Transportföretagen-logo

Transportföretagen

Abonnera
Följ

Abonnera på pressmeddelanden från Transportföretagen

Få samtliga pressmeddelanden från Transportföretagen genom att skriva in din e-postadress nedan. Du kan avsluta ditt abonnemang när du vill.

Transportföretagen

Transportföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för transportnäringen. Vi har 9 200 anslutna medlemsföretag med 206 000 anställda.

Kategori

Slopat karensavdrag riskerar slå hårt mot transportbranschen10.6.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande

Två av tre företag inom transportbranschen bedömer att sjukfrånvaron skulle öka om karensavdraget avskaffas, vilket kan leda till mer övertid och stramare schemaläggning för övrig personal. Samtidigt säger sex av tio att de skulle bli mer försiktiga vid rekryteringar – den högsta andelen av alla undersökta branscher. Det visar en ny undersökning från Svenskt Näringslivs Företagarpanel.

Nu ska Trafikverket ge mer infrastruktur för pengarna5.6.2026 13:58:57 CEST | Pressmeddelande

Ökad punktlighet på järnvägen och mer underhållsarbete. Det lyfter Trafikverket fram som några av effekterna av deras satsning ”Kraftsamling för ett närmare Sverige” , som de redovisade för infrastrukturminister Andreas Carlson på fredagen. Samtidigt kvarstår frågan vad som händer med bildandet av ett statligt projektbolag, som vid sidan av Trafikverket ska få bygga nya vägar och järnvägar.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Sista
  • >>

Transportföretagen är bransch- och arbetsgivarorganisationen för transportnäringen. Vi har 9 200 anslutna medlemsföretag med 206 000 anställda.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye