Sveriges bönder förlorar en miljard i regeringens budget
30.8.2021 13:26:25 CEST | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Näringsminister Ibrahim Baylan presenterade idag satsningar på bland annat på ett vildsvinspaket, investeringsstöd för täckdikning och en gemensam dataplattform för jordbruket.
– Det är bra eftersom det är områden där vi ser ett tydligt behov av extra åtgärder, säger Palle Borgström.
Vad gäller vildsvin så arbetar LRF på olika sätt för att hantera de stora problemen med den kraftigt ökande vildsvinsstammen och de åtgärder som krävs för att vildsvinsskadorna ska minska.
– Vi hade hellre sett att finansiering av dessa åtgärder hade gjorts med extra medel utanför jordbrukspolitiken, även om vi välkomnar att regeringen vill hitta lösningar på problematiken, säger Palle Borgström.
Det är många hektar jordbruksmark i Sverige som har eftersatt täckdikning och investeringar i detta är mycket angeläget. Det hade varit önskevärt om företagen i högre grad själva hade möjlighet att investera i täckdikning, men en finansiering via landsbygdsprogrammet kan vara ett smörjmedel för att öka takten på investeringarna.
LRF välkomnar också att det möjliggörs satsningar på en plattform för jordbrukets datainfrastruktur. Detta kan bidra till att förbättra, förenkla och effektivisera jordbruksproduktionen exempelvis genom minskade klimatutsläpp och produktionseffektiviseringar vilket påverkar hela livsmedelssystemet på ett positivt sätt.
– Regeringens satsningar borde dock vara betydligt mer omfattande, vilket hade varit möjligt om de använt hela den pott om 1,4 miljarder kronor från EUs återhämtningsinstrument (coronafonden) som tilldelats det svenska landsbygdsprogrammet. I stället har regeringen dessvärre valt att minska den nationella medfinansieringen i motsvarande grad, säger Palle Borgström.
LRF anser att flera av de satsningar regeringen nu lanserar bör vara en del av den nationella strategiska planen för genomförandet av jordbrukspolitiken 2023 – 2027 och därmed inte tillfälliga satsningar. Det gäller till exempel investeringar för täckdikning.
– Vi ser stora behov av en kraftfull nationell medfinansiering för perioden 2023 – 2027. Den behöver öka med cirka 2 miljarder kronor per år för att dels kompensera för att EU-finansieringen minskar, dels satsa för att målen med den nationella livsmedelsstrategin ska nås, säger Palle Borgström.
BILDEN: Regeringen väljer att behålla en miljard av EUs fond för att bygga upp efter corona. Sveriges bönder drabbas av detta. Foto: LRF
Nyckelord
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder
Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Lantbrukets kostnadskris lämnas olöst13.4.2026 16:05:26 CEST | Pressmeddelande
Regeringens vårbudget som presenteras i dag innehåller viktiga satsningar på bekämpning av invasiva arter. Det är positivt för både lantbruket och den biologiska mångfalden. Samtidigt saknar LRF besked som ger lantbrukare andrum i en pressad kostnadssituation, inte minst när det gäller gödsel och diesel. Kostnadsökningen som pressar lantbruket idag kommer även pressa matpriserna uppåt imorgon.
Efter år av osäkerhet: skogsägare är ett steg närmare ersättning vid artskydd8.4.2026 15:28:27 CEST | Pressmeddelande
Regeringen har idag presenterat en proposition om ersättning när skogsbruk och annan pågående markanvändning hindras till följd av artskyddsbestämmelser, till exempel när fåglar eller växter gör att skogsbruket förbjuds. Markägaren har enligt lagförslaget rätt till full ersättning, 125% av värdet på det man förlorar på intrånget, precis som vid exempelvis reservatsbildning.
Matmomssänkningen: 9 av 10 vill ha mer svensk mat – samtidigt riskerar prispress att minska produktionen2.4.2026 08:28:21 CEST | Pressmeddelande
När matmomsen sänks ska mat bli mer tillgänglig för hushållen. Samtidigt ökar kostnaderna kraftigt i svenskt lantbruk – vilket riskerar att slå direkt mot den svenska matproduktionen.
Ökningen av svenska lamm kan fördubblas2.4.2026 06:14:00 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan på svenskt lammkött ökar och den inhemska lammproduktionen växer för första gången sedan 2018. Antalet får och lamm steg med cirka 28 000 djur (+9 %) mellan december 2024 och 2025, även antalet företag med fårproduktion ökade. Det visar ny sammanställd statistik från Jordbruksverket och branschens egna uppföljningar. Med rätt politiska förutsättningar kan lamm- och fårproduktionen snabbt bli en starkare del av svensk livsmedelsproduktion, beredskap och biologisk mångfald.
Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot i LRF:s styrelse31.3.2026 14:00:00 CEST | Pressmeddelande
Valberedningen i Lantbrukarnas Riksförbund (LRF) har nu presenterat sitt förslag till riksförbundsstyrelse. Förslaget innebär en förändring där Jonas Carlgren föreslås som ny ledamot.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

