Läkemedelsverket varnar för användning av hormonkrämen Progesterall
29.4.2019 10:07:02 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Krämen har sålts i flera webshopar i Sverige, men någon ansvarig importör finns inte. Läkemedelsverket har därför varit i kontakt med tillverkaren i USA, som försäkrat att de inte kommer sälja krämen till konsumenter i Sverige.
Läkemedelsverket har också under 2018 bedrivit tillsyn mot flera av webshoparna som i flera fall då upphört med försäljningen. I de fall försäljningen av Progesterall inte upphör, kan Läkemedelsverket komma att inleda ytterligare tillsynsärenden mot berörda säljare.
Läkemedelsverket bedömer att det är oklart om - och i vilken mån - progesteron tas upp genom huden, något som påstås i marknadsföringen. Det går därför inte att säkert bedöma vilka risker som användning av krämen skulle kunna medföra.
Om progesteron tas upp genom huden till blodet, skulle detta kunna leda till menstruationsrubbningar, nedsatt fertilitet och trötthet. Läkemedelsverkets råd är att inte använda krämen och lämna tillbaka den till inköpsstället.
Om man upplever att krämen medfört medicinska problem, är Läkemedelsverkets råd att man tar kontakt med vården för råd.
Fakta om progesteron
Progesteron är ett hormon, som bildas i kvinnans äggstock direkt efter ägglossningen. Progesteron verkar på livmoderns slemhinna för att göra den mottaglig för ett befruktat ägg. Om ingen befruktning skett, upphör progesteronproduktionen och slemhinnan stöts bort – det vill säga en menstruation inträffar.
Progesteron och progesteronliknande läkemedel används både vid fertilitetsbefrämjande behandling och i syfte att hämma fertiliteten, till exempel i olika p-piller. Vid användning av östrogen mot klimakteriebesvär ges progesteronliknande läkemedel för att motverka överstimulering av livmoderns slemhinna.
Nyckelord
Kontakter
Elin Maria Bergsten, Utredare, Läkemedelsverket
Telefon: 018- 17 46 58
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
Tina Crafoord blir ny direktör på Läkemedelsverket20.5.2026 11:57:09 CEST | Pressmeddelande
Tina Crafoord kommer närmast från Folkhälsomyndigheten där hon idag är chef med ansvar för vaccinrekommendationer och kunskapsunderlag för nationella vaccinationsprogram. Tina Crafoord tillträder rollen som direktör på Läkemedelsverket den 18 augusti.
Läkemedelsverket får ytterligare regeringsuppdrag om förberedelsearbetet för EU:s hälsodataförordning12.5.2026 07:48:03 CEST | Pressmeddelande
Regeringen uppdrar åt Läkemedelsverket, Inspektionen för vård och omsorg (IVO) och E-hälsomyndigheten att förbereda för rollen som myndighet för digital hälsa enligt EU:s hälsodataförordning, EHDS.
Huggormen är vaken – agera snabbt om du blir biten7.5.2026 07:30:00 CEST | Pressmeddelande
Att huggormarna nu vaknat av värmen är tydligt. Nu ökar samtalen om huggormsbett till Giftinformationscentralen. Uppemot 400 personer vårdas varje år på sjukhus till följd av huggormsbett. Många behöver motgift.
Nytt regeringsuppdrag utreder barnmorskors möjlighet att förskriva abortläkemedel4.5.2026 13:46:09 CEST | Pressmeddelande
Regeringen ger Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att utreda om, och i så fall hur, barnmorskor ska få förskriva läkemedel som används vid abort.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
