Almega

Tjänsteindikatorn: Nedgången mindre än väntad

Dela
Mindre produktionsnedgång än väntat, fortsatt stark arbetsmarknad och en avtagande prisökningstakt. Detta visar Almegas tjänsteindikator för andra kvartalet. ”Konjunkturen viker för tjänstesektorn men fallet blir troligen mindre än befarat ” säger Patrick Joyce, chefekonom på Almega.
Patrick Joyce, chefsekonom Almega
Patrick Joyce, chefsekonom Almega

– Under årets första kvartal föll produktionen i tjänstesektorn med 0,1 procent. Almegas tjänsteindikator hade förutspått en större nedgång, men mycket tyder dock på att produktionen i tjänstesektorn kommer att falla mer under det andra kvartalet, säger Patrick Joyce, chefekonom på Almega.

Förklaringen till nedgången är en svag utveckling bland konsultbranscher kopplade till industrin och byggsektorn. Även handeln har utvecklats mycket svagt det senaste året.

– Det som främst dämpar nedgången är en överraskande och kraftig uppryckning inom techsektorn, säger Patrick Joyce.

Konjunkturnedgången har hittills inte heller fått några negativa effekter på sysselsättningen.

– Arbetsmarknaden är överraskande stark och jobben i tjänstesektorn fortsätter faktiskt att bli fler. Bara under det senaste året har 45 000 nya tjänstejobb skapats, säger Patrick Joyce.

– Den starka arbetsmarknaden innebär att bemanningsföretagen fortfarande utvecklas bra. Det är ovanligt. Bemanningsbranscher brukar annars drabbas först när konjunkturen viker, säger Patrick Joyce.

Tjänsteföretagens försäljningspriser ökar allt långsammare. Under det första kvartalet ökade priserna med sex procent i årstakt, jämfört med åtta procent i början av hösten.

– Att tjänsteföretagens försäljningspriser ökar långsammare är ett tydligt tecken på att inflationen är på väg ned. Det finns fortfarande stora möjligheter att inflationen når ner till två procent i början av nästa år, säger Patrick Joyce.

Den fullständiga rapporten är bifogad.

Nyckelord

Bilder

Patrick Joyce, chefsekonom Almega
Patrick Joyce, chefsekonom Almega
Ladda ned bild

Dokument

Om

Almega
Almega
Storgatan 19
102 04 Stockholm

+4687626900https://www.almega.se

För kontakt:
Almegas pressjour på telefon 08-762 70 40

Om Almega:
Almega, Sveriges största arbetsgivar- och branschorganisation för tjänsteföretag, är en förbundsgrupp bestående av omkring 10 000 medlemsföretag med sammanlagt över 500 000 anställda. Medlemsföretagen representerar ett 60-tal branscher inom den svenska tjänstenäringen. Almega är den största förbundsgruppen inom Svenskt Näringsliv och förhandlar allra flest kollektivavtal i Sverige. Mer information finns på www.almega.se

Följ Almega

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Almega

Ny rapport: Tjänstesektorn – nyckeln till EU:s konkurrenskraft och 280 miljarder euro i tillväxt24.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande

Tjänstesektorn är motorn för jobb, tillväxt och Europas motståndskraft. Den står för 70 procent av EU:s BNP och sysselsättning – och EU är världens största exportör och importör av tjänster. Trots detta bromsas sektorn av regleringar och politisk fragmentering. En ny rapport visar att rivna handelshinder för tjänster kan ge EU 280 miljarder euro i ökad BNP på fem år.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye