trafikverket, 070-357 46 29
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00
Bilder

Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Nu öppnar återställda banan för trafik mellan Göteborg och Borås16.7.2026 09:06:38 CEST | Pressmeddelande
Efter insatser under tre intensiva veckor öppnar nu den påverkade sträckan för trafik. Trafikverket har ersatt närmare 700 meter bana, slipers, räl och kontaktledning och nu kan både gods- och persontrafik rulla på banan igen.
Underhåll förbereder spår 21 i Olofström inför framtidens byggnation av Sydostlänken15.7.2026 09:10:00 CEST | Pressmeddelande
I sommar kommer Trafikverket underhålls enhet byta ut rälen på spår 21 i Olofström. Rälen har idag stort behov av underhåll och arbetet kan inte vänta. För att skapa bästa och smidigast förutsättning för vår kund och samtidigt minimera framtidens spårbrott förbereder vi spår 21 inför en kommande byggnation av Sydostlänken. En lösning som är den mest kostnadseffektivaste för att skapa ett tillförlitligt system.
Kraftig värme påverkar väg- och järnvägstrafiken14.7.2026 15:50:08 CEST | Pressmeddelande
De närmaste dagarna varnar SMHI för höga temperaturer. Värmen påverkar vissa järnvägssträckor, där blir det sänkt hastighet och färre avgångar. På vägarna ökar risken för blödande asfalt, alltså att bindemedlet mjukas upp, utvidgas och stiger upp i vägytan som svarta, blanka fläckar eller blödningar. Det kan göra vägbanan hal.
Avstängningen av Brunnsgatan i Nyköping förlängs till 16 augusti14.7.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan den 13 juni är delar av Brunnsgatan i Nyköping avstängd. För att kunna riva den norra järnvägsbron har vi varit tvungna att stänga av och leda om trafiken och enligt planering skulle vi kunna öppna Brunnsgatan igen den 19 juli.
Trafikverket förbereder OPS i nytt regeringsuppdrag14.7.2026 08:14:33 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har gett Trafikverket i uppdrag att förbereda för genomförande av statlig transportinfrastruktur genom offentlig-privat samverkan (OPS) och att utreda förutsättningarna för att genomföra fyra utpekade objekt genom OPS. Uppdraget ska redovisas senast den 4 maj 2027 och under hösten intensifieras dialogen med marknaden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
