Rattfylleri ökar, dags för alkolås i alla nya bilar
7.2.2020 06:50:00 CET | M Sverige | Pressmeddelande
– M Sverige har sedan länge arbetat för att alkolås ska tillhöra standardutrustningen. Det borde vara en självklarhet i dagens moderna bilar, lika självklart som autobroms eller airbags, säger Juan Colarte, jurist och trafiksäkerhetsansvarig på Riksförbundet M Sverige.
Under 2018 omkom 324 personer i trafiken, nästan en fjärdedel av dödsolyckorna berodde på rattfylleri enligt Polisens statistik.
– Transportstyrelsens rapport kommer inte som en nyhet, vi har alla sett att alkohol- och narkotikarelaterade trafikolyckor har ökat genom åren. Vi menar att det är allvarligt att det har gått så här långt utan att någonting egentligen har hänt. Samtidigt kommer förslag om att höja straffskalorna för upprepade trafikbrott trots att forskningen har visat att hårdare straff generellt sett inte hjälper. Vi står bakom förslaget men anser att det enbart är en kortsiktig lösning, den långsiktiga lösningen är alkolås i bilarna, säger Juan Colarte.
Nyckelord
Kontakter
Gunnel Cirveriuspressekreterare
Tel:072-077 60 40gunnel.cirverius@msverige.seLänkar
Om
Riksförbundet M Sverige är med 90 000 medlemmar Sveriges största konsumentorganisation för bilister och andra trafikanter. Under sin nästan 100 år långa historia har organisationen gett sina medlemmar stöd, råd och inspiration för säkrare och roligare bilresor. M Sverige arbetar för en hållbar, säker och tillgänglig mobilitet. Samtidigt fortsätter engagemanget för trafiksäkerhet och bilkonsumenters rättigheter.
Följ M Sverige
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från M Sverige
52 miljarder skäl att slopa skatten på trafikförsäkringen12.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
M Sverige kräver att regeringen slopar skatten på trafikförsäkringspremien. Trots ursprungliga löften går inte en krona tillbaka till bilägarna. – Skatten måste bort nu, säger Heléne Lilja, vd på Riksförbundet M Sverige.
Viltolycksåret börjar sämre än på länge10.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
– Vi verkar ha nått en ny platå i mängden viltolyckor, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Alla berörda instanser med infrastrukturminister Anderas Carlson i täten måste ta sitt ansvar för att minska antalet påkörda djur.
Dra körkortet från gängkriminella4.2.2026 18:00:00 CET | Pressmeddelande
– Trafiken återspeglar samhället som det verkligen ser ut. Distansutmätningar har varit en framgångssaga men vi tror att man kan gå längre, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige. Ta körkortet från gängkriminella som använt det inom ramen för sin brottslighet.
NAF:s El Prix kan tvinga biltillverkarna att uppge elbilarnas räckvidd vintertid2.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
I dagarna redovisades resultaten från det senaste räckviddsrallyt. Norska NAF:s tester visar att elbilarnas räckvidd på vintern sjunker en hel del. – Konsumenter ska inte behöva acceptera att en bil blir 30–45 procent sämre än vad biltillverkaren lovat, menar Carl-Erik Stjernvall på M Sverige.
Danmark visar vägen mot vansinneskörningar29.1.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Vi ser varje år flera fall av dödsolyckor i trafiken, där den vållande parten kört vårdslöst och utan respekt för sina medmänniskors liv. Nu kräver M Sverige en lagskärpning, inspirerad av vårt grannland. – Danmark har visat att det går att komma åt de värsta fartsyndarna och det borde vi ta intryck av, säger Jacob Sidenvall från Riksförbundet M Sverige.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
