Nytt regeringsuppdrag utreder barnmorskors möjlighet att förskriva abortläkemedel
4.5.2026 13:46:09 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Regeringen ger Socialstyrelsen och Läkemedelsverket i uppdrag att utreda om, och i så fall hur, barnmorskor ska få förskriva läkemedel som används vid abort.

Socialstyrelsen och Läkemedelsverket ska utreda juridiska och andra förutsättningar för barnmorskor att förskriva läkemedel som används vid abort och vid behov lämna nödvändiga författningsförslag. Myndigheterna ska utifrån sina respektive ansvarsområden beakta vilka läkemedel som bör omfattas, behov av utbildnings- och kompetenskrav hos barnmorskor och vilka konsekvenser det skulle innebära om barnmorskor får rätt att förskriva läkemedel som används vid abort.
– Vi ser fram emot att utreda denna fråga vidare. Det är viktigt att den abortvård som ges är patientsäker och av god kvalitet. Att möjliggöra barnmorskors förskrivningsrätt av läkemedel som används vid abort skulle kunna bidra till en mer flexibel användning av läkares och barnmorskors kompetens inom abortvården, säger Eva Pettersson, tillförordnad enhetschef vid Läkemedelsverket.
Bakgrund
Regeringen har föreslagit ändringar i abortlagen för att modernisera den och anpassa den till den medicinska utvecklingen och gravida kvinnors behov. Som en del av detta arbete ska Socialstyrelsen och Läkemedelsverket utreda juridiska och andra förutsättningar för barnmorskor att förskriva läkemedel som används vid abort.
Slutredovisning 2027
Socialstyrelsen och Läkemedelsverket ska senast den 30 november 2026 lämna en gemensam muntlig delredovisning av uppdraget till Regeringskansliet, och senast den 31 maj 2027 lämna en gemensam skriftlig slutredovisning. Myndigheterna kommer att föra dialog med Universitetskanslersämbetet (UKÄ) och berörda professionsföreningar under utredningsarbetet.
Nyckelord
Kontakter
Läkemedelsverkets presstjänst
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seBilder

Länkar
Läkemedelsverket arbetar för att patienten, hälso- och sjukvården samt djursjukvården får tillgång till säkra och effektiva produkter och att de används ändamålsenligt och effektivt. Läkemedelsverkets vision är att vara en ledande kraft i samverkan för bättre hälsa.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Rätten att förskriva adhd–läkemedel bör inte utökas2.6.2026 09:13:59 CEST | Pressmeddelande
Andelen av befolkningen som har en adhd-diagnos har ökat kraftigt åren 2010–2025. Bland unga, 13–17 år, har cirka 10 procent av flickorna och knappt 15 procent av pojkarna en adhd-diagnos eller uttag av adhd-läkemedel, enligt en rapport från Läkemedelsverket. Myndigheten vill i stället för utökad förskrivningsrätt få ett nytt uppdrag och utreda förutsättningarna för en flerårig försöksverksamhet där läkare med specialistkompetens i allmänmedicin ska kunna ansöka om dispens för att förskriva centralstimulerade läkemedel för vuxna.
Swetrial öppnar utlysningar för att stärka Sveriges kapacitet för kliniska prövningar1.6.2026 12:30:27 CEST | Pressmeddelande
Den 1 juni öppnar Swetrial årets utlysningar för statsbidrag till kliniska prövningsnätverk och nationella satsningar. Satsningen ska stärka Sveriges förmåga att attrahera och genomföra fler kliniska prövningar – till nytta för patienter, hälso- och sjukvården och Sveriges konkurrenskraft inom life science.
Därför är det så svårt att få tag på östrogen som plåster, spray och gel28.5.2026 07:55:17 CEST | Pressmeddelande
Efterfrågan överskrider fortfarande tillgången på de plåster, spray och gel med östrogen som används vid behandling av klimakteriebesvär. Nya leveranser väntas komma, men tillgången bedöms fortsatt vara osäker.
Läkemedelsverket stärker beredskapen – kartlägger medicinteknikbranschen26.5.2026 08:57:37 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket och E-hälsomyndigheten har fått i uppdrag av regeringen att stärka Sveriges beredskap för medicintekniska produkter. Nu efterlyser myndigheterna branschens hjälp för att skapa en bättre bild av hur marknaden fungerar i dag – och bjuder in till en enkät.
Tina Crafoord blir ny direktör på Läkemedelsverket20.5.2026 11:57:09 CEST | Pressmeddelande
Tina Crafoord kommer närmast från Folkhälsomyndigheten där hon idag är chef med ansvar för vaccinrekommendationer och kunskapsunderlag för nationella vaccinationsprogram. Tina Crafoord tillträder rollen som direktör på Läkemedelsverket den 18 augusti.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum