Rekordlångt godståg provkörs mellan Tyskland och Sverige
17.4.2021 06:00:00 CEST | Trafikverket | Pressmeddelande

Att köra längre godståg, med ett lok, kan ge ett avsevärt lyft för den klimatsmarta järnvägen. Det är en möjliggörare för att godståget ska kunna bli ett kostnadseffektivt alternativ till vägtransporter.

Längre godståg bidrar till klimatmålen
I dag tillåter Trafikverket 630 meter långa tåg på de flesta godsstråken. Ett viktigt undantag är Malmbanan mellan Luleå och Narvik där godstågen får vara 750 meter långa. Med en tåglängd på 835 meter kan 55 stycken 45-fots containrar dras, jämfört med 41 stycken vid en tåglängd på det idag tillåtna 630 meter. Med längre tåg, behövs investeringar till förlängning av förbigångsspår, utbyggnad av fler bangårdar, förstärkning på vissa bandelar med mera.
–Det är väl investerade pengar för att uppnå Sveriges mål om att minska utsläppen från inrikes transporter med 70 procent senast 2030 jämfört med 2010, menar Trafikverkets projektledare, Michel Gabrielsson.
Längre godståg kan möta det ökade transportbehovet
Trafikverket jobbar med många olika åtgärder för att öka järnvägens kapacitet. Från planering av tidtabeller och förenklad administration till nya stambanor. Ett konkret bidrag med stor effekt, och med jämförelsevis låga investeringskostnader, är att köra längre godståg.
Långa godståg tillåts i flera länder exempelvis i Finland, Danmark, Tyskland, Frankrike och Schweiz. EU har dessutom beslutat att trafikering av minst 740 meter långa tåg ska vara möjligt på det transeuropeiska transportnätet (TEN-T) senast år 2030.

–Trafikverket uppskattar det goda samarbetet med tyska DB Cargo och danska DB Cargo Scandinavia AS, som möjliggör testkörningen som en del av FR8RAIL II-projektet inom det europeiska forsknings- och innovationsprogrammet Shift2Rail, säger Michel Gabrielsson.
Högre produktivitet och effektivitet i transportsystemet
Planerade förutsättningar för körningen kan sammanfattas som ett enda lok, tåglängd 835 meter, vagnvikt 2300 ton och hastighet upp till 120 km/h. Tillåten hastighet bestäms dock individuellt för varje delsträcka, beroende på banans signalsystem i kombination med tågets bromsförmåga och vilka vagnar som ingår i godståget.
Provet visar på möjligheter
Provet syftar till att visa på möjligheten att öka kapaciteten med hjälp av längre, tyngre och snabbare godståg inom ramen för vad som är möjligt med ett lok. Gränsen mot ett lok är särskilt intressant då loket med förare är tågoperatörens största kostnad. Det är en fast kostnad per tåg, medan varje extra vagn som kopplas på ger extra intäkter. Inom Shift2Rail planerar Trafikverket för fortsatta tester i Sverige för att visa att mer är möjligt när infrastrukturen anpassats.
Nyckelord
Kontakter
För mer information
Michel Gabrielsson, nationell strategisk planerare, 010-123 58 35
Ulrika Karlsson, nationell press- mediestrateg, 070-762 39 54
Trafikverkets pressjour, 0771-31 15 00, öppettider vardagar klockan 08.00-16.30
Bilder


Om
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 9000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Hårda vindar och nedfallna träd i sydöstra Sverige – ta det försiktigt på vägarna5.4.2026 22:25:38 CEST | Pressmeddelande
Varningarna för hårda vindbyar som utfärdades av SMHI tidigare under helgen för västra Sverige innebär också besvärliga konsekvenser längre sydost.
Stormen har dragit in västerifrån – Trafikverket prioriterar säkerheten5.4.2026 17:34:54 CEST | Pressmeddelande
Den orangea varningen för mycket hårda vindbyar som utfärdats av SMHI över norra Götaland och sydvästligaste Svealand under söndagen och måndagen ger stor påverkan på trafiken. Trafikverket har stängt flera järnvägssträckor inför och under söndagen och stängt vägbroar och färjeleder. - Säkerheten för trafikanter, resenärer och entreprenörer går först. Ge dig inte ut i trafiken i berörda områden i onödan, säger Madelene Frödell, chef för Trafik region Väst.
Ge dig inte ut i trafiken i onödan – besvärligt väder i delar av Götaland, Svealand och Västkusten4.4.2026 13:30:20 CEST | Pressmeddelande
SMHI har utfärdat en orange varning för mycket hårda vindbyar och blåsigt väder över norra Götaland och sydvästligaste Svealand under söndagen och måndagen. Under söndagen tilltar vinden över Västkusten. Trafikverket tar höjd för varningen och är förberedda på vad som väntar.
Pressinbjudan: Under mark – från Haga till Korsvägen1.4.2026 14:00:00 CEST | Pressinbjudan
I slutet på mars hade vi ett genomslag mellan en av våra tre pilottunnlar under Haga kyrkoplan och bergpåslaget vid Hagakyrkan. Med genomslaget har vi kopplat ihop Rosenlund och Korsvägen och har en sammanhängande tunnel mellan de två stationerna. Under sommaren och hösten 2026 färdigställer vi även de två återstående pilottunnlarna.
Påsktrafiken - räkna med mycket trafik på vägarna1.4.2026 10:14:00 CEST | Pressmeddelande
Påskhelgen är en intensiv trafikhelg som innebär att det kan bli besvärligt ute på vägarna. Förutom att många söker sig till sina stugor på Öland lockar motormässan i Jönköping mycket publik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
