Nytt sätt att sammanställa statistik förenklar miljöforskning
Ett sätt att bedöma vilka miljörisker ett läkemedel har är att använda faktiska försäljningsdata och beräkna vilka halter som kan förväntas nå ut i miljön, exempelvis i våra vattendrag.
I den nya modellen för att sammanställa statistik tar E-hälsomyndigheten fram uppgifter om försäljningen av ett visst läkemedel, medan Läkemedelsverket tar fram data om mängden aktiv substans i läkemedlet.
Tillsammans med uppgifter om olika förpackningar sammanställer myndigheterna lättillgänglig statistik om vilka mängder aktiva läkemedelssubstanser som har sålts.
– Nu underlättar vi forskarnas arbete genom att presentera samlad försäljningsstatistik för mängden enskilda aktiva läkemedelssubstanser. Sådana beräkningar har tidigare krävt ett omfattande eget arbete av forskarna, säger Krister Halldin, utredare i miljögruppen vid Läkemedelsverket.
Statistiken som är resultatet av detta myndighetssamarbete finns nu tillgänglig och kan beställas från registrator@ehalsomyndigheten.se.
− Det finns en stor efterfrågan på miljöstatistik och det är viktigt att tillgängliggöra den. Vår ambition är att utveckla modellen ytterligare så att den blir ännu mer informativ och användbar, säger Rebekka Persson, chef för E-hälsomyndighetens statistikenhet.
Dyrt att mäta halter i miljön
För att bedöma ett läkemedels miljörisker behövs dels kunskap om de aktiva substansernas egenskaper och toxicitet, dels information om halter i miljön. Halterna i miljön kan mätas med kemisk analys, men det är kostsamt.
I dag används ett stort antal aktiva substanser i läkemedel och det behövs metoder för att identifiera vilka substanser som ska prioriteras och övervakas. Som ett första steg i miljöriskbedömningarna används därför ofta standardiserade beräkningar för förväntad halt i miljön, som utgår från skattningar av ett läkemedels totala försäljning. Tillgång till verkliga försäljningsdata ökar precisionen när förväntade halter i miljön ska beräknas.
Tidigare har forskare själva gjort dessa beräkningar genom att kombinera information från myndigheterna. Från E-hälsomyndigheten om försäljningen av läkemedel i form av mängden läkemedel i olika förpackningar och antal sålda förpackningar med information från Läkemedelsverket om mängden aktiv substans i läkemedlen.
Nyckelord
Kontakter
Presstjänst E-hälsomyndigheten
Telefon: 010-106 07 98
presstjanst@ehalsomyndigheten.se
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Nästan 200 förslag på förbättringar till Läkemedelsverket17.12.2025 13:56:24 CET | Pressmeddelande
Sedan våren 2025 har företag och organisationer haft möjlighet att skicka in förenklingsförslag till Läkemedelsverket. Totalt 195 förslag om förenklade processer, regeländringar och tydligare information har kommit in från företag, branschorganisationer och privatpersoner.
Läkemedelsverket föreslår stärkt beredskap för medicintekniska produkter16.12.2025 12:13:34 CET | Pressmeddelande
Sverige behöver stärka sin beredskap för att säkra tillgången till medicintekniska produkter i kris och krig. I en ny delredovisning till regeringen föreslår Läkemedelsverket bland annat ett bredare uppdrag, nya digitala system för lägesbilder samt ett tydligare gemensamt myndighetsansvar.
Naloxon nässprej är verksamt även mot nya opioider16.12.2025 09:24:07 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket bedömer att den nuvarande rekommenderade doseringen av naloxon nässprej är tillräcklig för att upphäva effekterna även av överdoser med nya potenta opioider. Naloxon är ett motgift mot alla sorters opioider och finns att köpa receptfritt på apotek.
Nordiska skillnader i förskrivning av antidepressiva läkemedel trots liknande rekommendationer15.12.2025 09:34:07 CET | Pressmeddelande
Förskrivningen av antidepressiva läkemedel är högre i Sverige jämfört med i Danmark och Norge och skillnaderna mellan länderna har ökat över tid. Resultaten beror förmodligen inte på ländernas behandlingsrekommendationer, eftersom de har flera betydande likheter. De underliggande orsakerna till de förändrande förskrivningsmönstren behöver studeras vidare.
Läkemedelsverket redovisar framsteg inom psykisk hälsa och suicidprevention12.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har under 2025 fortsatt arbetet med att stärka och utveckla insatserna inom området psykisk hälsa och suicidprevention. Fokus under året har varit att främja en ändamålsenlig läkemedelsanvändning och att minska risken för att läkemedel används i självskadande syfte.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
