Konkurrensverket

Swedish Match har inte missbrukat sin dominans

Dela
Patent- och marknadsöverdomstolen har i en dom i dag gjort en annan bedömning än Konkurrensverket och Patent- och marknadsdomstolen och funnit att Swedish Match inte missbrukat sin dominerande ställning på marknaden.

Swedish Match dömdes i februari 2017 av Patent- och marknadsdomstolen att betala närmare 38 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift för att ha agerat på ett sätt som väsentligen försämrade konkurrenternas förutsättningar att konkurrera. Swedish Match frias nu från skyldigheten att betala konkurrensskadeavgift.

– Domstolen gör en annan bedömning av Swedish Matchs agerande än vad Konkurrensverket och Patent- och marknadsdomstolen gjort. Nu får vi analysera domen inför fortsatta överväganden om prioriteringar, säger Konkurrensverkets generaldirektör Rikard Jermsten.

Konkurrensverket har i målet hävdat att Swedish Match genom införande av strikta regler beträffande hyllkantsetiketter i snuskylarna ute i butik och det sätt som Swedish Match tillämpade etikettsystemet på begränsade konkurrenternas möjligheter att kommunicera sina priser och varumärken.

Patent- och marknadsöverdomstolen konstaterar nu att Swedish Match har haft en dominerande ställning på den svenska snusmarknaden under den aktuella perioden och att systemet med hyllkantsetiketter i sig har varit konkurrensbegränsande, men att etikettsystemet har kunnat motiveras av objektivt godtagbara skäl. Konkurrensverket har inte heller visat att etikettsystemet i kombination med sättet som Swedish Match genomförde och tillämpade etikettsystemet på har utgjort ett missbruk av dominerande ställning. Domen kan inte överklagas.

För ytterligare information, kontakta: 
Jimmy Dominius, pressekreterare, tfn 076-542 15 80, jimmy.dominius@kkv.se Cecilia Widhagen, Processråd, tfn 08-700 15 20 
Eva Persson, Processråd, tfn 08-700 15 87

Kontakter

Om

Konkurrensverket
Konkurrensverket

103 85 Stockholm

08-700 16 00http://www.konkurrensverket.se/

Konkurrensverket arbetar för en effektiv konkurrens i privat och offentlig verksamhet till nytta för konsumenterna, och för en hållbar och effektiv offentlig upphandling till nytta för det allmänna och marknadens aktörer. På Konkurrensverket.se kan du prenumerera på vårt nyhetsbrev och på utskick av nyheter och pressmeddelanden.

Följ Konkurrensverket

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Konkurrensverket

Nätläkarbolag bötfälls för konkurrensbegränsande samarbete om annonsering av digitala vårdtjänster3.4.2025 14:43:53 CEST | Pressmeddelande

Fyra nätläkarbolag har ingått överenskommelser om att avstå från att annonsera sina tjänster på Google Sök på ett sådant sätt att de inte konkurrerade fullt ut om alla kunder. Konkurrensverket har därför beslutat att tre av bolagen ska betala konkurrensskadeavgift för att ha brutit mot förbudet mot konkurrensbegränsande samarbete. Det sammantagna bötesbeloppet uppgår till cirka 26 miljoner kronor. Det fjärde bolaget slipper betala konkurrensskadeavgift eftersom bolaget anmälde överträdelserna till Konkurrensverket.

Konkurrensverkets beslut att bötfälla leverantör av VVS-produkter för prisstyrning står fast21.3.2025 15:31:53 CET | Pressmeddelande

Tapwell bröt mot konkurrensreglerna när företaget begränsade återförsäljares möjligheter att själva bestämma priset på företagets produkter vid försäljning över internet. Det bekräftar Patent- och marknadsdomstolen i ett beslut i dag. Det innebär att Konkurrensverkets beslut om att företaget ska betala 16,9 miljoner kronor i konkurrensskadeavgift står fast.

Åtaganden från drivmedelsbolag ger bättre förutsättningar för priskonkurrens2.12.2024 16:22:38 CET | Pressmeddelande

Konkurrensverket har utrett en misstanke om den löpande och offentliga publiceringen av rekommenderade priser på bensin och diesel som Circle K, OKQ8 och Preem har gjort på sina webbplatser kan utgöra en samordning som strider mot konkurrenslagen. Drivmedelsbolagen har nu frivilligt åtagit sig att upphöra med den offentliga publiceringen. Enligt Konkurrensverkets bedömning är farhågorna om konkurrensproblem till följd av publiceringen därmed avhjälpta och utredningen avslutas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye