Rekryteringsprocess avbröts när arbetsgivaren fick besked om graviditet
Kvinnan hade under åren 2018 till 2020 arbetat hos bolaget och sökte i maj 2022 på nytt en utannonserad tjänst. Hon blev kort därefter kontaktad av en rekryterare och i början av juni planerade man in ett möte mellan kvinnan och den rekryterande chefen. Men när kvinnan i samband med det meddelade att hon var gravid ställdes mötet in och rekryteringen avbröts. Kvinnan fick via sms beskedet att hösten skulle komma att vara arbetsintensiv och att det saknades tid för att hitta en ersättare för kvinnan under en kommande föräldraledighet.
Enligt bolaget var skälet till den avbrutna rekryteringen att det fanns en annan kandidat som hade kommit längre i rekryteringsprocessen. Bolaget har också framfört att kvinnan var mindre kvalificerad än andra sökande. DO anser dock att det finns ett samband mellan den avbrutna rekryteringen och graviditeten, något som också framgår av sms-konversationen med rekryteraren.
– DO:s bedömning är att omständigheterna visar att agerandet har haft samband med kvinnans graviditet. Det är alltså bolaget som nu måste kunna visa att det inte har varit fråga om diskriminering, säger Karin Ahlstrand Oxhamre chef för DO:s processenhet.
DO begär nu att bolaget ska betala 100 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan. Om bolaget motsätter sig DO:s begäran kommer DO att lämna in en stämningsansökan till Arbetsdomstolen.
DO 2022/1917
Fakta
Direkt diskriminering innebär att någon missgynnas eller behandlas sämre än någon annan behandlas, har behandlats eller skulle ha behandlats i en jämförbar situation, om missgynnandet har samband med till exempel kön (1 kap. 4 § 1 punkten diskrimineringslagen). Ett missgynnande som har samband med graviditet är i diskrimineringslagen likställt med diskriminering på grund av kön. Detta eftersom endast kvinnor kan bli gravida.
En arbetsgivare får inte diskriminera en arbetstagare eller den som gör en förfrågan eller söker ett arbete (2 kap. 1 § diskrimineringslagen).
Nyckelord
Kontakter
Clas LundstedtPressansvarig
Foto: Hans Alm
Om
Diskrimineringsombudsmannen (DO) är en myndighet som arbetar för ett samhälle fritt från diskriminering.
Följ Diskrimineringsombudsmannen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Diskrimineringsombudsmannen
Trakasserier när chef uttryckte sig kränkande om anställd18.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering när en chef inför andra anställda uttryckte sig hotfullt och kränkande om en man, trots att mannen själv inte var där. Den bedömningen gör DO och stämmer nu arbetsgivaren för trakasserier som har samband med etnisk tillhörighet.
Diskriminering att välja bort arbetssökande med migrän16.12.2025 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Det var diskriminering som har samband med funktionsnedsättning när Västra Götalandsregionen valde bort en arbetssökande med hänvisning till att hon har migrän. Den bedömningen gör DO och begär nu att regionen ska betala 75 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.
Missgynnande att omplacera arbetstagare efter föräldraledighet2.12.2025 09:07:00 CET | Pressmeddelande
En kvinna som arbetar på ett större försäkringsbolag blev missgynnad när hon omplacerades efter en föräldraledighet. Den bedömningen gör Diskrimineringsombudsmannen, DO, och begär nu att bolaget ska betala skadestånd till kvinnan.
DO:s rapport: Sexuella trakasserier i skolan ett utbrett problem26.11.2025 08:13:11 CET | Pressmeddelande
Antalet elever som upplever att de har utsatts för sexuella trakasserier i skolan är långt fler än de som gör en anmälan till Diskrimineringsombudsmannen, DO. Det visar DO:s årliga rapport, Förekomst av diskriminering 2025, som presenteras idag. I rapporten är sexuella trakasserier i skolan ett av tre fördjupningsområden som DO har valt att särskilt fokusera på.
Inbjudan till digitalt rapportsläpp: Diskriminering i Sverige 202513.11.2025 11:51:46 CET | Pressinbjudan
Den 26 november publicerar DO sin årliga rapport Förekomst av diskriminering. Samma dag presenteras rapporten vid ett webbinarium.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
