Rattfylleri ökar, dags för alkolås i alla nya bilar
7.2.2020 06:50:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
– M Sverige har sedan länge arbetat för att alkolås ska tillhöra standardutrustningen. Det borde vara en självklarhet i dagens moderna bilar, lika självklart som autobroms eller airbags, säger Juan Colarte, jurist och trafiksäkerhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
Under 2018 omkom 324 personer i trafiken, nästan en fjärdedel av dödsolyckorna berodde på rattfylleri enligt Polisens statistik.
– Transportstyrelsens rapport kommer inte som en nyhet, vi har alla sett att alkohol- och narkotikarelaterade trafikolyckor har ökat genom åren. Vi menar att det är allvarligt att det har gått så här långt utan att någonting egentligen har hänt. Samtidigt kommer förslag om att höja straffskalorna för upprepade trafikbrott trots att forskningen har visat att hårdare straff generellt sett inte hjälper. Vi står bakom förslaget men anser att det enbart är en kortsiktig lösning, den långsiktiga lösningen är alkolås i bilarna, säger Juan Colarte.
Nyckelord
Kontakter
Gunnel Cirveriuspressekreterare
Tel:072-077 60 40gunnel.cirverius@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med 90 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin nästan 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
Öppna registret för bättre trafiksäkerhet24.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Låt civilsamhällets aktörer med spetskompetens återuppta arbetet med att granska faktiska olyckor. Att stänga ute civilsamhället från olycksdatabasen Strada motverkar Sveriges arbete för Nollvisionen och försvårar för ideella krafter att bidra med faktabaserad kunskap.
Mer än var tredje bilist kör för fort utanför skolor17.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
35 procent av personbilarna körde fortare än 30 km/tim utanför svenska grundskolor. Det visar en ny nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige, där hastigheter mättes vid skolor i 23 kommuner runt om i landet.
Skolstart ökar trafikolyckorna, visa hänsyn till nya trafikanter10.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
När höstterminen börjar skadas varje år barn som är på väg till skolan. Det finns saker man kan göra för att minska riskerna för unga ovana trafikanter.
Kräftskivorna närmar sig -förbjud eftersupning6.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Högtider leder tyvärr ofta till ökad rattonykterhet. Det är viktigt att upprätthålla respekten för lagarna kring rattfylla, och att uppdatera dem för att stänga till märkliga kryphål.
Fossilfria nybilar bästa sättet att få ner utsläppen3.8.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Om inte utsläppen minskar snabbare tvingas svenska bilister som inte haft råd att ställa om att betala ett allt högre pris för bensin och diesel. Förutom att öka inblandningen av förnybar bensin och diesel finns egentligen bara en åtgärd. – Nya bilar borde inte behöva fossila drivmedel, det menar Carl-Erik Stjernvall, hållbarhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
