
Hur ska Avestas framtida centrum se ut och fungera?
Välkommen till en presentation
av Avestas visionära stadsplan
som presenteras
Onsdag 29 augusti kl 15.00
i Koppardalens Utvecklingscentrum, Polervägen 12 i Avesta
av stadsbyggnadsforskaren Alexander Ståhle och huvudprojektledare Peter Elmlund.
De ska berättaom de förslag de arbetat fram för Avestas centrum.
Deras arbete har skett inom ramen för Axel och Margaret Ax:sons stiftelses projekt Visionär stadsplan för Avesta. Tidigare under dagen har arbetet presenterats för fastighetsägare och näringsidkare i centrum.
Har ni frågor ring mig på tel 0226 64 56 93 eller mejla kerstin.eriksson@avesta.se
Enligt uppdrag och
Med vänlig hälsning
Kerstin Eriksson, Tillväxt Avesta
Om
När du kommer till Avesta känner du styrkan i älven och värmen från människorna. En 400-årig industrihistoria blandar sig med allt det gröna, hissnande vackra i Koppardalen. Här hittar du kraften från stålet som formats vid martinugnarna under århundraden, idag en styrka hos alla de företag som hittar hit.
Här är det enkelt att verka, leva och andas. Dra några djupa andetag och dina lungor fylls av energi. Här finns plats för udda och lagom, visenter och köpcentrum. Masar och skating. Avesta är där utomhus är mer än Stora och Lilla Helvetet.
Följ Avesta kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Avesta kommun
Avesta Art 2024 - Fluid12.3.2024 20:57:28 CET | Pressmeddelande
Avesta Art 2024 öppnar portarna för en ny utställning den 18 maj i Verket, Avesta. Årets utställning binds samman under titeln ”Fluid”.
Invigning av Lingården20.2.2024 08:33:50 CET | Pressinbjudan
Avesta kommun öppnar en ny avdelning för särskilt boende. Invigningen sker fredagen den 23 februari mellan 14.00-15.00.
Anmälan Lex Sarah - Avesta kommun påbörjar utredning7.2.2024 15:11:24 CET | Pressmeddelande
Avesta kommun har lämnat in en anmälan i enlighet med Lex Sarah till inspektionen för vård och omsorg (IVO). En intern utredning är påbörjad i samband med detta.
Basindustrin i kris och beredskap - temat för Avestasamtalens nionde konferens5.12.2023 15:43:41 CET | Pressmeddelande
Vilken betydelse och roll har svensk basindustri i kris? Det är huvudfrågan när den nionde nationella konferensen Avestasamtalen arrangeras 20 december i Avesta.
Då flyttar Vattenfall Services till sin nya etablering29.9.2023 10:00:42 CEST | Pressmeddelande
Vattenfall Services meddelar en kommande etablering på Industrigatan 11, Källhagen i Avesta. Denna strategiska flytt är planerad att äga rum den 1 september 2024.