Gig-jobb en viktig övergångslösning för många högutbildade migranter – ny rapport av Weidenstedt m.fl.
3.9.2020 09:00:00 CEST | Ratio | Nyheter

I den nya rapporten ”Varför gigga som matkurir? Förutsättningar och förväntningar bakom okvalificerat gig-arbete” har Ratioforskarna intervjuat personer som arbetar med att köra ut restaurangmat. Resultaten visar att gig-ekonomin fyller flera viktiga funktioner för dem som jobbar som matkurirer inom gig-ekonomin.
Flertalet av matkurirerna i studien är högutbildade migranter som har svårt att hitta kvalificerat arbete på den svenska arbetsmarknaden. De berättar om svårigheten att hitta ett jobb som matchar deras kompetenser som exempelvis lärare eller inom IT.
– Gig-ekonomin fungerar som ett komplement till övriga arbetsmarknaden som ju har höga trösklar in, särskilt för dem som är relativt nya i Sverige, säger Linda Weidenstedt.
Många vill jobba och använder därför gig-jobbet som en slags buffert tills andra jobbmöjligheter dyker upp, för att säkra en inkomst, för att lära känna staden och för att motionera. Andra berättar istället att giggandet kompletterar andra (deltids-)jobb, vidare studier, eller det parallella uppbyggandet av en egen verksamhet.
Att speciellt okvalificerat gig-arbete ofta innebär en prekär arbetssituation är redan etablerat av forskningen och situationen för denna studies matkurirer är inget undantag: Många klagar över otrygghet, brist på arbetsuppdrag, plattformarnas kontroll och den farliga arbetsmiljön. Samtidigt lyfter de flera positiva skäl till deras fortsatta giggande, som exempelvis flexibilitet, självstyrning, och att jobbet känns meningsfullt.
– Gig-jobbet som en övergångslösning fyller en viktig funktion på den svenska arbetsmarknaden. Man måste dock hålla flera tankar i huvudet här: Gig-ekonomin behöver utan tvekan förbättras, men eventuella regleringar måste ske med varsam hand så att inte den funktion som gig-ekonomin fyller för giggarna går förlorad, säger Weidenstedt.
34 matkurirer, som jobbar genom apparna Uber Eats, Wolt och Foodora, i Stockholm har intervjuats. Mer än hälften av dem kommer från asiatiska länder såsom Pakistan och Indien och mer än hälften av intervjupersonerna har minst tre års universitetsutbildning.
Kontakter
Johanna GrönbäckKommunikationschef
Presskontakt
Bilder

Om
Näringslivets forskningsinstitut
Ratio är ett fristående forskningsinstitut som forskar om företagandet villkor. Institutet är tvärvetenskapligt och samlar forskare från alltifrån nationalekonomin och företagsekonomin till sociologin och statsvetenskapen. Forskningen kan sorteras in i tre breda områden: arbetsmarknad, klimat och miljö, samt konkurrenskraft.
Följ Ratio
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Ratio
Ny svensk studie: Arbetsgivare väljer bort politiskt engagerade29.4.2026 09:38:36 CEST | Pressmeddelande
Under ett valår behöver partierna människor som vill engagera sig och stå på listor. Samtidigt visar en ny svensk studie att politiskt engagemang kan minska chanserna att få jobb.
Martin Kragh tilldelas Utmärkelsen till mänsklig blomstring 202623.4.2026 14:08:57 CEST | Pressmeddelande
Martin Kragh, historiker och Rysslandsforskare, tilldelas 2026 års Utmärkelse till mänsklig blomstring till Nils Karlsons ära. Han uppmärksammas för sin sällsynta kombination av vetenskaplig stringens, brett folkligt engagemang och personligt mod i försvaret av det öppna samhällets värden. Priset delas ut av forskningsinstitutet Ratio. Martin Kragh är docent i ekonomisk historia och biträdande centrumchef vid Stockholm Centre for Eastern European Studies (SCEEUS) vid Utrikespolitiska institutet, samt knuten till Institutet för Rysslands- och Eurasienstudier (IRES) vid Uppsala universitet. Med nära 20 refereegranskade artiklar i internationellt ledande tidskrifter och sex böcker har han byggt en forskargärning som rör sig från sovjetisk ekonomisk historia till aktuell analys av ryska påverkansoperationer och säkerhetspolitik. Hans bok Det fallna imperiet: Ryssland och väst under Vladimir Putin blev Sveriges mest sålda fackbok 2022, och han medverkade i hundratals tv- och radioprogram ef
Generativ AI verkar göra det svårare för unga att få första jobbet: "Vi ser en påtaglig nedgång"16.3.2026 09:07:09 CET | Pressmeddelande
Kommer AI att ta våra jobb? Svaret verkar inte vara så enkelt. Just nu syns ett tydligt mönster på arbetsmarknaden: yngre har allt svårare att få jobb inom AI-exponerade yrken, medan anställningarna för äldre ökar. Det visar ny forskning från Ratio och Örebro universitet.
Distansarbetet lever – trots ökade närvarokrav26.1.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Svenska kontorsanställda arbetar i genomsnitt nästan två dagar i veckan hemifrån år 2025, trots återkommande rubriker om att företag vill kalla tillbaka personal till kontoren. Det visar en ny rapport från Ratio.
Så kan Stockholm bygga infrastruktur smartare10.12.2025 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Stora infrastrukturprojekt blir ofta krångliga, försenade och dyrare än beräknat. En ny rapport från Ratio visar hur detta kan undvikas för flera större projekt i Stockholmsregionen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
