Vintercykling allt vanligare – 4 av 10 cyklar till jobbet i vinter

Under coronapandemin är det många som har valt andra transportsätt än tidigare, i syfte att avlasta kollektivtrafiken och minska trängseln. Och den här vintern har många för avsikt att cykla till jobbet, visar nya siffror från If.
11 procent tänker cykla mer i vinter än tidigare vintrar. 4 av 10 har för avsikt att cykla till jobbet eller skolan i vinter. 17 procent tänker göra det regelbundet.
– Även den här vintern kommer vi behöva hantera pandemin och minska smittspridningen. Att cykla är ett utmärkt alternativ för den som behöver ta sig till sin arbetsplats. Det har en rad positiva hälsoeffekter, som ökad koncentrationsförmåga och bättre sömn samt mindre risk för hjärt- och kärlsjukdomar. Utöver det minskar cykling risken för spridning av coronaviruset. Men det är viktigt att anpassa cyklingen efter väglaget och vädret, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på försäkringsbolaget If.
Få använder dubbar och hjälm
En tidigare undersökning av If visar att bara 14 procent har dubbdäck på cykeln. Och trots de senaste decenniernas diskussion om cykelhjälm är det fortfarande många vuxna som inte använder hjälm. 41 procent använder hjälm, 45 procent gör det inte.
– Hjälm på huvudet ökar säkerheten något enormt och det är något If starkt rekommenderar att även vuxna har på sig. Att cykla under just vintern innebär utmaningar som både halka och mörker. Det är viktigt att synas ordentligt med bra lampor och reflexer. Var beredd på halka, ökad bromssträcka och använd gärna dubbdäck om underlaget är för halt. Om olyckan skulle vara framme så är hjälm ett riktigt bra sätt att skydda sig. Men kom ihåg att även hjälmen har ett bäst före-datum, när var senaste gången du köpte ny hjälm? säger Kristina Ström Olsson.
4 av 10 anser att arbetsgivaren inte gör tillräckligt
Arbetsgivare kan göra mycket för att underlätta för medarbetare att pendla med cykel. Det kan handla om att tillhandahålla låsta cykelförråd, dusch och möjlighet att byta om och förvara kläder, eller att emellanåt ha en cykelreparatör på plats.
Ifs undersökning från föregående år visar att 23 procent upplever att deras arbetsgivare uppmuntrar de anställda att cykla till jobbet, och lika många tycker att arbetsgivaren ställer tillräckliga resurser (till exempel dusch och cykelförråd) till förfogande. 40 procent tycker inte att arbetsgivaren gör tillräckligt för att medarbetarna ska kunna cykla.
Ifs tips för säkrare vintercykling:
- Använd hjälm.
- Byt till dubbdäck om underlaget är för halt.
- Släpp vid behov ut lite luft ur däcken för att få bättre fäste.
- Kolla bromsarna oftare under vintern, både hand- och fotbroms, och byt ut bromsklossarna om det finns behov.
- Rengör bak- och framlampan samt reflexytor regelbundet.
- Klä dig varmt.
- Använd reflexväst eller reflekterande kläder som ökar synligheten.
Tror du att du kommer cykla mer i vinter än tidigare vintrar?
- Ja, jag kommer att cykla mer i vinter än tidigare vintrar 10,95%
- Nej, jag kommer att cykla mindre denna vinter än tidigare vintrar 6,31%
- Jag kommer att cykla lika mycket denna vinter som under tidigare vintrar 26,92%
- Nej, jag cyklar inte alls på vintern 37,38%
- Nej, jag har ingen cykel 16,27%
- Vet inte 2,17%
Planerar du att cykla till jobbet/skolan eller liknande platser i vinter?
- Ja, regelbundet 17,26%
- Ja, någon gång 23,27%
- Nej 59,47%
Cyklade du även till jobbet/skolan eller liknande platser förra vintern?
- Ja 31,07%
- Nej 68,94%
Se Ifs film om cykelsäkerhet här.
Om undersökningen:
Panelundersökningen genomfördes av Syno International och besvarades av 1 014 respondenter från ett flertal onlinepaneler i 4-5 november 2021. Respondenterna som ingick i undersökningen hade en jämn fördelning mellan kön, ålder och geografisk hemort. Syno International har 55 anställda på 12 kontor världen över som samlar in och hanterar data kring konsumenter för ledande företag och organisationer.
Nyckelord
Kontakter
Pressfrågor
Tel:08-792 70 40press@if.seBilder

Om
If är Nordens största skadeförsäkringsbolag med cirka 3,7 miljoner kunder i Norden och Baltikum. Vi erbjuder bland annat bilförsäkring, hemförsäkring och barnförsäkring för privatpersoner samt olika typer av företagsförsäkringar för små och stora kunder. Koncernen har cirka 7 900 anställda.
If bildades 1999 när svenska Skandias och norska Storebrands skadeförsäkringsverksamheter fusionerades. If är helägt av den nordiska försäkringsgruppen Sampo.
Följ If Skadeförsäkring
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från If Skadeförsäkring
Lista: Efter krav om trafikförsäkring – här är de vanligaste skadorna för elsparkcyklar8.4.2025 08:45:18 CEST | Pressmeddelande
Elsparkcyklar och andra elfordon har blivit en permanent del av stadstrafiken. Enligt Ifs skadestatistik är stöld den vanligaste anmälda skadan, sedan kravet om trafikförsäkring på dessa elfordon infördes i slutet av 2023.
Flest antal sjukskrivningar på grund av stress på två decennier – se regionala siffror19.3.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Sedan början av 2010-talet har antalet stressrelaterade sjukskrivningar ökat. I slutet av förra året var antalet sjukskrivna till följd av stress högre än på nästan två decennier, visar statistik från Försäkringskassan. – Arbetsgivare måste bli bättre på att skapa en hållbar arbetsmiljö, säger Kristina Ström Olsson, hälsostrateg på If.
Stenskottssäsongen är här – så stor är risken att drabbas i din region13.3.2025 09:48:57 CET | Pressmeddelande
Under våren ökar risken för stenskott och glasskador på vindrutan. En sammanställning från If visar att risken för att drabbas av stenskott under bilkörningen varierar stort beroende på var i landet man bor. – Gotlänningar löper minst risk att få rutan förstörd av grus och sten, trafikanter runt Stockholm och Uppsala är värst drabbade, säger If:s motorexpert Johan Granholm.
If varnar för ökat antal fysiska bedrägerier mot äldre19.2.2025 07:01:00 CET | Pressmeddelande
Ett flertal If-kunder har den senaste tiden utsatt för fysiska bedrägerier där gärningspersonerna gör hembesök och utger sig från att komma från bland annat If. De drabbade kunderna är främst äldre personer. – Vi vill understryka att varken vi eller andra seriösa aktörer gör hembesök på det sätt som sker i dessa fall, säger Ann Hassel Tano, utredningschef på If.
Backventil den mest hållbara åtgärden enligt unikt forskningsprojekt18.2.2025 08:02:00 CET | Pressmeddelande
Tillsammans med forskningsinstituten CICERO och IVL Svenska Miljöinstitutet har If låtit undersöka hur hållbara olika åtgärder är för att skydda hem mot extrem nederbörd och för att förebygga skador. Analysen visar att backventilen är den åtgärd som mest sannolikt både minskar kostnader och utsläpp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum