Neuroförbundet-logo

Neuroförbundet

Neuroförbundet är en partipolitiskt oberoende intresseorganisation för människor i Sverige som lever med neurologiska diagnoser eller symtom samt deras familj och anhöriga. Vi finns för att ge våra medlemmar information, stöd och framtidstro.

Vårt mål är att personer som lever med neurologiska diagnoser ska ha samma möjligheter och rättigheter som alla andra. Utgångspunkten är att alla har rätt till ett värdigt liv.

Kategori
Visa

Neuroförbundet satsar 1,2 miljoner på forskning om snävare LSS-tillämpning28.11.2025 14:02:37 CET | Pressmeddelande

Neuroförbundet beviljar 1,2 miljoner kronor till en ny forskningsstudie vid Marie Cederschiöld högskola som ska granska kommunernas allt mer restriktiva tillämpning av LSS. Studien genomförs av docent Ola Segnestam Larsson och professor Magnus Tideman och ska kartlägga varför kommunerna tar fram egna riktlinjer, hur dessa styr besluten och vilka konsekvenser de får för individers vardag och rättssäkerhet.

Neuroförbundet utlyser årliga forskningsmedel för banbrytande neurologisk forskning14.8.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande

Neuroförbundet, Sveriges ledande patientorganisation för personer med neurologiska diagnoser, tillkännager idag utlysningen av sina årliga forskningsanslag. Förra året fördelades över 3,5 miljoner kronor till 38 olika forskningsprojekt, och i år förväntas en liknande summa delas ut. "Genom att stödja en bred palett av neurologisk forskning vill vi bidra till att förbättra livskvaliteten för personer som lever med olika neurologiska diagnoser," säger Lise Lidbäck, ordförande för Neuroförbundet. "Förra året stöttade vi projekt inom allt från ALS och MS till Parkinsons sjukdom och stroke."

Neuroförbundet utlyser 2 miljoner kronor till banbrytande CP-forskning15.4.2025 09:28:15 CEST | Pressmeddelande

Neuroförbundet, Sveriges ledande patientorganisation för personer med neurologiska diagnoser, tillkännager idag utlysningen av sitt stora forskningsanslag på 2 miljoner kronor. I år riktas anslaget specifikt mot forskning om cerebral pares (CP). "Genom att fokusera på CP-forskning vill vi driva på utvecklingen av nya behandlingsmetoder och förbättra livskvaliteten för personer som lever med denna diagnos," säger Lise Lidbäck, ordförande för Neuroförbundet.

Neuroförbundet ger både ris och ros till regeringens budget19.9.2024 11:43:00 CEST | Pressmeddelande

En av Neuroförbundets två viktigaste önskningar inför budgeten uppfylldes när regeringen igår meddelade att statsbidraget till funktionshinderorganisationerna höjs. ”Det känns fantastiskt att regeringen äntligen lyssnat”, säger Lise Lidbäck, ordförande i Neuroförbundet. En annan positiv nyhet är den föreslagna indexeringen av assistansersättningen, som skulle skapa en större förutsägbarhet för de av Neuroförbundets medlemmar som har personlig assistans. Mindre positivt är det begränsade generella satsningarna på sjukvård, som dock innehåller några välkomna delar.
  • 1
  • 2
  • Sista
  • >>

Neuroförbundet är en partipolitiskt oberoende intresseorganisation för människor i Sverige som lever med neurologiska diagnoser eller symtom samt deras familj och anhöriga. Vi finns för att ge våra medlemmar information, stöd och framtidstro.

Vårt mål är att personer som lever med neurologiska diagnoser ska ha samma möjligheter och rättigheter som alla andra. Utgångspunkten är att alla har rätt till ett värdigt liv.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye