Ny rapport - Fortsatt brist på bussförare, mekaniker och trafikledare i hela landet.
15.9.2021 05:30:00 CEST | Transportföretagen | Pressmeddelande

- Vi ser att det fortsatt kommer att behöva rekryteras ett mycket stort antal personer till bussbranschen trots den inverkan som pandemin har haft. När det kollektiva resandet vänder uppåt igen behöver företagen ha tillgång till personal för att klara samhällets och de enskilda resenärernas förväntningar och behov, säger Caj Luoma, chef kompetensförsörjning på Transportföretagen.
Transportföretagens rapport Tempen på bussbranschen 2021 visar att rekryteringsbehovet uppskattas till totalt 4 700 personer. Rapporten har fokuserat på tre yrkesroller. Merparten av rekryteringsbehovet, 4 100 personer, utgörs av bussförare medan resterande utgörs av bussmekaniker och trafikledare. Siffrorna visar en minskning i rekryteringsbehovet jämfört med motsvarande rapport från 2018, då behovet låg på 7 300. Minskningen beror till stor del på den pågående pandemin, som har slagit hårt mot bussbranschen.
Samhällsekonomiska konsekvenser
Samtidigt som behovet av nyrekryteringar är fortsatt högt upplever företagen i hög utsträckning att det är svårt att hitta arbetskraft.
- Hälften av företagen i undersökningen har haft behov av att rekrytera bussförare under det senaste året. Av dessa företag rapporterar fyra av tio att de haft svårigheter med rekryteringen. Bland anledningarna finns exempelvis svårigheter att hitta anställda med rätt yrkesutbildning eller språkkunskaper, säger Caj Luoma.
- Utbildningsinsatser är nyckelfaktorn för att rekryteringen ska kunna fortgå, vi vet också att branschen under pandemin har tappat anställda som har hittat till andra branscher och som inte kommer att återvända. Det finns med andra ord stora behov av att växla upp insatserna så att det kollektiva resandet inte drabbas av en kompetenskris, fortsätter Caj Luoma.
Svårigheten att hitta kompetens kan leda till samhällsekonomiska konsekvenser om turtätheten minskar eller turer ställs in. Möjligheterna till kollektivt resande påverkar exempelvis var vi väljer att bo, arbeta och studera. Försämrade kommunikationer gör det svårare för lokala företag att anställa och försvårar exempelvis också för föreningsverksamhet, samtidigt som det även kan leda till minskad attraktivitet för kollektivt resande med högre miljöpåverkan som följd.
Åtgärder skapar möjligheter
För att stävja problemen med svårigheterna att rekrytera föreslår Transportföretagen en rad åtgärder i sin rapport. Dessa inkluderar en ökning av antalet platser inom vuxenutbildningen – inte minst en fortsatt – och långsiktig – utbyggnad av yrkesvux, samt att utbildningskvaliteten behöver stärkas.
Vidare vill Transportföretagen se en fortsatt offentlig stöttning, utveckling och implementering av valideringssystem integrerad körkortsutbildning för elever i gymnasieskolan. Och en möjlighet till CSN-lån för att ta körkort kopplat till behörigheterna C och D.
- Vi är mycket glada över att regeringen nyligen hörsammade våra önskemål kring möjligheten till CSN-lån för att ta körkort, nu behöver vi motsvarande lösningar för tyngre körkortsbehörigheter. Samtidigt fortsätter kollektivtrafiken att vara en viktig arbetsgivare också när det kommer till utrikes födda. Genom fungerande arbetsmarknadsutbildningar och en fortsatt satsning på yrkesvux skapas möjligheter att tillfredsställa bussbranschens rekryteringsbehov, avslutar Caj Luoma.
Fakta: Nyckelfynd från rapporten
- 4 av 10 företag som försökt rekrytera bussförare under det senaste året har upplevt svårigheter att hitta rätt kompetens.
- Det sammanlagda rekryteringsbehovet i de tre yrkesgrupperna under 2021–2023 uppskattas till 4 700 personer.
- Under kommande året avser branschen att rekrytera knappt 1 700 personer i de undersökta yrkesgrupperna.
- Inom 1–3 år bedömer man att ytterligare 3 000 personer behöver rekryteras.
Rapporten kan laddas ner i sin helhet här: Tempen på bussbranschen 2021
Nyckelord
Bilder


Länkar
Om
Transportföretagen är transportnäringens bransch- och arbetsgivarorganisation och samlar 9 200 medlemsföretag med cirka 200 000 anställda.
Följ Transportföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportföretagen
Sveriges vägar blir bättre – men var fjärde vägtrumma har brister26.3.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det svenska vägnätet blir allt bättre och underhållsskulden för vägarnas beläggning väntas minska tydligt under de kommande tio åren. Dock kvarstår stora regionala skillnader och närmare en fjärdedel av landets vägtrummor har brister. Det visar årets analys av Transportföretagen om tillståndet för de statliga vägarna.
Viktigt med samverkan om yrkesprov i gymnasiet införs17.3.2026 16:35:32 CET | Pressmeddelande
Regeringens förslag om ett införande av yrkesprov i gymnasiet kan bli ett viktigt steg för att stärka kvaliteten i yrkesutbildningarna. Samtidigt måste det ske i samverkan med näringslivet för att inte skapa otydlighet.
Inställda tåg kan få svårare att få ersättningsbussar17.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Turist- och beställningstrafiken med buss har stabiliserats efter flera turbulenta år. Samtidigt visar en ny rapport från Sveriges Bussföretag att många företag redan ligger nära sin maxkapacitet och tvingas tacka nej till uppdrag. Det kan få konsekvenser för bland annat tågtrafiken, som vid inställda avgångar ofta är beroende av ersättningsbussar.
Drönare kan bli elektroniskt synliga i svenskt luftrum10.3.2026 14:04:19 CET | Pressmeddelande
Transportföretagen välkomnar regeringens initiativ att se över möjligheten till fjärridentifiering och elektronisk synlighet i Sverige. Frågan har länge efterfrågats av branschen, då tekniken är en nyckel för att både möjliggöra en bredare användning av drönare och samtidigt stärka säkerheten i luftrummet.
Stor ökning av antagna till transportsektorns gymnasieprogram5.3.2026 13:43:02 CET | Pressmeddelande
Ny statistik från Skolverket visar att antalet antagna elever till gymnasieskolans fordons- och transportprogram har ökat med 5,6 procent sedan förra året. För utbildningarna inom sjöfart och flygteknik är ökningen ännu större: 10,5 respektive 13,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
