Stölder slår hårt mot handeln – ”för många handlare är läget akut”

Svensk Handels Säkerhetsindex, som sammanfattar butikernas brottsutsatthet, minskar förvisso med två procentenheter jämfört med föregående kvartal, och befinner sig nu på 44 procent. Minskningen ska dock tas med en nypa salt, då indexet på senare tid ökat, och cementerat sig på höga nivåer mellan 40–50 procent.
- Tyvärr tvingas vi konstatera att handelns brottsutsatthet fortsatt befinner sig på allt för höga nivåer. Under senare tid har vi kunnat ta del av hur stölder av populära varor, till exempel kött, blivit ännu vanligare. Beslutsfattare måste förstå konsekvenserna av att inte agera på varningssignalerna. För många handlare är läget akut och butiker riskerar att stänga igen, säger Nina Jelver, tf säkerhetschef på Svensk Handel.
Rapporten visar även att benägenheten att anmäla stölder eller ringa stölder fortsatt befinner sig på allt för låga nivåer. Mindre än hälften av händelserna som ägt rum leder till en polisanmälan, vilket är ett resultat av att handlarna, visa av erfarenhet, tyvärr vet om att en anmälan sällan leder till en fällande dom.
- Det är lätt att vifta bort stölder som ett litet problem, men 2021 stals det för 8,5 miljarder inom den svenska handeln. Det är enorma siffror som innebär stora svårigheter för många av våra medlemmar, inte minst i dessa tuffa tider. Det måste till tydliga markeringar om att brott likt dessa inte kan begås ostraffat, annars kommer de tyvärr bara att fortsätta, och i värsta fall öka i frekvens, avslutar Nina Jelver.
Nyckelord
Kontakter
Svensk Handels pressjour, 010-471 86 50
Svensk Handels pressjour
Är du journalist och vill komma i kontakt med någon på Svensk Handel? Kontakta pressjouren.
Bilder


Dokument
Om
Svensk Handel är en bransch- och arbetsgivarorganisation för små och stora företag inom parti-, detalj- och e-handeln. Handeln utgör en dryg tiondel av Sveriges BNP och Svensk Handels drygt 9 000 medlemsföretag har sammanlagt 250 000 människor anställda.
Ordförande är Anders Svensson och vd är Sofia Larsen. Svensk Handel ingår i Svenskt Näringsliv.
Följ Svensk Handel
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel
Handelns dystra trend – ett år med negativ framtidstro28.3.2023 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Att många handelsföretag i Sverige i detta nu möter stora utmaningar är ingen överdrift. Svensk Handels Handelsbarometer för mars månad visar att handlarnas framtidsförväntningar för tolfte månaden i rad är negativa, vilket är första gången i Handelsbarometerns historia.
E-handeln ökade från låga fjolårsnivåer i februari21.3.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Svensk Handels E-handelsindikator för februari månad visar att e-handelns omsättning, mätt i svenska konsumenters e-handel från enbart svenska aktörer, steg med 4 procent jämfört med samma månad föregående år och med 5 procent om e-handeln från utlandet också inkluderas.
Tuffa ekonomiska tider gör att hushållen nedprioriterar hållbarhet20.3.2023 08:45:00 CET | Pressmeddelande
Att konsumenter håller allt hårdare i plånboken påverkar även deras benägenhet att handla hållbart. För första gången visar Svensk Handels hållbarhetsundersökning att konsumenterna nedprioriterar hållbarhetsaspekten till förmån för pris. Företagen håller däremot kursen stadigt i hållbarhetsarbetet.
Tusentals butiker riskerar att slås ut på grund av ökade hyreskostnader14.3.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
I januari höjdes hyrorna för kommersiella lokaler med nära 11 procent. Det var ett hårt slag för många butiker. En ny rapport baserad på data från Svensk Handels hyresdatabas visar att existensen för så mycket som två tredjedelar av kläd- och skohandeln kan stå på spel.
Tuffa ekonomiska tider slår hårt mot modebranschen13.3.2023 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Att konsumenternas köpkraft urholkas slår hårt mot en modehandel som inte är utan prövningar. Svensk Handels Stilindex för februari visar på att branschen möter stora utmaningar i form av bland annat minskad försäljning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum