Inkomstras för pensionerade läraren utan tjänstepension
– Det är tydligt att tjänstepensionen är en allt viktigare del av den framtida pensionen. Inkomstraset kan bli brant för den som lämnar arbetslivet utan tjänstepension, säger Tomas Carlsson, pensionsexpert på Collectum.
Pensionen kan motsvara upp till två tredjedelar av den tidigare inkomsten, under förutsättning att man har tjänstepension under hela arbetslivet och jobbar heltid i 40 år. För den som saknar tjänstepension blir pensionen väsentligt lägre.
En privatanställd lärare utan tjänstepension får 37 procent av sin tidigare inkomst i allmän pension, enligt Collectums beräkningar. Med den kollektivavtalade tjänstepensionen ITP får samma lärare i stället 64 procent av sin tidigare inkomst i pension.
Den allmänna pensionen har ett inkomsttak på 40 250 kronor i månaden. För att den samlade pensionen ska stå i proportion till den tidigare lönen har arbetsmarknadens parter kommit överens om att pensionssparare som har en lön över taket ska få betydligt större avsättningar till tjänstepensionen, jämfört med den som har en lägre lön. Tjänstepension blir därför ännu viktigare för den som har en högre lön.
– Oavsett hur mycket man tjänar är det viktigt att alltid jobba hos en arbetsgivare som erbjuder tjänstepension. Med den kollektivavtalade tjänstepensionen ITP får du mesta möjliga pension för pengarna, säger Tomas Carlsson.
Tjänstepensionen är den del av pensionen som arbetsgivaren betalar. Den allmänna pensionen från staten består av inkomstpension och premiepension. Under mars och april kommer det röda kuvertet från Collectum med bland annat en prognos över den framtida tjänstepensionen och besked om hittills intjänad tjänstepension.
Bifogad bilaga: Räkneexempel och diagram
För mer information, kontakta gärna:
Daniel Kinnerup, pressansvarig Collectum, 073-940 16 84
Tomas Carlsson, pensionsexpert Collectum, 070-091 76 25
Nyckelord
Dokument
Om
Collectum administrerar tjänstepensionen ITP med målet att privatanställda tjänstemän ska få så hög pension som möjligt.
ITP omfattar 2,7 miljoner tjänstemän och vi förmedlar årligen ungefär 60 miljarder kronor i premier från 37 000 arbetsgivare med kollektivavtal.
Vi ägs av våra kunder som representeras av Svenskt Näringsliv, Förhandlings- och samverkansrådet PTK, Ledarna, Sveriges Ingenjörer och Unionen.
Följ Collectum
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Collectum
Ny rapport visar hur tjänstepensionens betydelse ökar28.5.2024 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Idag får riksdagens samtliga ledamöter, pensionsgruppen, finansminister Elisabeth Svantesson och socialförsäkringsminister Anna Tenje rapporten ”Mer pension för pengarna - Så bidrar den svenska modellen till en starkare tjänstepension”. Rapporten, som är framtagen av arbetsmarknadens parter, lyfter fram hur tjänstepensionen ITP ger mer pension för pengarna och bidrar till välfärden.
ITP-information för tjänstemän flyttar till avtalat.se12.2.2024 09:57:00 CET | Pressmeddelande
Den 11 mars 2024 flyttar all information om ITP för landets över 2 miljoner tjänstemän med kollektivavtal till avtalat.se från collectum.se. Det innebär att tjänstemännen istället loggar in på avtalat.se för att se sitt innehav, göra val och få information om övriga försäkringar kopplade till sin anställning. Collectum fortsätter att administrera tjänstepensionen ITP och för de 37 000 arbetsgivare som idag rapporterar till Collectum är det inga förändringar.
Collectum vinner pris för bästa intranät2.2.2024 10:01:46 CET | Pressmeddelande
Collectum, som administrerar tjänstepensionen ITP, vinner pris för bästa intranät. Tävlingen utgår ifrån Sveriges största webbplatsundersökning med svar från över 100 000 respondenter och utförs av Web Service Award.
Tjänstemän är inte oroliga inför pensionen10.8.2023 07:12:44 CEST | Pressmeddelande
Sju av tio eller 76 procent av tjänstemännen känner sig lugna inför sin ekonomiska situation som pensionär. 23 procent är oroliga. Det visar en undersökning som Ipsos genomfört på uppdrag av Collectum, bland privatanställda tjänstemän som har tjänstepensionen ITP. Det är elfte året i rad som mätningen genomförs och resultatet är relativt stabilt sedan den första mätningen år 2013.
Tjänstemän: Lätt att förstå pensionsinformationen i det röda kuvertet5.7.2023 07:02:00 CEST | Pressmeddelande
Nästan nio av tio tycker det är lätt att förstå innehållet i årsbeskedet som kommer i det röda kuvertet. Det uppger i alla fall 86 procent av de tjänstemän som läst sitt besked i år, enligt en undersökning som Ipsos genomfört på uppdrag av Collectum. Totalt gick det under våren ut röda kuvertet till två miljoner privatanställda tjänstemän.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
