Rättelse: Byggnads får miljonskadestånd: "Fuskarna måste avslöjas och straffas"

Det slovakiska bolaget KS Building har under 2018-2019 arbetat med byggnadsställningar vid uppförandet av en ny pappersmaskin vid Billerud Korsnäs pappersbruk i Grums. Företaget har systematiskt fuskat med övertid samt struntat i att betala ut såväl lön, övertidsersättning, helgersättning, traktamente och arbetstidsförkortning till sina anställda. Nu döms bolaget att betala 4 miljoner kronor i skadestånd.
- Återigen har det visat sig hur rutten byggbranschen är. Jag är verkligen nöjd att Arbetsdomstolen så tydligt visar allvaret i situationen. Fuskarna måste avslöjas och straffas, det är viktig för arbetarnas trygghet och säkerhet men också för hela branschens trovärdighet, säger Torbjörn Hagelin, Byggnads avtalssekreterare.
Bolaget ska även ersätta förbundet för rättegångskostnaderna.
Domen vinner laga kraft inom en månad.
**I en tidigare version av det här pressmeddelandet angavs bolaget MK Scaffolding. Det är en annan underentreprenör som verkat vid byggnationen av pappersmaskinen och som Byggnads driver en oavslutad process mot i Arbetsdomstolen. Rätt bolag i det här ärendet är KS Building.**
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:010-601 15 00Bilder

Om
Byggnads är fackförbundet som organiserar arbetstagare inom bygg och anläggning och har idag över 100 000 medlemmar.
Följ Byggnads
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggnads
Fler än två underentreprenörsled på nära hälften av Sveriges byggarbetsplatser12.12.2025 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Svenska byggarbetsplatser fylls av allt längre kedjor av underentreprenörer. En ny rapport från Byggnads och S&D visar hur vanligt det är, och vad det skulle innebära för branschen om leden begränsades.
Byggnads gjorde 1700 skyddsronder – varnar för brister i fallskydd10.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Farliga fallskydd på branta tak och bristande säkerhet vid stegar och bockar. Det är några av de brister i fallskydd som framkom när Byggnads genomförde skyddsronder på över 1700 arbetsplatser i slutet av oktober.
Byggnads kommenterar Nätverk för seriösa byggare5.12.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
18 stora byggföretag har gått ihop och lanserat Nätverk för seriösa byggare. Ett entreprenörsdrivet initiativ för att samla byggföretag som vill gå i bräschen för en sundare bransch. Byggnads välkomnar initiativet och hoppas att så många byggföretag som möjligt ansluter sig.
Byggnads stämmer litauiskt företag på 750 000 kronor18.11.2025 05:30:00 CET | Pressmeddelande
Det litauiska företaget UAB Ordesta har arbetat som underentreprenör vid byggen i bland annat Norrköping och Linköping. När Byggnads ville granska de anställdas villkor möttes man av ofullständiga eller till och med censurerade dokument.
Sex av tio fallolyckor anmäls inte – nu granskar Byggnads 1 200 arbetsplatser20.10.2025 05:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fallolyckor är den vanligaste arbetsplatsolyckan i Sverige och fall från höjd är en av de vanligaste orsakerna till dödsolyckor i arbetslivet. En ny undersökning från Byggnads avslöjar stora brister i arbetsgivarnas arbetsmiljöarbete. Den här veckan granskar Byggnads över 1 200 arbetsplatser över hela landet med fokus på fallolyckor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
