Vänsterpartiet Skåne

Vänsterpartiet vill ha samordnade offentligt drivna vårdboenden i Skåne

Dela

Nu lägger Vänsterpartiet i 15 kommuner förslag på kommunalt drivna boenden i Kommunförbundets regi.

- Som systemet ser ut idag upphandlar Kommunförbundet de flesta boendeplatser, vilket både gör att det kan finnas risk för konkurser och kortsiktiga förändringar samtidigt som skattepengar går till vinst till företagen. Med egna boenden kan man se till att verksamheten blir långsiktigt hållbar och att målgrupperna kan få de behandlingar de behöver utan att enstaka kommuner behöver bära risken med kostnad för tomma platser. Samordning kring olika risker, så som nu under Coronaepidemin, skulle också förenklas med en ägare istället för många olika. Det blir en trygghet för målgrupperna, menar Anders Skans, gruppledare för Vänsterpartiet i Malmö.

Kommunförbundet Skåne genomför idag ett stort antal ramupphandlingar av olika privata verksamheter. Tidigare upphandlingar har rört vårdboenden, särskilda boenden för äldre, LSS-boenden, HVB-hem, missbruksvård m.m., platser kommunerna sedan anlitar utifrån ramavtalet. Kommunförbundet har på så vis redan huvudansvaret, men Vänsterpartiet vill hellre att upphandlingen uteblir och förbundet kan stå för ägarskapet.

- Kommunförbundsägda boenden ger större möjlighet för kommunerna att vara flexibla och hantera snabba förändringar i behovet av antal platser, säger Mona Nihlén, gruppledare för Vänsterpartiet i Tomelilla. Med gemensamt boende kan vi trygga anställningstryggheten för personalen och låta de boende få möta personal med den specifika kompetens de behöver. Samtidigt vet vi att skattepengarna går direkt in i verksamheten och inte ut till ett bolag, menar hon.

Boendeplaceringarna bekostas i det nya förslaget av de kommuner som använder platserna, medan Skånes samtliga kommuner garanterar kostnaderna för de eventuellt obesatta platsernas. Ena året kan det vara vissa kommuner som behöver platser, andra år är det andra kommuner.

Idag finns ett offentligt ägt bolag, VoB Syd AB, som ägs av Kommunförbundet Skåne och Kommunalförbundet Kronoberg. De arbetar med verksamheter inom individ- och familjeomsorg. Detta bolag är ett exempel på verksamhet som Vänsterpartiet vill ska utvecklas.

För lokala kontakter:

Bromölla: Samuel Johansson, samuel.johansson@politik.bromolla.se

Burlöv: Bosse Lindquist, bosse_home@hotmail.com

Eslöv: Umihana Rasovic, umihana.rasovic@vansterpartiet.se

Helsingborg: Ingrid Mattiasson Saarinen, ingridmattiasson@gmail.com

Höganäs: Emma Wennerholm, emmavhoganas@live.se

Höör: Olle Krabbe, olle.krabbe@outlook.com

Klippan: Karin Enqvist, karin.enqvist@klippan.se

Kristianstad: Mikael Persson, 070-638 06 59, mikael.persson@skane.se

Lund: Helena Falk, 070-796 12 17, helena.c.falk@gmail.com

Malmö: Anders Skans, 072-555 91 09, anders.skans@malmo.se

Skurup: Babak Rahimi, babak.rahimi@skurup.se

Simrishamn: Mats Sundbeck, mats.sundbeck@bredband.net

Tomelilla: Mona Nihlén, mona.nihlen@tomelilla.se

Ystad: Göran Brante, goranbrante@gmail.com

Ängelholm: Susanne Sandström, susanne.sandstrom@lindab.com

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Om

Vänsterpartiet Skåne
Vänsterpartiet Skåne
Nobelvägen 51a
214 33 Malmö

040-19 27 87http://vskane.se/

Jämlika samhällen är en förutsättning för alla människors frihet. Det är när vi tillsammans ser till att välfärden och samhället ställer upp för oss alla och envar som vår individuella frihet växer. Inom sjukvården innebär det drift i egen regi för att säkra en jämlik tillgång till god vård. Bäst vård får man om patienternas behov får styra och låter skattepengarna finansiera verksamheten istället för att gå till vinster för välfärdföretagen. Sänkta avgifter för biljetter till ett modernt järnvägsnät, ett utbyggt nät av stadsbussar och regionala busslinjer som binder ihop hela regionen är Vänsterpartiets vision. Fri kollektivtrafik är framtiden!

Vänsterpartiet vill bygga ett Skåne för alla – inte bara för de rikaste.

Följ Vänsterpartiet Skåne

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Vänsterpartiet Skåne

V vill se regionala åtgärder för att hantera varsel inom tåg- och busstrafiken16.6.2020 13:24:54 CESTPressmeddelande

Den senaste veckan har det rapporterats om trafikbolag som väljer att varsla sin personal mitt under pågående covid-19kris. För tillfället rör det sig om 300 respektive cirka 250 anställda på de två aktuella bolagen som anställer personal inom tåg- och busstrafik. Vänsterpartiet vill nu att Region Skåne tar sitt ansvar och försöker förhindra varsel inom välfärden.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum