Läkemedelsverket förbjuder två självtester för covid-19
Självtester är medicintekniska produkter som regleras av svensk lagstiftning och gällande EU-direktiv. I likhet med andra medicintekniska produkter måste de vara CE-märkta. Självtesters användbarhet och lämplighet för att användas av lekmän ska granskas och certifieras av ett oberoende granskningsföretag (så kallat anmält organ).
Självtesterna förbjuds då försäljare och tillverkare inte har kunnat visa tillräcklig dokumentation för att visa produkternas säkerhet och prestanda. Till exempel saknas giltiga certifikat från anmält organ.
De båda produkterna har sålts av företagen ZandCell AB respektive Dental Clinic Sweden. Marknadsförbuden är kopplade till ett vite om 10 000 SEK om inte marknadsföringen upphör snarast. Besluten kan överklagas i ytterligare tre veckor.
Läkemedelsverket och Folkhälsomyndigheten har tidigare generellt avrått från användning av självtester för covid-19 då informationen om dess exakthet och känslighet för att diagnostisera covid-19-infektion är begränsad.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour
Tel:018-18 36 25press@lakemedelsverket.seLänkar
Om
Godkännanden och tillsyn av läkemedel, naturläkemedel, mediciner, kosmetika och medicintekniska produkter
Läkemedelsverket är en myndighet under regeringen med uppdrag att främja den svenska folk- och djurhälsan.
Målsättningen är att den enskilde patienten och hälso- och sjukvården ska få tillgång till säkra och effektiva läkemedel. Dessa ska vara av god kvalitet, med positiv nytta/riskbalans och ska användas på ett ändamålsenligt och kostnadseffektivt sätt.
Till vårt ansvarsområde hör även att främja säkerheten och kvaliteten för kosmetika och hygienprodukter samt ansvara för tillsyn av tillverkare och produkter inom det medicintekniska området. Vi ger också tillstånd till och utövar tillsyn över apoteksverksamheten i Sverige. Utöver detta ska Läkemedelsverket även stödja forskning och innovation inom våra ansvarsområden. Giftinformationscentralen och Läkemedelsupplysningen är en del av Läkemedelsverket.
Verksamheten är i huvudsak avgiftsfinansierad, men finansieras även genom statliga anslag och bidrag.
Följ Läkemedelsverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkemedelsverket
Läkemedelsverket föreslår stärkt beredskap för medicintekniska produkter16.12.2025 12:13:34 CET | Pressmeddelande
Sverige behöver stärka sin beredskap för att säkra tillgången till medicintekniska produkter i kris och krig. I en ny delredovisning till regeringen föreslår Läkemedelsverket bland annat ett bredare uppdrag, nya digitala system för lägesbilder samt ett tydligare gemensamt myndighetsansvar.
Naloxon nässprej är verksamt även mot nya opioider16.12.2025 09:24:07 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket bedömer att den nuvarande rekommenderade doseringen av naloxon nässprej är tillräcklig för att upphäva effekterna även av överdoser med nya potenta opioider. Naloxon är ett motgift mot alla sorters opioider och finns att köpa receptfritt på apotek.
Nordiska skillnader i förskrivning av antidepressiva läkemedel trots liknande rekommendationer15.12.2025 09:34:07 CET | Pressmeddelande
Förskrivningen av antidepressiva läkemedel är högre i Sverige jämfört med i Danmark och Norge och skillnaderna mellan länderna har ökat över tid. Resultaten beror förmodligen inte på ländernas behandlingsrekommendationer, eftersom de har flera betydande likheter. De underliggande orsakerna till de förändrande förskrivningsmönstren behöver studeras vidare.
Läkemedelsverket redovisar framsteg inom psykisk hälsa och suicidprevention12.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har under 2025 fortsatt arbetet med att stärka och utveckla insatserna inom området psykisk hälsa och suicidprevention. Fokus under året har varit att främja en ändamålsenlig läkemedelsanvändning och att minska risken för att läkemedel används i självskadande syfte.
Tillsynen av Millennium avslutad3.12.2025 08:03:00 CET | Pressmeddelande
Läkemedelsverket har avslutat sin tillsyn av produkterna inom programmet Millennium, tillverkade av Cerner Corporation. Tillsynen inleddes i november 2024 och syftade till att granska produkternas kvalificering, klassificering och om de följde de regulatoriska kraven.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
