Stigande priser även på förpackningsmaterial och massa
3.6.2021 09:07:11 CEST | Skogsindustrierna | Pressmeddelande

– Samtidigt som priserna stiger på papper och massa har produktion och leveranser från de svenska bruken varit i stort oförändrad. Det tyder på en oväntat stark efterfrågan, konstaterar Katrin Heinsoo, analytiker inom papper och massa på Skogsindustrierna.
USA fortsätter att vara den snabbast växande marknaden för svensk skogsindustri. Byggvirke går starkt, men även exporten av papper och kartong ökar.
– Hittills i år har exporten av papper till USA ökat med 17 procent jämfört med förra året och det är i huvudsak förpackningsmaterial som efterfrågas. Massaexporten går också bra till USA. Här ökade leveranserna med hela 60 procent till och med april, säger Katrin Heinsoo.
Den positiva utvecklingen beror sannolikt på den tydliga återhämtningen av den amerikanska ekonomin och på en ökad efterfrågan på produkter du konsumerar i hemmet, menar Kerstin Hallsten, chefsekonom på Skogsindustrierna:
– Den starka ekonomiska utvecklingen kan kopplas till att penning- och finanspolitiken är väldigt expansiv i USA, i kombination med att människor vistats mer hemma och bland annat konsumerar mer trävaror och beställer mer varor för hemleverans. Då går det åt mer förpackningsmaterial.
Ett betalningsvilligt USA har drivit upp priserna på svenska trävaror, eftersom produktionen inte har ökat i samma takt som efterfrågan. Ändå har sågverken satt produktionsrekord under våren.
– Efterfrågan förväntas vara fortsatt hög under sommaren. Därefter finns det tecken på en lugnare utveckling i takt med att de mest akuta behoven mättats i USA, men även i Storbritannien. Det bör ge utrymme att tillgodose en eftersatt efterfrågan även i andra länder och regioner och det kommer i sin tur fortsätta att driva världsmarknaden framåt, säger Christian Nielsen, analytiker inom trävaror på Skogsindustrierna.
Den starka trävarumarknaden har också varit en bidragande orsak till en återstart av flera sågverk i framförallt norra Sverige.
– Det här är av stor regional betydelse och skapar förutsättningar för ett levande Sverige. I Västernorrland, Gävleborg, Värmland och Jönköping står till exempel skogsnäringen för upp till 10 procent av förädlingsvärdet och cirka sju procent av antalet sysselsatta, säger Kerstin Hallsten.
Kerstin Hallsten spår en fortsatt god utveckling för skogsindustrin även post-pandemin.
– De globala klimatutmaningarna och det tydliga klimatfokuset i samhället och i olika länders återstartsprogram pekar på en fortsatt ökad efterfrågan på förnybara, cirkulära material och produkter. Därför är en tryggad tillgång på råvara från den svenska skogen av yttersta vikt för skogsindustrin och i omställningen till ett fossilfritt samhälle, säger Kerstin Hallsten.
Nyckelord
Kontakter
Christian NielsenAnalytiker - trävaror
Tel:072-209 84 30christian.nielsen@skogsindustrierna.seKatrin HeinsooAnalytiker - Papper och massa
Tel:08-762 72 42katrin.heinsoo@skogsindustrierna.seKerstin HallstenChefsekonom
Tel:0702-67 70 25kerstin.hallsten@skogsindustrierna.seBilder
Dokument
Om
Skogsindustrierna – organisationen för företag som förädlar trä till fossilfria och förnybara material och produkter. I verksamheten ingår Svenskt Trä och sekretariatet för BioInnovation.
Följ Skogsindustrierna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Skogsindustrierna
Svenska folket rankar skogsindustrin som landets viktigaste näring5.2.2026 08:02:00 CET | Pressmeddelande
Skogsindustrin är den näringsgren som svenska folket anser vara mest betydelsefull för svensk ekonomi. Det visar en ny opinionsundersökning av Demoskop.
Politiska beslut kostar skogsindustrin miljarder22.1.2026 07:15:00 CET | Pressmeddelande
Svensk massa-, pappers- och sågverksindustri står inför ökade kostnader på minst 2 miljarder kronor per år från 2026, till följd av beslut på energi- och transportområdet. En ny rapport från Skogsindustrierna visar också att ett minskat skogsbruk skulle få stora samhällsekonomiska konsekvenser.
Så påverkas industrin när extremväder slår ut transporter13.1.2026 07:34:40 CET | Pressmeddelande
Oväder som slår ut vägar och järnvägar är ett aktuellt problem som slår hårt mot den transportberoende exportindustrin. I en ny rapport samlas insikter från skogsindustriföretag som under hösten tvingades hantera omfattande transportstörningar. Rapporten visar på stora behov av mer underhåll, starkare vägar och järnvägar, nya isbrytare och en tydlig prioritering av godstransporter.
Kommentar till regeringens nya artskyddsförslag7.1.2026 13:02:40 CET | Pressmeddelande
Skogsindustrierna välkomnar att regeringen idag presenterat förslag som syftar till att tydliggöra reglerna kring artskydd och rätten till ersättning när skogsbruk hindras på grund av artskyddet. Dagens otydlighet medför orimliga kostnader för skogsägare och minskad investeringsvilja i ett aktivt skogsbruk.
Skogsindustrin om infaplanen22.12.2025 13:04:41 CET | Pressmeddelande
Det är välkommet att Trafikverket i förslaget till nationell infrastrukturplan sätter underhåll och kapacitetshöjande åtgärder före nya prestigeprojekt. I sitt remissvar varnar Skogsindustrierna samtidigt för att det inte räcker för att säkra ett pålitligt transportsystem på landsbygden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

