EU-samarbete om restnoterade läkemedel
5.7.2019 11:18:53 CEST | Läkemedelsverket | Pressmeddelande
Ett läkemedel kallas restnoterat när det under en period inte går att beställa från tillverkaren. Det kan finnas flera olika anledningar till att ett företag tillfälligt inte kan leverera sitt läkemedel, till exempel problem i tillverkningen, brist på aktiv läkemedelssubstans eller att efterfrågan på läkemedlet blivit oväntat högt.
Restnoterade läkemedel är ett ökande globalt problem som omfattar många aktörer, från läkemedelstillverkare via sjukvård, apotek till patienten.
- Restnoteringarna har ökat de senaste åren och är idag ett globalt problem, säger Johan Andersson, enhetschef vid Läkemedelsverket. Inom EU samarbetar myndigheterna för att hitta lösningar på grundorsakerna och hjälpa sjukvård och patienter att hantera restsituationerna.
När en restnotering uppstår, eller riskerar att uppstå, har läkemedelsföretaget skyldighet att anmäla detta till Läkemedelsverket. Företagen bör också löpande hålla partihandlare, apotek och hälso- och sjukvård informerade om kritiska restsituationer.
Ju tidigare hälso- och sjukvården får information om att det kan bli brist på ett läkemedel, desto bättre förutsättningar har man att hitta andra läkemedelsbehandlingar för patienten.
Läkemedelsmyndigheter i Europa samverkar
EU:s läkemedelsmyndigheter arbetar tillsammans för att öka tillgängligheten på läkemedel samt hjälpa sjukvården att hantera de situationer då brist på läkemedel uppstår.
De europeiska läkemedelsmyndigheterna har tagit fram en gemensam vägledning för hur läkemedelstillverkare ska rapportera restsituationer, tillsammans med en vägledning för hur läkemedelsmyndigheter bör kommunicera.
Syftet med de båda dokumenten är att underlätta för alla berörda aktörer att tidigt identifiera och hantera effekterna av restnoteringar så att patienter inte drabbas i onödan.
Vägledningarna är delar i en rad insatser som har planerats att genomföras av de europeiska läkemedelsmyndigheterna under 2018-2020.
Nyckelord
Kontakter
Presskontakt
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Ny information om läkemedelstillgänglighet i söktjänst och på webbsidor1.4.2026 16:56:03 CEST | Pressmeddelande
Läkemedelsverket publicerar nu även information om planerade försäljningsuppehåll för läkemedel, både tillfälliga och permanenta. Samtidigt byter tjänsten namn från Sök restanmälda läkemedel till Sök anmälda försäljningsuppehåll och webbinformationen om läkemedelstillgänglighet har uppdaterats. Förändringarna ger vård, apotek och företag en mer samlad och aktuell bild av tillgänglighet för läkemedel.
Spårbarhet avgörande för säker användning av medicinteknik1.4.2026 09:16:01 CEST | Pressmeddelande
Alla som hanterar medicintekniska produkter i vården behöver bidra till att det går att följa en produkt från tillverkare till brukare. Utan fungerande spårbarhet riskerar produkter med brister att inte åtgärdas i tid – vilket kan få allvarliga konsekvenser för patienters säkerhet.
Gemensam informationsstruktur ska stärka kliniska prövningar i Sverige31.3.2026 08:25:12 CEST | Pressmeddelande
Idag saknas ett enhetligt sätt att följa upp hur kliniska prövningar genomförs i Sverige. Det gör det svårt att få en samlad bild av exempelvis antal pågående prövningar, hur lång tid det tar att starta dem och om mål för att rekrytera patienter uppfylls. Nu startar ett nationellt projekt för att ändra på det.
Kristian Seth ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse27.3.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Regeringen har utsett Kristian Seth till ny ledamot i Läkemedelsverkets styrelse. Kristian Seth är chef för analysavdelningen på Pensionsmyndigheten.
Miljön kan spela större roll än väntat i spridningen av antibiotikaresistens23.3.2026 12:32:53 CET | Pressmeddelande
Antibiotikaresistens är ett av de största globala hoten mot folkhälsan. En ny rapport från Läkemedelsverkets Kunskapscentrum för läkemedel i miljön visar att miljöns roll i utvecklingen och spridningen av resistens kan vara mer betydande än vad som ofta antas. Rapporten ska bidra till arbetet med Sveriges strategi mot antimikrobiell resistens (AMR) 2026–2035.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
