TV-profilen Lisa Lemke en av sju svenska finalister i Embla Food Awards
15.12.2021 08:00:00 CET | Lantbrukarnas Riksförbund | Pressmeddelande

Embla Food Awards delas ut vartannat år för att hylla den nordiska matkulturen.
2022 delas priset ut i Oslo, den 11 mars och de svenska finalisterna kommer från Södermanland, Västerbotten, Dalarna, Halland, Uppland och Skåne.
En av dem är TV- och mediaprofilen Lisa Lemke från Skrea Gård i Falkenberg som bland annat har synts i SVT-programmet Tupp & Timjan – och häromåret i LRFs julkalender.
Lisas hjärtefråga är att maten ska produceras på ett hållbart sätt på våra svenska lantbruk. Hon vill bidra till att skapa bättre förutsättningar för svenska bönder och att konsumenterna ska få en bredare förståelse för var maten de äter faktiskt kommer ifrån.
- Det här är ett område som inte bara ligger mig varmt om hjärtat, utan är drivkraften i allt jag gör, säger Lisa Lemke.
Bland de övriga nominerade finalisterna hittar vi bland annat Bjärefågel, initiativtagaren för Farmer Time och isciderproducenten från Västerbotten.
Här är samtliga sju svenska finalister:
Årets Mat för många
Sara Seing, kostchef, Södertälje kommun
Sara Seing har med sitt ledarskap lyckats använda skolmåltiderna för att utveckla lokala initiativ för mer hållbart producerad mat. Hon har i drygt 20 år framgångsrikt använt skolmåltiden för att stödja en hållbar lokal livsmedelsproduktion.
Årets Mat för barn och unga
Karin Carlsson, landsbygdsutvecklare, Hushållningssällskapet
Karin Carlsson har genom att introducera Farmer Time i Sverige skapat möjlighet för barn och ungdomar att möta bonden och odlaren och få en djupare förståelse för hur maten blir till. Genom ett digitalt system kopplas skolklasser och lantbrukare ihop för att ge barnen möjlighet att se vad som händer på en gård och få svar på sina frågor.
Årets livsmedelsentreprenör
Andreas Sundgren, Brännlands Cider, Röbäcksdalen Västerbotten
Andreas har bevisat att det går att göra ett dessertvin i världsklass och odla svenska äpplen på nordliga breddgrader. Han har skapat en högkvalitativ iscider som drivs av de svenska äpplenas unika ”terroir” i Röbäcksdalen utanför Umeå.
Årets matdestination
Stora Skedvi, Dalarna
I Stora Skedvi har Anders Åkerberg byggt upp en välbesökt verksamhet med saluhall, restaurang, mejeri och bageri. Allt med den lokala matproduktionen i centrum.
Årets matkommunikatör
Lisa Lemke, kock, Falkenberg
TV-program, kokböcker, tidningar och sociala medier. Lisa Lemke använder alla sina kanaler för att kommunicera sin hjärtefråga om att maten ska produceras på ett hållbart sätt på våra svenska lantbruk.
Årets mathantverkare
Sophia Lovén, Temp:ish, Roslagen
Idén om Temp:ish startade i Sophias studentlägenhet. Temp:ish är en soja – glutenfri, växtbaserad proteinkälla, som består av fermenterad lupinböna, ekologiskt odlad i Skåne. Idag drivs hantverksproduktionen på den egna gården i Roslagen.
Årets matproducent
Bjärefågel, Torekov, Skåne.
Per–Olof Ingemarsson driver familjeföretaget Bjärefågel på Bjärehalvön i Skåne. Han har visat att det går att kombinera höga krav på kvalité, miljö och god djuromsorg och driva en hållbar fågeluppfödning på Bjärehalvön.
Den svenska juryn består av Lena Åsheim, LRF, Fredrik Eriksson, kock och Lena Johansson, lantbruksjournalist.
Läs mer om Embla Food Awards här
Nyckelord
Kontakter
För mera information, kontakta LRF pressavdelning 010-184 40 70
Bilder

Om
Lantbrukarnas Riksförbund, LRF, är en intresse- och företagarorganisation för det gröna näringslivet med cirka 140 000 medlemmar. Gemensamt för flertalet av medlemmarna är att de har sin bas i jord, skog, trädgård och landsbygdens miljö. LRF är också en samlande organisation för lantbrukskooperativa företag, som exempelvis Arla och Lantmännen. LRFs medlemmar driver omkring 60 000 företag och LRF är därmed Sveriges största småföretagarorganisation. Totalt omsätter hela det gröna näringslivet, det vill säga jord- och skogsbruk, trädgård, fiske och vattenbruk samt livsmedels- och skogsindustrier, 151 miljarder kronor, vilket är 3,4 procent av landets BNP. Källa: Jordbruksverket
Följ Lantbrukarnas Riksförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Lantbrukarnas Riksförbund
Långsiktighet i en orolig tid – LRF:s stämma 202626.5.2026 06:32:00 CEST | Pressinbjudan
Årets riksförbundsstämma (idag den 26 & 27 maj) hålls i ett valår, i en tid av snabba politiska förändringar och orolig omvärld. Det ger särskild tyngd åt de politiska vägval och prioriteringar som kommer diskuteras på stämman. Under dagarna medverkar högt uppsatta politiska företrädare, som Sveriges finansminister Elisabeth Svantesson och Socialdemokraterna ekonomisk-politisk talesperson Mikael Damberg, vilket ger möjlighet till direkta samtal om gröna näringens villkor och behovet av långsiktiga spelregler.
LRF om regeringens krispaket: Viktiga besked för svensk matproduktion22.5.2026 11:31:59 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade idag ett krispaket till lantbruket på cirka 1,6 miljarder kronor för att möta de kraftigt ökade kostnaderna som till följd av situationen vid Hormuzsundet. LRF välkomnar beskedet och konstaterar att regeringen nu lyssnar på de krav som lantbruket har lyft om behovet av akut stöd för att hantera de kraftigt ökade kostnaderna för drivmedel och gödsel.
Bred samling samhällsaktörer lanserar initiativ för en mer upplyst valrörelse19.5.2026 16:25:15 CEST | Nyheter
Sverige behöver ett offentligt samtal som präglas av saklighet och respekt. Därför lanserar idag en bred samling samhällsaktörer initiativet För ett upplyst val, öppet för alla som i ord och handling vill bidra till en kunskapsbaserad valrörelse och ett offentligt samtal präglat av ansvar, nyanser och eftertanke.
Konjunkturen pekar brant neråt i lantbrukets mat- och energiproduktion18.5.2026 08:28:55 CEST | Pressmeddelande
Grönt Näringslivsindex (GNI) är på det lägsta resultatet sedan mätningarna startade år 2020. Sverige har ett GNI som landar på 83,7 vilket visar på att lantbruket är i ett allvarligt läge och pressas av ökade kostnader i en osäker omvärld. Utöver konflikten i mellanöstern riskerar kommande EU-regler i närtid redan idag påverkar lantbrukets syn på konjunktur. LRF flaggar för att svensk mat- och energiproduktion riskerar att minska samt att matpriserna kommer att öka.
LRF: Nu behöver besked om lantbruket komma snabbt13.5.2026 12:19:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen presenterade idag delar av ett krispaket med fokus på sänkt drivmedelsskatt för hushållen. LRF uppfattar signalerna som att fler delar är på väg och att åtgärder för jordbruket ingår i det fortsatta arbetet, även om de inte presenterades idag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
